Втората по размер икономика вече вероятно е на прага на нулевия основен лихвен процент, според нов анализ на местния таблоид Global Times. Макар да не се очаква това да се случи в непосредствен план, основно заради все по-нарастващата инфлация в страната, вероятно Китайската народна банка ще "догони" останалите водещи централни банки по света скоро, посочват и от Zero Hedge.

"Нарастващите дългови и финансови проблеми в реалната икономика ще доведат Китай до нулев основен лихвен процент", пишат от Global Times. "Структурно, съотношението на дълговете на нефинансовите предприятия е твърде високо, каквито са и лихвените проценти. Предвид това, че дълговата тежест по съществуващите кредити понижава търсенето на ново финансиране, вероятно Китай ще се превърне в следващата страна с нулеви лихви."

За разлика от повечето медии обаче, Global Times прилагат доста разумен икономически анализ и изтъкват, че когато Народната банка на Китай все пак се поддаде по тази политика, това няма да окаже благоприятно въздействие върху икономиката. Тяхната позиция влиза и в разрез с конвенционалната логика, прилагана от самите централни банкери по света.

"Нулевите или отрицателните лихвени проценти не означават, че проблемите с емитирането на нов дълг и надутите балони в икономиката ще се разрешат автоматично, а обратното", посочват от Global Times. "Растящите балони на глобалните финансови пазари в дългосрочен план ще припомнят за финансовия риск."

Според изданието, особено в контекста на забавящата се глобална икономика, нулевите или дори отрицателни равнища на лихвата са нова тенденция, която носи рискове и предизвикателства за Китай и глобалните финансови пазари. Това е фактор, който гуверньорът на Китайската народна банка Ий Ганг (на снимката) със сигурност трябва да вземе предвид, преди да действа.

Ако Китайската народна банка наистина понижи лихвените проценти до 0%, това заплашва да доведе до сериозна експлозия на задлъжнялостта в икономиката, която вече е особено високо равнище. Всъщност повечето видове дълг са на исторически рекордни стойности. Публичните задължения възлизат на 51% от БВП, а тези на домакинствата - на 53% от БВП.

В частния сектор положението не е много по-розово. Средно 19,7% от приходите на компаниите се канализират към обслужване на техните задължения, което е ръст от над 6 процентни пункта спрямо периода преди кризата, припомнят от Zero Hedge. Като цяло количеството на дълга към БВП на икономиката на страната възлиза на впечатляващите 320%.

Същевременно ефективността на използването на дълговете през последните десет години се понижи драстично. За разлика от периода преди Голямата рецесия, когато една единица дълг създаваше една единица брутен вътрешен продукт, днес са необходими 2,5 единици дълг за създаването на една единица БВП. С наливането на прогресивно по-големи количества кредит може да се очаква това съотношение само да се влошава.