Цените на петрола на световните пазари като цяло падат, тъй като участниците на пазара сега са в очакване на излишък от предлагане на нефт, поради нарастващото производство в САЩ и допълнителни обеми всеки месец в рамките на ОПЕК+. Това коментира за РИА Новости Кирил Родионов, експерт от Института за развитие на технологиите на горивно-енергийния комплекс.

Цената на петрола до обед на 20 декември ускори спада си до 5%, до под 70 долара за барел сорт Brent. Малко по-късно понижението се забави малко и следобед цената на "черното злато" е около 71 долара за барел.

"Намаляването на котировките на петрола отразява повратна точка в настроенията на инвеститорите: ако през пролетта и лятото имаше дефицит на пазара, то към края на годината все по-разпространени стават очакванията за излишък", казва Родионов.

Така, ако през първото тримесечие на годината търсенето надхвърли предлагането с около 1,4 млн. барела на денонощие, то през последното тримесечие на 2021 г., разликата се сви до 900 хил. барела на денонощие, по данни на Министерството на енергетиката на САЩ.

Причината за това е разхлабването на ограничителните условия на споразумението ОПЕК+, чиито участници вдигат максималното ниво на производство с 400 хил. барела на денонощие всеки месец от август насам.

"Лукойл" прогнозира рязък спад на търсенето на нефт след 2030 г., но цената му "ударно" ще расте

"Лукойл" прогнозира рязък спад на търсенето на нефт след 2030 г., но цената му "ударно" ще расте

Според единия от дългосрочните сценарии за развитие на енергетиката, цената на нефта може да стигне $380 за барел

Освен това, добивът на петрол в САЩ нараства, след като през юли съд в щата Луизиана преустанови въведения от януари 2021 г. мораториум от президента на САЩ Джо Байдън върху наемането на нови участъци за добив на нефт и газ във федерална поземлена собственост.

В резултат на това, през първите две седмици на декември добивът на петрол в САЩ достигна 11,7 млн. барела на денонощие, като се има предвид, че за периода януари-септември средният показател е бил 11 млн. барела на денонощия (по данните на Министерството на енергетиката на САЩ).