Според документа, Чехия, Унгария, Полша и Словакия, които са успели да привлекат големи инвестиционни потоци през последните години, може да се изправят пред огромна инфлация и "политически предизвикателства", ако прибързат с приемането на единната валута.
От друга страна, в документа се пише, че приемането на еврото се очаква да бъде по-скоро гладко и без сътресения за икономиките с по-ниско ниво на директни инвестиции и стабилни валутни курсове, като Словения например, която стана 13-ят член на Еврозоната тази година.
Освен, че трябва да осигурят постоянни цени и валутна стабилност, новите членки на ЕС трябва да спазват стриктно правилата за публичния дефицит, както и за дългосрочните кредитни задължения, преди да бъдат приети в Еврозоната.
Според гуверньора на Чешката национална банка Зденек Тума, тези правила са били направени по времето, когато ЕС беше значително по-малка организация, а националните валути на редица страни бяха "вързани" за германската марка. Тума е обявил, че ще се бори за либерализирани на стриктните правила.
От ЕЦБ са обявили обаче, че всички нови членки трябва да покрият критериите като старите членове, ако искат да влязат в Еврозоната. Според докладът на банката, централноевропейската четворка може да не успее да покрие критериите за инфлация и стабилен валутен курс поне до 2025 г.
Словакия вече успява да се пребори с инфлацията и да засили валутата си, процес започнал от края на 2005 г. Словашката крона е закачена за еврото и беше преоценена нагоре с 8.5% миналия месец.