Цените на медта намаляха с около 7% от достигнатия в края на февруари почти 10-годишен връх. Редица спекулативни активи също поевтиняват, макар че администрацията на Байдън обещава да налее трилиони долари в икономиката, пише The Wall Street Journal.

Само през тази седмица медта изтри почти 2% от цената си. Индустриалният метал ще е сред печелившите от инфраструктурния план на президента Джо Байдън на стойност $2,3 трлн., но някои трейдъри са скептични, че той ще бъде одобрен от Конгреса, а и казват, че очакваното повишение в търсенето вече е включено в цената.

Медта се използва във всичко от жилища до електромобили и цената на метала е чувствителна към икономическите прогнози — особено към търсенето в Китай, която отговаря за половината от световното потребление.

Скорошната волатилност показва, че редица инвеститори вече излязоха от най-спекулативните активи, за които се очакваше да спечелят след победата на Байдън. Акциите на производители на електромобили и на компании във ВЕИ сектора поскъпнаха рязко след изборите, но достигнаха пик през февруари и след това изтриха част от печалбата.

Подобна бе ситуацията и след избирането на Доналд Тръмп през 2016 г., когато инвеститорите отново очакваха огромни инвестиции в инфраструктура, които така и не се материализираха. А и дори Байдън да успее да прокара пакета, то ефектът върху търсенето на мед ще бъде минимален спрямо китайската икономическа активност, казват анализатори.

Китай попари надеждите за суперцикъл при суровините

Китай попари надеждите за суперцикъл при суровините

Втората най-голяма икономика е движеща сила на този пазар, но по всичко личи, че тя няма да се нуждае от толкова метали завинаги