Заместник-министърът на държавната администрация и административната реформа Мария Дивизиева и извънредният и пълномощен посланик на Кралство Испания у нас Н. Пр. Фернандо Ариас дадоха старт на двудневния семинар на тема "Регионална политика на ЕС - испанският опит в организацията, управлението и контрола на структурните фондове на ЕС".

Форумът, който се провежда в Института "Сервантес" в София, се организира от Испанската агенция за международно сътрудничество, Държавния секретариат за ЕС на Испания и Фондацията за международна и иберо-американска администрация и публична политика.
Основната цел на семинара е да предложи на участниците глобален и пълен поглед върху испанския опит в управлението на структурните фондове и големите теми в европейската политика.

"Испания е сред най-успешните примери за постигане на значителен икономически растеж и повишаване на стандарта на живот в резултат на ефективното усвояване на европейските фондове", подчерта заместник-министър Дивизиева при откриването на семинара и допълни, че: "Кралството е една от страните, които оказват най-голяма подкрепа на младите държавите членки в ЕС в процеса на подготовка за по-ефективно усвояване на европейските средства." За 20 години членство в ЕС Испания е получила приблизително 150 милиарда евро по програми за регионално развитие, програми за развитие на селското стопанство, обучения и други инициативи за сближаване.

Лектори на срещата са Паскуал Фернандез - преподавател в Университета "Крал Хуан Карлос" в Мадрид; Хулио Гомез-Помар - държавен данъчен инспектор в Министерство на икономиката и финансите на Кралство Испания, Антонио Лопес Корал - преподавател в Мадридския политехнически университет.

Семинарът е насочен към служителите на българската държавна администрация, които ще имат роля в управлението на структурните фондове, като адаптира съдържанието на лекциите към специфичните характеристики на страната ни.
Провежданите срещи на експертно ниво с представителите на испански държавни институции допринасят за усъвършенстване на механизмите за бъдещо управление на Оперативните програми в България, както и за придобиване на практически познания по тяхното изпълнение.