Европа и особено САЩ искат да накажат Русия. Лидерите на двата съюза не веднъж през последните седмици се обявиха за още и още санкции срещу Владимир Путин. Днес дори се очаква да бъде разширен черния списък на близкото обкръжение на президента.

Ефектът от подобни действия е обаче спорен, като икономисти обясняват, че забраните за пътувания и блокирането на банкови сметки нямат реален ефект върху икономиката на Русия. Но те отключват един друг вид не толкова видими санкции срещу страната - страхът на международните инвеститори.

Международните инвеститори се отдръпват от Русия

Той се показа миналата седмица, когато финансовото министерство на Руската федерация реши да пусне 20 млрд. рубли облигации или около 400 млн. евро. Интересът към емисията от страна на международните инвеститори обаче беше слаб, което принуди министерството да я прекрати. По този начин страната не успя да вземе заема.

„Докато геополитическите рискове са налице, търсенето ще остане слабо", коментира Сергей Батасов от банка Уникредит пред Deutsche Welle. Това се потвърждава и от Standart & Poors, която понижи в петък с едно стъпало рейтинга на страната на BBB-, което е само едно ниво преди пълното й затваряне за инвестиции.

Украинската криза донася и друг проблем на Русия освен спада на инвестициите - тяхното оттегляне. През първото тримесечие на годината инвеститорите са изтеглили 50 млрд. долара. Огромна сума, която изненада дори и кредитната агенция. Ето защо страната тепърва ще се нуждае от свеж капитал. „Ние виждаме в това риск за растежа на Русия", коментираха от Standart & Poors.

А това вероятно ще принуди и другите агенции да свалят рейтинга на страната. Правителството може да натисне паник бутона и да увеличи започне да печата рубли, но това със сигурност ще се отрази сериозно върху инфлацията, а оттам и върху обедняването на населението. Но една трета от руските дългове е в долари и евро. 60 млрд. са заемите в долари, а те не могат просто да бъдат напечатани.

„Международните капиталови пазари са затворени за Русия", казва Андрей Соловев от руската VTB Bank пред Die Welt. „И това не изглежда, че скоро ще се промени", допълва той. По този начин руските банки и предприятия са изправени пред риска да останат без капитал.

Силен сигнал дойде и от норвежския инвестиционни фонд. Той държи парите на норвежците от природни ресурси, за да служи като гарант, че населението няма да стане бедно след изчерпването им. От фонда съобщиха в петък, че ще преразгледат инвестициите си в Русия. Той управлява 615 млрд. евро и е най-големия по рода си в света.

Отговорът на Путин

По данни от статистиката от есента чуждестранните банки са раздали заеми за 264 млрд. долара. От тях 194 млрд. са на европейски банки. Пари, които са важни за стабилността им. Но и пари, които вече са несигурно. Ако се стигне до икономически санкции, това е още един лост заедно с доставките на природни ресурси, който Путин може да използва. И той го каза, цитиран от Die Welt, - „Ако спрем да получаваме пари от чуждестранните инвеститори и банки, те също няма да получат нищо от нас. Тогава няма да плащаме кредитите си".

Ако се стигне дотук, стабилизирането на европейската финансова система би останало в миналото, а проблемите биха започнали наново.