От една година гласовете на противниците на еврото, които бяха много популярни след вота за Brexit, днес са сведени само до шушукане. 

Това заяви президентът на Европейската централна банка Марио Драги, информира БТА. 

При откриването на четвъртото издание на годишния форум на ЕЦБ снощи в гр.Синтра, близо до Лисабон, Драги подчерта "голямата разлика" в икономическия и политически климат в сравнение с атмосферата, при която протече конференцията преди година, когато Великобритания току-що се бе произнесла на референдум за напускане на Европейския съюз. 

"Тогава споменах думата "тъга", а и освен това имахме слаб растеж и голяма политическа неяснота . . . Противниците на еврото, противопоставящи се на европейския проект, макар все още да бяха малцинство сред гражданите на Европа, надигаха глас както никога до този момент", припомни главният банкер на еврозоната. 

"От тогава мълчаливото мнозинство в Европа си върна гласа: икономическите перспективи се подобриха, а призивите за премахване на Европейския съюз и еврото вече не са по-силни от шушукане", посочи Драги, цитиран от Франс Прес. 

И макар икономическите проблеми на еврозоната да не са изчезнали, растежът вече е по-уверен, доколкото и паричната политика изигра своята роля в подкрепа на икономиката, допълни шефът на ЕЦБ. 

По думите му проблемът, пред който е изправена еврозоната, се дължи на "шлаката", останала от финансовата криза. Производителността вече не се увеличава както преди, най-вече в контекста на застаряващо общество, каза той. 

Според него въпросът занапред е "как да се направи така, че растежът да може да се поддържа и да бъде по-малко зависим от подкрепата на паричната политика". Отговор трябва да дадат участниците във форума днес и утре. 

Извън финансовия център във Франкфурт, ЕЦБ събира на тридневен семинар централни банкери, университетски представители и банкови анализатори в луксозен хотел, потънал в зеленината на португалския град Синтра.

Днес Драги ще произнесе реч на форума. Сред останалите оратори са обявени неколцина членове на управителния съвет на ЕЦБ и професорът в Колеж дьо Франс Филип Агион, вдъхновител на икономическата програма на новия френски президент Еманюел Макрон, който беше избран с голямо мнозинство въз основа на проевропейска либерална програма.