Агресивният план на Европа за укрепване на ядрената енергия за енергийния преход е застрашен от липсата на ключови елементи като най-вече квалифицирани работници.

Във Франция, Обединеното кралство и Швеция имат проблеми с намирането на стотиците хиляди заварчици, инженери и проектанти, необходими за реакторите, които строят сега, и тези, които се очаква да заработят в средата на века.

Ядрената енергия е на прага на ренесанс, след като 25 страни, включително над десет държави в Европа, си поставиха за цел да помогнат за утрояване на глобалния капацитет. И все пак тяхното развитие е възпрепятствано от недостига на работна ръка, така че някои френски компании наемат пенсионери, правителството на Обединеното кралство рекламира кариери в индустрията в станциите на лондонското метро. Представители на Electricite de France SA имат и други варианти - предлагат стажове и възможности за работа на гимназисти, които посещават курсове за индустриална поддръжка.

Франция се оказва лишена от квалифицирани кадри, след като EDF сложи край на продължилия десетилетия строителен бум в началото на 2000-те години, превръщайки индустрията в задънена улица. Работната сила от около 220 000 души остарява, докато потенциалните заместници търсят другаде. Индустрията е очертала план за увеличаване на професионалното обучение за работници. Нейната цел: Наемане на 100 000 работници през следващото десетилетие.

Президентът Еманюел Макрон иска EDF да построи шест реактора за около 67,4 милиарда евро и след това да планира още осем, но тези амбиции може да бъдат засегнати от провеждащите се парламентарни избори. Партията Национално обединение на Марин Льо Пен има план за 20 реактора през следващите десетилетия.

Европейската ядрена индустрия планира да създаде повече от 450 000 нови работни места през следващите 30 години

Индустрията, която ще създаде повече от 450 000 нови работни места в Европа

200 000 от тези работни места ще бъдат за висококвалифицирани специалисти

Потенциално една четвърт от работните места, създадени от плановете на EDF, може да останат незаети, изчислява групата на Lanoir. Това означава забавяния на строителството и огромен преразход - недостатъци, с които индустрията вече е известна.

На EDF са нужни 17 години, за да построи най-новия си завод и определи липсата на работна ръка като основно препятствие пред осъществяването на съживяването. Тази година компанията взе работници от Северна Америка, за ремонти на тръбите на реактора.

Нуждите на EDF се простират и извън родината. EDF изгражда ядрения проект Hinkley Point C в Обединеното кралство, но той беше забавен, заради недостиг на работна ръка и проблеми с веригата за доставки, като цената се покачи до $61 милиарда, коригирани с инфлацията.

Енергийното предприятие и властите на Обединеното кралство се опитват да убедят частни инвеститори да помогнат за финансирането на два реактора в ядрената площадка Sizewell. Проектите са част от ангажимента на Обединеното кралство за учетворяване на ядрения капацитет до 2050 г.

Постигането на тази цел се очаква да изисква 123 000 работници през това десетилетие, смята правителството. За да помогнат за преодоляване на недостига на работна сила, правителството и индустрията - включително EDF, BAE Systems Plc и Rolls Royce, отделят £763 милиона за стимулиране на стажове и подобряване на умения.

И Швеция се сблъсква с такъв проблем. В момента има има шест работещи реактора и правителството иска поне още 10 до 2045 г., за да отговори на търсенето от електрификацията на транспорта и промишлеността. Това налага наемането на десетки хиляди работници.

Коя страна в света произвежда най-много ядрена енергия и кои са най-зависимите от нея?

Коя страна в света произвежда най-много ядрена енергия и кои са най-зависимите от нея?

Китай бързо разшири своя капацитет за ядрена енергия през последното десетилетие

Държавната компания Vattenfall AB, която управлява пет реактора, преквалифицира настоящи служители и наема служители от други индустрии, известни с големи инфраструктурни проекти, коментира главният изпълнителен директор Анна Борг.