Макар за повечето централни банкери на Запад да е трудно да обяснят на публиката, че арсеналът им от инструменти за стимулиране на икономиката е изчерпан, поради което трябва да започнат да придобиват ценни книжа на откритите пазари, за да стимулират икономиката, Bank of Japan няма проблеми с подобна политика, пише в скорошен пост Zero Hedge. Всъщност тя от много години купува акции, включително и на борсово търгувани фондове, директно.

Но сега вече стана ясно, че може би банката е извършила такива действия повече, отколкото трябва. През май тази година гуверньорът на Bank of Japan Харухико Курода отбеляза, че в момента финансовата институция притежава 80% от акциите на борсово търгуваните фондове в страната, след като банката започна да ги изкупува още през 2010 г. и разшири допълнително тази програма три години по-късно.

Шефът на Deutsche Bank: Централните банки не могат да спрат нова криза

Шефът на Deutsche Bank: Централните банки не могат да спрат нова криза

Те вече са използвали наличните опции за това, смята Кристиан Зевинг

Не много неочаквано, тази програма не успя да постигне целта си, която беше да понижи рисковата премия на акциите на борсово търгуваните фондове и да насочи инвеститорите към тях, вместо към по-безрискови инструменти, като държавните ценни книжа на страната. Идеята беше, че благодарение на увеличаването на инвестициите в борсово търгуваните фондове ще повиши цената на ценните им книги и ще увеличи ликвидността на пазарите. Но днес доходността на акциите им е почти 7%, което е по-високо равнище дори и от тази в САЩ, където е 6%. Тя е останала почти без промяна през последните шест години.

През тази година стана ясно, че Bank of Japan дори е постигнала обратен ефект, защото стойността на акциите на борсово търгуваните фондове в страната дори спадна. Същевременно акциите, закупени от централната банка, нямат падеж, за разлика от трилионите облигации, притежавани от нея. Така те остават извън пазарите, докато Bank of Japan ги притежава.

Как правителствените стимули доведоха до стагнация в Япония

Как правителствените стимули доведоха до стагнация в Япония

Продуктивността и пенсиите в икономиката се понижиха, тъй като не беше позволено на кризата да ликвидира неправилните инвестиции, смята икономист

А се оказа, че тя вече е собственик на толкова много акции на борсово търгувани фондове, че на практика това довежда до замразяване на пазара. Затова, за да възстанови функционирането на фондовите борси в този сегмент, се очаква скоро Bank of Japan да започне да отпуска на заем акциите на фондовете към брокерските къщи в страната. Политиката, която трябва да възстанови поне отчасти ликвидността, се очаква да започне през пролетта на 2020 г., предаде Nikkei.

Причината за действията на централната банка е отливът на инвеститорите от пазара заради липсата му на ликвидност. А освен, че може да възстанови част от нея чрез отпускането на акциите на борсово търгуваните компании, Bank of Japan ще може да увеличи отново програмата си за изкупуване на ценните им книги в бъдеще и ще понижи част от разходите си, дължащи се на таксите за кредитиране.

Япония ревизира надолу БВП за второто тримесечие

Япония ревизира надолу БВП за второто тримесечие

Търговската война между Китай и САЩ нанесе удар на капиталовите разходи на местните компании и на експорта

Самите брокерски компании ще могат да използват заетите от Bank of Japan акции, за да ги пускат в краткосрочна продажба. Проблемът е, че вероятно основният им купувач ще е отново централната банка, обяснява анализаторът от SBI Securities Ейджи Дохке. Това, от една страна, е очевиден конфликт на интереси, но и едва ли ще доведе до привличане на други инвеститори и до повишаване на цената им.

Освен това самите брокери трябва да разполагат с инвентория от акции на борсово търгуваните фондове, за да осигурят предлагане за инвеститорите. Но рискът от ценови флуктуации в сегмента ограничава възможността им поддържат твърде много ценни книги във всеки един момент, което ще затрудни в много голяма степен потенциалните поръчки на големи обеми от дълговите инструменти.

Япония има план да сложи край на влиянието на Китай в Африка

Япония има план да сложи край на влиянието на Китай в Африка

Страната иска да изгради партньорства с африкански компании

От Bank of Japan ще провеждат аукциони за акциите на борсово търгуваните фондове, които ще се провеждат веднъж месечно. Това обаче изисква потенциалните им клиенти да предвидят търсенето за ценните книги месец предварително. Тези от тях, които не са заети, ще се връщат в централната банка, но цената за тях все пак ще трябва да бъде понесена от брокерските къщи.

"Затова за тези, които се чудят дали пазарите ще се сринат с взрив, или с постепенно, Япония гордо осветява пътя - наближаваме време, когато търговията ще се извършва веднъж месечно и само с благоволението на Bank of Japan", посочват иронично от Zero Hedge.