По-строгият лимит на плащанията в брой ще ограничи сивата и черната икономика. Това смята икономистът Георги Ангелов по отношение на готвените промени в следващите две години по банков път да се плащат всички суми над 1000 лева. Предложението за подобен таван на плащанията в брой беше приет на първо четене от Народното събрание през миналата седмица.

Министерски проект: Всяка покупка над 1000 лева да е по банков път

Министерски проект: Всяка покупка над 1000 лева да е по банков път

Тази промяна може да влезе в сила от 2019 година

"Премахването на разплащанията в брой звучи радикално, но още по-радикално звучи около 80-90% от парите в обръщение да са в най-едрите банкноти, с които никой не отива да пазарува в магазина", казва той през БНР.

"Най-големите банкноти са най-масови, защото се използват за избягване на данъци, за сивата икономика, за черната икономика, за наркотрафик и т.н. Те дават възможност в малък обем място да се пренася голямо количество стойност. Ако ги няма, за сивата и за черната икономика става много по-трудно да съществуват", обяснява експертът.

Като пример за развитие на тази идея Георги Ангелов посочва Швеция и Дания, където вече над 95% от плащанията стават по електронен път.

"В повечето европейски страни има ограничения на плащанията в брой и те постепенно биват намалявани. Във Франция наскоро беше въведено ограничение от 1000 евро за плащане в брой. В Португалия - също. В Румъния е 1000 евро за фирми и 2000 - за физически лица. В Гърция е 1500 евро. Ние малко изоставаме, защото при нас ограничението е 10 000 лева", посочва още икономистът.

Той смята, че след време може да бъде въведен общ регламент за всички в Европейския съюз в тази посока. Като плюс от подобна промяна Ангелов посочва и повишаването на събираемостта на данъците.