Центърът за либерални стратегии представи днес доклад на тема "10 години България в ЕС: ползи и предизвикателства".

Окончателният вариант на изследването ще бъде представен на 9 май - Деня на Европа. Целта му е да провокира дебат за ползите на България от членството в ЕС. Домакин на събитието е Информационното бюро на Европейския парламент у нас и Представителството на ЕК.

Шефът на Информационното бюро на Европейския парламент у нас Теодор Стойчев отбеляза, че именно сега е моментът да си дадем равносметка какво сме направили за тези 10 години - какви са ползите за България, какво сме пропуснали.

Стойчев посочи, че днес се навършват 3742 дни, откакто България е член на ЕС. През това време сме участвали три пъти в избори за Европейски парламент, избрали сме 53 наши представители, които са участвали в приемането на над 6000 законодателни акта на европейско ниво.

С тяхната дейност те са спомогнали за решаването на много проблеми, свързани с качеството на въздуха, повишена защита на хората, които ползват кредити, отпадането на роуминг таксите, правото на свободно придвижване, работа в европейски държави.

Над 100 хиляди българи До момента са се включили в проекти за мобилност с други държави членки на ЕС по програма "Еразъм".

България не би трябвало да ползва Европейския съюз (ЕС) единствено като вносител на стабилност, а да стане активен член за неговото заздравяване, отбеляза политологът Даниел Смилов.

Експертът коментира, че основното предизвикателство пред нас е да искаме повече, да развиваме интеграцията, като развием собствения си капацитет за това.

Смилов говори за политическите аспекти от членството на България в ЕС като отбеляза, че позитивите далеч надхвърлят негативите. "Тези две десетилетия, които започнаха в предприсъединителния процес, са едни от най-успешните в нашата политическа история", отчете той.

По отношение на различните политически партии и отношението им към ЕС, съдържателната позиция е, че ЕС е от ключова важност за България. От ключова важност е възприятието на хората.

Страната ни започнала с доста високи нива на доверие към ЕС над 70%. Има ерозия в процеса на членство, но и днес българите виждат ЕС в изключително позитивна светлина - 48% имат доверие към ЕС и към европейските институции по последни данни на Евробарометър, изтъкна Смилов.

"Основният ефект на членството в последните 10 години е стабилизиращ. Членството е спомогнало ние да преодолеем доста тежки кризи", категоричен бе Даниел Смилов.

По думите на политолога, предвид петте сценария за развитие на Европа, предложени от ЕК, основното предизвикателство ще бъде България да поиска да прави повече, както по отношение охраната на обща граница на ЕС, така и в икономически аспект на интеграция, обща фискална политика и разбира се влизането в еврозоната.Това е следващото ни голямо предизвикателство, според Смилов.