Румъния се доближава доста повече до Турция по отношение на фискалната си политика и на нивото на безработица, отколкото до останалите държави от Европейския съюз (ЕС). Това посочват в своя анализ "Global Economic Prospects. The Turning of the Tide?" от Световната банка, цитиран от Business Review.
Основният паралел, който правят експертите, между икономиката на двете Балкански страни е свързан с ръста на потребителските цени.
"Възстановяването при някои вносителки на суровини е свързано с наличието на разширяващи се дисбаланси. Нивото на инфлацията е над или близо до целевото за някои държави, а опитите за компенсиране на недостига в производството води до повишаване на инфлационния натиск (например в Румъния и Турция)", посочват експертите от банката.
Заедно с това двете съседки на България са поставяни редом една до друга по отношение на дефицита по текущата сметка.
"Дефицитът по текущата сметка също се влошава или остава голям на фона на нарастващите цени на петрола и на силния внос, докато фискалната политика продължава да бъде проциклична при някои от големите вносителки на суровини (Румъния и Турция)", се допълва в доклада.
"Ефектът от стимулиращите фискални мерки, предприети в Румъния, които подкрепиха силния растеж през 2017 година, постепенно намалява през 2018 година", смятат експертите.
През миналата година северната ни съседка записа най-големия ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) в Европейския съюз (ЕС). В началото на 2018 година обаче се появиха първите сигнали за забавяне на растежа в Румъния, като потреблението започна да се свива.
За последните няколко години правителството в Букурещ предприе серия мерки за стимулиране на икономическия растеж чрез повишаване на заплатите в бюджетния сектор, както и на минималното възнаграждение в страната.
el viejo
на 18.09.2018 в 14:21:34 #3Що за тъпня е тази статия? Румъния била зле и назад в обществено-икономическото си развитие е 35 години след развитите страни в ЕС! Ами, тогава ние, които сме вече най-малко три пъти по-зле от Румъния, значи сме изостанали вече с 105 години в сравнение с Запада и всяка година под управлението на без алтернативният политик Бойко Борисов, увеличаваме изоставането си съвсем официално. Ама, така трябвало!? На кой, бе! На кой му трябва българската мизерия? На народа ли? Едва ли!
NaskoZashtoto
на 17.09.2018 в 10:37:00 #2Аз не ги разбирам много тънкостите, като експерти от величината на #1, но се питам, при спадащите инвестиции, реалното свиване на бюджетните разходи за здравеопазване, образование, пенсии, социални помощи, култура и спорт (ръстът на които през последните поне десет години изостава от ръста на БВП), дали увеличението на бюджетните заплати и от там - на доходите изцяло - дали не ни води по турско-румънския път ?
dad
на 15.09.2018 в 08:59:54 #1Иване,отдавна повтаряш едно и също,не знам колко те чуват.Аз имам въпрос:Под защита срещу щети на ЦРБ ти какво разбираш?Може би някакъв застраховател?Но,за да бъде надежден,той трябва да бъде много по-мощен от РЦБ,т.е да се захранва с пари от много клиенти.Това означава нова паразитна фин.структура посредник,която да пази много банки.Но ако те се сринат една след друга?На халос ще отидат паритеза изхранване на този огромен фин.слон,файдата ще бъде нула!