Германия повярва на идеята за възобновяемите енергийни източници и се изтегля от производството на електричество от „мръсни" въглища и в АЕЦ. Това си носи последиците: все повече експерти предупреждават, че страната трябва да се подготви за недостиг на електричество. Очевидният отговор - да се строят повече електростанции, среща (не)очаквания отпор на местното население.
Екоминистърът на ФРГ Зигмар Габриел настоява, че в близкото десетилетие по-съществени „дупки" в доставките на електричество няма да има. Тези, които твърдят противното, са автори на „зли хорор-сценарии" и говорят „чисти безсмислици". Авторите на лошите сценарии са енергийните концерни, които искат да извлекат облаги за себе си.
Само че Ангела Меркел не е повярвала безрезервно на думите на Габриел и е потърсила разговор с представители на германската енергетика, за да проучи сама ситуацията. Едновременният отказ на ФРГ от въглищата и атомната енергия притеснява канцлера. За момент вниманието й отклониха събитията около собствеността на енергийните мрежи, но след уреждането на въпроса с „разцепването", тръгнало от EON, бъдещето на германската енергетика отново ще се постави на дневен ред.
Изглежда обаче не всички обезпокояващи сигнали идват от пропагандните отдели на енергийните концерни. Потреблението на електроенергия в страната се увеличава и капацитетът на електростанциите няма да може да го покрие, считат в германската енергийна агенция Dena. Дори и при 3% по-висока енергийна ефективност годишно, дял на ВЕИ от 30% и още 25% „чисти въглища", сметката не излиза.
След като учените доказаха антропогенно предизвиканите изменения в климата, всички партии в Германия прегърнаха идеята за възобновяеми енергийни източници. Делът им трябва и ще бъде доведен до 30% - но откъде ще дойдат другите 70%?
Предупрежденията за недостиг на енергия в следващото десетилетие са справедливи - посочва икономическият министър Михаел Глос. Ако едновременно бъдат спрени всички АЕЦ и не се намери решение за компенсиране на енергийните мощности, ще се стигне до чувствителни празнини в предлагането и също така до чувствително по-високи цени.
Глос е на мнение, че възможността всички АЕЦ и ТЕЦ да се заменят с ВЕИ и повишена енергийна ефективност е илюзия. Икономическият потенциал на вятърните паркове в морето и биоенергията се е оказал по-малък от преди посочваното от теорията. „Не искаме да ставаме още по-зависими от доставчиците на природен газ на изток от нас", гласи много важно изречение на министър Глос.
Така че четирите големи германски концерна сега се подготвят, да не кажем потриват ръце. Много електроцентрали бяха построени през шестдесетте и седемдесетте години. ТЕЦ на въглища отдавна не съответстват на днешните екологични стандарти и изискванията за енергийна ефективност; те стават все по-нерентабилни.
Към това се прибавя и прибързано решеното от канцлера Герхард Шрьодер изтегляне от атомната енергия. Ако то не бъде ревизирано, старите АЕЦ ще започнат да бъдат изключвани от мрежата една по една. Последна ще бъде изключена АЕЦ Некарвестхайм II през 2020.
За да се компенсира сигурността на енергийните доставки, до 2020 германската енергийна индустрия трябва да инсталира 40,000 мегавата нови мощности. Това отговаря на почти една четвърт от производството на 1240 електроцентрали, които сега работят във ФРГ.
И така, алтернативите са две: или старите АЕЦ да продължат да работят, или да се строят нови електростанции на въглища и газ. Изтеглянето от атомната енергетика има силата на закон, следователно в момента би трябвало да има инвестиционна вълна за строителство на нови електростанции на газ и въглища, но не става така.
Голямото търсене от Индия и Китай значително повиши разходите за строителство на нови мощности. В случая с природния газ политическата несигурност отказва инвеститорите. Освен това Европейската комисия предвижда от 2013 доставчиците на електричество да купуват въглеродни сертификати на борсови цени, така че енергийните компании не могат да направят калкулация на цените си.
Освен това екологичните групи са се мобилизирали и в цяла Германия гражданите са настръхнали срещу новите „мръсни" електроцентрали на въглища. В Хесен, Берлин, Хамбург дори най-ефективни нови електроцентрали са спирани в местните парламенти.
Статистиките, които сега циркулират сред политическите и икономически кръгове, говорят за проблеми с доставките на еленергия още през 2012 г., а проблеми с газа през 2015 г. Затова представители от бизнеса като например концернът BASF (между другото енергийно независим с няколко малки собствени електроцентрали) съветват сроковете за извеждане от експлоатация на АЕЦ да се удължат, а изграждането на ТЕЦ на въглища да се ускори.
В противен случай Германия била заплашена от „деиндустриализация". Все пак обаче щом на една плоскост се поставят енергия, екология и индустрия, деиндустриализацията има своите добри моменти.
Селянина
на 11.03.2008 в 18:28:12 #1Тези или са глупави или тотално неграмотни.Липсата на електричество ще принуди много фирми да напуснат страната.Това може би е добре дошло за България.Вече започвам да си мисля че има и по глупави и по алчни политици дори от нашите боклуци.