Преживяваме рядък момент на фондовите пазари (от техническа гледна точка). Общо взето ситуацията звучи така - пробий върховете, или се провали и се насочи към спад между 10 и 30%.

Това важи почти за всички активи - от широкия индекс S&P 500 до индивидуални акции като Nvidia, Tesla, Microsoft и други.

За какво става въпрос?

Почти всички основни щатски индекси са при нива близки до историческите си рекорди, или при многогодишни върхове. Всъщност, широкият S&P 500 е на около 5% от историческия си рекорд. Това се дължи на намалелите страхове от дълбока рецесия, като все повече експерти говорят за "меко кацане", както и на очакванията инфлацията да се забави и Фед да е на крачка от края на цикъла си на повишение на лихвите и началото на постепенното им намаляване през следващата година.

Но тук е и големия въпрос. Ще имат ли сила индексите и акциите да прекрачат върховете си и ако отговорът е "ДА" какви ще са факторите, които ще им дадат по-нататъшен тласък нагоре. Защото за другия сценарий - неуспешен пробив, или фалшив пробив (кратко преминаване на върховете и бързо връщане под тях) има твърде много фактори, които действат в подкрепа. Помислете за - по-дълго от очакваното задържане на високите лихви, заради лепкава инфлация; задълбочаване на политическия конфликт между САЩ и Китай; по-нататъшно забавяне на втората най-голяма икономика в света - китайската; влошаване на военния конфликт между Русия и Украйна, който води до продоволствена криза (във връзка с нарушеното споразумение за износ на украйнско зърно) или съществен ръст на цените на някои суровини, включително и петрола; тежък сезон на ураганите, които допълнително повишава цените на горивата и мн др.

Истината е, че от техническа гледна точка, върховете на индексите почти винаги се тестват. Но според някои анализатори, истинските бичи пазари започват не при оттласване с 20% от предишното дъно, а при пробив на предходния връх. Така, че според тази гледна точка, налице е опасност все още да сме в корекция на мечия пазар, макар и изключително силна и маскирана като нов "бичи пазар". А докато съществува такава вероятност, инвеститорите, които се връщат в момента на пазарите не са в безопасност и могат да попаднат в така наречения "бичи капан", водени от FOMO-емоции (страхът да не изтърват нещо голямо на пазарите).

Какво е бичи и какво е мечи пазар

Какво е бичи и какво е мечи пазар

Знаете ли откъде идва тази терминология?

Индексът на сините чипове S&P 500 е на около 4% от исторически най-високата си стойност при ниво от 4 758 пункта (в момента е при ниво от 4 586 пункта). И ако сега, докато е набрал енерция, не успее да преодолее това ниво, индексът може да срещне сериозни предизвикателства да направи това през август - един от най-волатилните месеци през годината, или още по-лошо - през септември - най-лошия в исторически план месец.

Нещата ще се усложнят още повече за биковете от широко разпространените ботове за търговия, които стоят и дебнат да видят дали ще видим пробив. При такъв, най-вероятно те ще започнат масово да купуват, засилвайки движението нагоре и обратно. При първите признаци на слабост за индекса, те могат да решат, че пробив най-вероятно няма да има и да ускорят спада на широкия индекс. Търговията при наличието на близки върхове, се използва масово не само от ботове, но и от трейдъри със същата логика. Така че ефектите могат да се мултиплицират...

Снимка 626804

От техническа гледна точка, няма как да не отбележа още един факт от графиката. Индексът в момента е с близо 13% над своята 50-периодната си пълзаща средна (лилавата линия). За сравнение, той е бил с 11% над тази си стойност при върха си от началото на 2022-ра година, както и с 12.3% над тази си средна по време на върха от 2020-та година (двете отбелязани с кръгчета). И в двата от тези случая, широкият индекс се насочва за тест на 50-периодната си пълзяща средна, като по-късно ставаме свидетели дори на спад към по-дългосрочната 200-периодна такава.

Как да оцелеете при мечи пазар

Как да оцелеете при мечи пазар

Икономиката е много по-устойчива на високи лихвени проценти, отколкото е била в миналото

Разиграване на подобен сценарий, би могъл да отведе S&P 500 първоначално към 4 100 пункта (около 10% понижение) или дори към 3 850 при развитие за тест на дългосрочната средна. А това биха били сериозни предизвикателства за инвеститорите, при липса на яснота до къде би се простряло потенциално повишение на индекса и дали ще видим пробив на историческия връх.

При всички положения в момента при потенциална доходност от 5-10% за инвеститорите, такава сделка едва ли си струва риска, при почти същия потенциал за спад (а вероятно и по-голям) и вероятност от 50%. Такива сделки доближават инвестирането по-скоро до хазарта!

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.