Международният валутен фонд настоява България да образува бюджетен излишък от поне 3% през идната 2008 година. МВФ ни съветва да се предпазим по този начин от външни рискове: Ройтерс цитира думи, излезли от правителството.

В свое изявление кабинетът твърдеше, че е предвиждал излишък от 2,5% от БВП за следващата година, ниво сходно с тази годишното.

От Фонда са изтъкнали нуждата България да запази затегнатата си фискална политика като през следващата година заплатите да останат без промяна, за да бъде избегнат риска от прегряване на икономиката.

Резките повишения на заплатите в публичния сектор ще засилят инфлационния натиск и ще поставят под заплаха валутния борд.

„Едно евентуално увеличение на заплатите би предизвикало домино ефект, тъй като инфлацията вече е твърде висока и икономиката прегрява", съобщи ръководителят на мисията Алберт Йегер в края на визитата си в България.

От друга страна, правителството трябва да повиши стандарта на живот, тъй като страната ни се нарежда сред най-бедните нации със средно месечно възнаграждение от 400 лв., което пък противоречи на препоръката за неповишение на заплатите.

По-рано днес, правителството коментира, че 100%-во увеличение на заплатите на стачкуващите учители ще раздуе още повече инфлацията и може да стане предпоставка за дестабилизация на икономиката.

Йегер подчерта, че заплатите трябва да растат с темпа на растеж на продуктивността, която за момента е ниска.

Представители на борда преразгледаха прогнозата си за инфлация в края на годината от 8% като изтъкнаха, че е твърде възможно тя да достигне 10 % след септемврийските данни отчитащи повишение в индекса на потребителските цени от 13.1%.

МВФ добави, че се очаква икономиката ни да расте с по-бързи темпове от очакваните през тази година 6.4%, но пък дефицитът по текуща сметка застрашително ще се разрасне до 20 % от БВП през 2008 год.