Световните цени на основните зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и на захарта спадат през октомври. Индексът за цените на храните в света, изчисляван от Организацията за земеделие и прехрана (FAO) и отразяващ техните месечни промени, се понижи с 1,3% спрямо септември до 176,4 пункта.

Показателят обаче се задържа с 2,5% над нивото си от октомври 2016 г. С изключение на зърнените култури цените на всички останали борсово търгувани храни, включени в изчисляването на индекса, се понижиха през октомври, се уточнява в съобщението на агенцията към ООН.

Зърнените култури са поскъпнали незначително на месечна база, но вече са със 7,4% над нивото си от октомври миналата година. Котировките за пшеницата се понижават като цяло заради предлагането на големи партиди за износ от Черноморския регион и засилването на конкуренцията между износителите. Цената на царевицата в САЩ обаче се повишава, докато в Южна Америка предлагането на значителни количества на пазара доведе до поевтиняването й, отбелязват експертите на агенцията, пише sinor.bg.

Цените на маслодайните култури и растителните масла отчитат спад от 1,1% през октомври спрямо септември най-вече благодарение на понижението на цените на палмовото и соевото масло и се доближават до нивото си от преди година. Понижаването на борсовите котировки за слънчогледовото олио, обусловено от предлагането на значителни количества на пазара в Черноморския регион, също допринесе за намаляването на стойността на подиндекса.

С най-голяма заслуга за поевтиняването на храните в света през октомври са млечните продукти, чийто подиндекс отчита спад от 4,2% спрямо септември, като това е първото му понижение от май тази година. Той обаче се задържа със17,5% над нивото си от октомври 2016 г. Поевтиняха маслото и сухите млека, докато цените на сирената бяха относително стабилни.

Ценовият показател за месните продукти се понижава с 0,9% през октомври на месечна база, запазвайки тенденцията към умерен спад, започнала през юли. Свинското и овчето месо поевтиняха, говеждото поскъпна, а цената на пилешкото остана стабилна.Спадът при свинското се дължи на силната конкуренция между износителите и вялото търсене за внос през последните месеци.

През октомври цената на захарта се понижи с 0,7% спрямо септември, задълбочавайки спада за последните 12 месеца до 36%. По-добрите от досегашните перспективи за реколтата от захарно цвекло в ЕС и увеличаването на производството в Русия обусловиха очакванията за ръст на предлагането и това продължи да натиска цените.