Няколко теми сериозно притесняват най-добрите финансови експерти в света. Именно тези въпроси бяха обсъдени по време на Годишните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и на Световната банка в Лима. В тях участие взе и българска делегация от представители на Министерството на финансите и Българската народна банка (БНБ), ръководена от гуверньора Димитър Радев.

По думите на главния икономист на Citigroup Вилем Бойтер, цитиран от Bloomberg, четири са били основните въпроси, които са разгледали експертите по време на събитието. Ето ги и тях.

1. Китайската икономика.

За никого не е изненада, че проблемите на втората по големина икономика в света са били във фокуса на разговорите между експертите от МВФ и Световната банка. По думите на Бойтер прогнозите са за леко подобряване на ситуацията в азиатската държава с риск от по-осезаем спад в края на годината. Все пак очакванията за Пекин са по-мрачни, вероятно заради последните икономически резултати.

Статистиката за септември показва, че инфлацията в Китай през септември е останала под заложените цели, а производствените цени са записали нов спад за 43-и пореден месец. Индексът на потребителските цени за деветия месец на годината е в размер на 1,6% в сравнение със същия период на 2014 г., като той е под целта от 1,8% и под нивото от август (2%).

"Усещането, че политиката на Пекин беше някак недостатъчно ефективна, особено през последно време, подтикна някои от участниците да коментират възможностите за нарастващ риск за Китай. Има вероятност в следващите години икономиката на страната да страда от още по-остро забавяне", казва Бойтер.

2. Опасност от криза в развиващите се пазари.

Забавянето на техния растеж определено е сериозна тема през последните месеци. Според по-голямата част от експертите на срещата в Лима тази тенденция ще се запази. Те обаче подчертават, че това може да предизвика криза на растежа, но не и финансова такава.

"Повечето от участниците са на мнение, че ще бъдат необходими по-сериозни структурни реформи в редица държави, които да им помогнат да се върнат на нивото на растеж от предходните години. Но дори ако бъдат предприети такива мерки, с изключение на някои държави като Индия, това надали ще доведе до ускоряване на икономическия растеж, тъй като забавянето е циклично", коментира Бойтер.

3. Ефекти от забавянето на развиващите се пазари.

Тъй като техният растеж е този, който „напомпваше" глобалния брутен вътрешен продукт (БВП) след финансовата криза, много специалисти са притеснени от забавянето на темпа му.

"Въпреки опасенията, доминиращата теза е, че проблемите на развиващите се пазари ще окажат само частично влияние върху състоянието на развитите държави", обяснява главният експерт на Citigroup.

4. Валутни курсове и капиталови потоци.

След като в края на лятото Китай обезцени валутата си на няколко пъти се заговори за опасността от т.нар. валутна война. Експертите на МВФ и Световната банка са на мнение, че към момента такава не стои на дневен ред, но все пак са обезпокоени по отношение на капиталовите потоци.

"Притесненията за ефекта от колебанията на валутните курсове са по-незначителни. Въпреки това според общото мнение капиталовите потоци показват лека уязвимост на отделните държави и на световната икономика като цяло", завършва Бойтер.