В началото на валутната търговия в понеделник курсът на щатския долар леко се променя спрямо еврото и японската йена. Експертите очакват американската валута да остане относително слаб пред тази седмица.
Общата европейска валута днес сутринта се разменя за американската на ниво $1,1781 за евро в сравнение с $1,1787 за евро в края на петъчната търговия.
Стойността на единната европейска валута спрямо японската национална валута е 124,68 йени за евро при 124,85 йени за евро петък.
За един долар днес на пазара дават по 105,81 йени срещу 105,92 йени в края на предходната търговска сесия.
Британският фунт стерлинг в понеделник сутринта струва $1,3057 в сравнение с $1,3052 за паунд в края на предишната търговия и се търгува по 1,1082 евро за паунд срещу 1,1077 евро за паунд при приключването на сесията в петък.
ICE Dollar Index, който измерва стойността на щатския долар спрямо шест основни валути в света, намалява с 0,1% спрямо предходния борсов ден. Индикаторът WSJ Dollar, който проследява динамиката на долара спрямо 16 основни световни валути, е с 0,12% по-нисък.
Експертите на Commonwealth Bank of Australia (CBA) очакват доларът да остане слаб тази седмица. Националната валута на САЩ е под натиск от различни прогнози за американската икономика и други страни по света.
В същото време периодичното покачване на напрежението между Вашингтон и Пекин може да осигури временна подкрепа за долара, но от CBA се съмняват, че това ще бъде достатъчно, за да компенсира натиска върху американската валута.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп в уикенда подписа указ, който частично връща допълнителните плащания за обезщетения за безработица за десетки милиони американци, които са загубили работата си поради пандемията от коронавирус. Според постановлението плащанията, които ще възлизат на 400 долара на седмица, ще бъдат 75% финансирани от федералното правителство и 25% от щатските власти.
Други изпълнителни постановления, подписани от Тръмп, предвиждат отсрочване на плащането на данъци върху заплатите за хора, които печелят по-малко от 100 000 долара годишно, удължаване на мораториума върху студентските заеми и мерки за подпомагане на наематели и собственици на жилища.
Статистиката, публикувана в петък, показва по-значителен от очакваното ръст на броя на работните места в САЩ. Броят на работните места в американската икономика през юли 2020 г. се е увеличил с 1,763 милиона, сочат данни на Министерството на труда. Темпът на растеж на броя на работните места се забави в сравнение с юни, когато те възлизат на рекордните 4,791 милиона. Безработицата в САЩ през миналия месец е спаднала до 10.2% от 11.1% през юни.
Тази седмица инвеститорите също чакат данни за продажбите на дребно и промишленото производство в САЩ през юли.