Когато биткойн се появи за първи път, банките не искаха да имат нищо общо с виртуалната валута. Няколко години по-късно обаче почти всички обръщат поглед натам.
Макар основните банки във Великобритания в момента да не приемат биткойн, много от тях експериментират в различна степен с технологията, която стои зад него - блокчейнът.
Софтуерът за технологията работи като разпространена счетоводна книга, която записва и позволява трансакции. По същество той елиминира нуждата от доверен посредник, който да застане между обмяната, тъй като самият софтуер действа като такъв.
Технологията има потенциала да направи трансакциите по-бързи, по-евтини и по-лесни от настоящите, както и има потенциални приложения за неща като емитирането на акции.
Ето кои са 9-те банки в света, които са най-склонни да приемат и да боравят с биткойн и блокчейн, подредени от Business Insider.
9. JPMorgan: „Силициевата долина идва"
Банката подаде заявление за патент за цифрова валута, която на хартия прилича на биткойн, още през 2013 г., но няма особени резултати от това. Главният изпълнителен директор на компанията Джейми Даймън пренебрежително нарече биткойна „ужасно съхранение на стойността".
Даймън обаче е заинтересован от блокчейн технологията. В свое писмо до акционерите той каза, че JPMorgan трябва да се обръща към новаторите от Силициевата долина, за да предотвратят банката да бъде изпреварена.
8. Credit Suisse: с поглед към инвестициите в блокчейн
Банката публикува материал относно блокчейн технологията, който стигаше до извода, че „колебанията в стойността са това, което спира биткойните от по-голямото им разпространение". Представители на банката заявиха, че оглеждат блокчейн компании за потенциални инвестиции, но още не са се спрели на конкретни фирми.
7. Goldman Sachs: 50 млн. долара инвестиции в Circle
Банката участва в инвестиция за 50 млн. долара в Circle - американски стартъп, който се опитва да използва блокчейн технологията за подобряване на потребителските плащания.
6. Deutsche Bank: с поглед към договори за деривати и регистри срещу изпирането на пари
Wall Street Journal предаде, че Deutsche Bank „изследва потенциалното търговско приложение на разпределените дневници в области, включително правоприлагане и клиринг на договори за деривати, регистри срещу изпирането на пари и обслужване на активи и ценни книжа".
В бележка от юли икономистът от Deutsche Томас Дап нарече биткойна „една от първите истински разрушителни идеи от сектора на финансовата технология и смяташе, че големи банки могат да „защитят бизнес моделите си чрез прилагането на определени части от блокчейн технологията".
Deutsche Bank ще открие 3 иновационни лаборатории в Берлин, Лондон и Сан Франциско, за които се твърди, че ще се занимават с този тип технология.
5. Royal Bank of Scotland: работи с Ripple - стартъп, който използва блокчейн за обезпечаване на операциите
Банката в момента се е заела с Ripple - стартъп, който работи с блокчейн технологията за обезпечаване на операциите, използвайки традиционните валути. Royal Bank of Scotland води начални разговори и с Coinbase и Blockchain.
4. Santander: идентифицирала е до 25 приложения за биткойн
Мариано Белкини, началник на Santander InnoVentures, заяви, че банката експериментира с блокчейн технология и е идентифицирала между 20 и 25 приложения за технологията. InnoVentures дори обмисля дали да инвестира в стартъп, който работи с блокчейн.
Доклад на банката, излязъл по-рано тази година, установи, че блокчейн технологията може да спести на банките 20 млн. долара на година до 2020 г. чрез приложение в плащанията и смарт договори в области като търговията с ценни книжа.
3. Barclays: финансира 45 експеримента с блокчейн
Банката работи с блокчейн стартъпи в своите лаборатории Techstars Accelerator в Лондон, Манчестър и Ню Йорк.
Barclays си партнира със стартъпа Safello по разработването на концепция за употребата на блокчейн технологията за обработка на плащанията. Банката оглежда над 45 ексеримента, използвайки технологията на биткойн.
2. Citi: работи по своя вътрешна версия на биткойн - Citicoin
Citi работи по своя версия на биткойн, наречена Citicoin. Разполага с три отделни вътрешни блокчейни, с които тества дигиталната валута. Неотдавна банката взе участие в кръг на финансиране от 30 млн. долара за Chain.com, който създава блокчейни за компании. Nasdaq и Visa също участваха в кръга.
1. UBS: има блокчейн лаборатория и разработва своя виртуална валута
Банката създаде блокчейн лаборатория в Лондон, където разработва своя виртуална валута, която може да бъде използвана за уреждане на основните финансови трансакции, според Wall Street Journal.
UBS стартира и състезание за стартъпи във финансовите технологии, с които да започне работа. Те биха включвали елементи от блокчейн технологията.