Коригираните данни за състоянието на японската икономика през тримесечието, приключващо през юни, показват, че брутният вътрешен продукт на страната е нараснал с 1,3% на годишна база, което е с 0,5 процентни пункта по-слабо представяне от първоначалната калкулация. Ревизираната стойност все пак съвпада с мединната прогноза на икономистите. В сравнение с първото тримесечие на финансовата година в страната, БВП също е преизчислен надолу с 0,1 процентен пункт, до 0,3%.
Ревизирането на данните се дължи на свиването на инвестиционните разходи на японските компании, най-вече в сектора на производството. В контекста на четвъртия пореден месец на свиване на производството през август и на деветия месец на понижение на износа, корекцията в изчисленията показва, че капиталовите разходи на бизнеса са се покачили само с 0,2% на годишна основа, което е значително по-малко както от първоначалните данни за ръст от 1,5%, така и от медианните очаквания от 0,7%. Според анализатора от Oxford Economics Стефан Ангрик, цитиран от CNBC, основната причина за негативната ревизия на растежа на БВП е влошаването на търговската война между САЩ и Китай, в следствие на която нетният износ на Япония търпи корекция надолу от 0,3 процентни пункта между първоначалната прогноза и ревизираните данни за икономическия растеж.
Въпреки че на тримесечна основа крайното потребление расте с 0,6% през второто тримесечие, очакванията са, че през следващото тримесечие и този компонент на БВП ще претърпи негативна динамика, тъй като през октомври данъкът върху продажбите в страната ще бъде повишен с 2 процентни пункта, до 10%. Причината за тази мярка е поредното увеличение на правителствения бюджет, който, на фона на съотношението на дълга към БВП на Япония от почти 240%, през следващата финансова година ще е в размер на рекордните 101 трлн. йени (малко над 913 млрд. долара).
Негативните прогнозни за икономическия растеж на Япония може да подтикнат Bank of Japan да понижи основния лихвен процент до още по-негативни стойности от настоящия -0,1% - опция, която гуверньорът на финансовата институция Харухико Курода остави отворена в обръщение през последната седмица. Тази мярка ще е още по-вероятна, ако Федералният резерв на САЩ и Европейската централна банка също понижат лихвите, което би довело до относително поскъпване на японската йена спрямо двете валути и до допълнителни проблеми пред експорта.