Нова цена на тока е възможно да има още в началото на следващата година. Това стана ясно след заседание на парламентарната подкомисия за контрол на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Това мнение изразиха както председателят на подкомисията Красимир Янков, така и членът на ДКЕВР, отговарящ за ценообразуването в сектор енергетика Еленко Божков.
Двамата бяха подложени на засилен медиен интерес, след като Янков заяви, че обществото очаква по-поносими цени през зимата. В отговор на това Божков посочи по време на заседанието, че със сигурност цената на тока няма да бъде увеличавана до 1 юли, когато започва новият регулаторен период.
Какво ще се случи е въпрос на разчети на ДКЕВР, но по всичко личи, ще посрещнем Новата година с настоящите цени на тока, като след това, според думите на Янков и Божков, има резерви за намаляване на нощната тарифа.
Съдът ще решава за лиценза на ЧЕЗ
Съдът ще има последната дума по отношение на лиценза на ЧЕЗ, каза още по време на заседанието на подкомисията Еленко Божков.
Припомняме, че на 14 ноември стана ясно, че ДКЕВР прекратява започналото през февруари производство за отнемане на лицензията. Тогава енергийният регулатор постанови, че не са налице системни нарушения на лицензията, както и че дружеството не е застрашило електроснабдяването в Западна България. В решението беше посочено че то може да бъде обжалвано в 14-дневен срок.
В тази връзка жалба са подали от Движение за граждански контрол, представлявано от "февруареца" Дончо Дудев и от Гражданско движение на протестиращите в лицето на друг протестиращ от началото на 2013 г., Методи Митев
Не е ясно дали ВАС ще намери правно основание в тези жалби, тъй като това е основният мотив да се стартира съдебно производство
Въпреки че не беше отнет лицензът на ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро, ДКЕВР наложи миналия месец 4 глоби на компанията, които са на обща стойност 4 млн. лева. Санкциите са заради спирането на тока през юли, когато за 2 часа централната част на София остана без ток, както и заради недостатъчно наличности от материали в складовете на дружеството.
Гражданите не са защитени
Еленко Божков, който представляваше комисията в отсъствието на председателя в оставка Анжела Тонева, заяви още, че институциите, призвани да бранят интересите на гражданите не присъстват на откритите заседания и обществените обсъждания, които регулаторът прави, когато формира различни цени на ток, парно, газ и вода.
Божков посочи, че от 10 покани, омбудсманът Константин Пенчев не е уважил нито една. Подобно е отношението и на различни потребителски асоциации и синдикати, посочи членът на ДКЕВР, отговарящ за ценообразуването в сектор електроенергетика.
Пари за ВЕИ-тата
Очаква се другата седмица ДКЕВР да вземе решение относно въведената цена за достъп за ВЕИ производителите, която беше наложена през есента на миналата година. Тя задължаваше производителите на ток от вятър и слънце да дават до 40% от приходите си с цел да компенсират дефицита в електроенергийната система. По късно съдът обяви тези такси за незаконни, като сега около 250 млн. лева трябва да бъдат върнати отново на ВЕИ производителите.
Радостта им обаче няма да е за дълго, тъй като с приемането на Бюджет 2014 г. бе въведена нова такса от 20% върху приходите им, като се очаква разходите на ВЕИ производителите за нея да бъдат около 150 млн. лева.
Как медиите да тълкуват думата „напрежение"
В началото на първото заседания на комисията за контрол на ДКЕВР, която беше сформирана в края на ноември, нейният председател инструктира медиите как да тълкуват думата напрежение.
Думата стана особено актуална вчера, след като председателят на ДКЕВР обяви, че подава остава с мотиви за „високото напрежение". Вчера Янков заяви, че напрежението в ДКЕВР е по-високо от 220 волта, което по думите му е станало за основа на журналистически материали, а не е трябвало. Не е трябвало, защото той е имал предвид, че работната среда е натоварена с много текущи задачи.