Доларът пхри началото на валутната търговия в четвъртък показва относителна стабилност към кошницата от основните световни валути. Това се дължи в най-голяма степен на изказаната увереност от Федералния резерв на САЩ за перспективите за ръст на икономиката и намеренията за постепенно повишаване на лихвите през тази година.

Сега инвеститорите очакват излизането на икономическите индикатори, и как те ще се отразят върху динамиката на американската валута.

След двудневното заседание на Фед, завършило в сряда, регулаторът запази нивото на лихвените ставки. Като отбеляза, че вероятно инфлацията ще се ускори тази година, което укрепи надеждите за по нататъшно затягане на паричнокредитната политика по ръководството на новия шеф на резерва Джеръм Пауел.

Индексът на долара, отразяващ неговата динамика спрямо кошницата от 6 основни валути днес сутринта се понижава с 0,05 процента до 89,092 пункта, отскачайки все пак от тригодишния минимум в нивото 88,438, отчетено миналата седмица. За януари индексът загуби 3,2 процента от стойността си.

Доларът сутринта расте с 0,1 процента по отношение на японската валута до 109,29 йени, изкачвайки се от четиримесечния минимум на курса - 108,280 йени за долар, достигнат в петък.

Евро расте незабележимо с 0,03 процента до $1,2425,но слизайки от предишния максимум от $1,2475, отбелязан преди това.

Общата валута изпрати януари с ръст от 3,5 процента заради Европейската централна банка да започне нормализация на своята парична политика.

Сутринта британският фунт стерлинг поскъпва с 0,02 процента до $1,4193, като стойността му се увеличи с 5 процента спрямо долара през януари.