Япония представи първите си нови банкноти от 2004 г. насам, като това са най-модерните хартиени пари в света и те влизат в обращение в държава, която все още има големи резерви към дигитализацията на разплащанията, съобщава "Ройтерс".
Новите копюри са с триизмерни холографски портрети. На тази от 10 000 йени е Еичи Шибусава, "бащата на японския капитализъм" и основател на първите банка и фондова борса в страната. На банкнотата от 5000 йени е основателят на един от първите женски университети в Япония Умеко Цуда, а на тази от 1000 йени е изтъкнатият изследовател в сферата на медицинските науки Шибасабуро Китасато.
Премиерът Фумио Кишида коментира пред журналисти, че технологията, която "завърта" портретите според ъгъла на гледане, е без аналог в света и допълнително би затруднила фалшификаторите. Както отбелязва "Ройтерс" обаче в Япония това не е проблем - за цялата 2023 г. са били заловени едва 681 банкноти менте.
В рамките на настоящата фискална година ще бъдат отпечатани 7,5 млрд. нови банкноти.
Кешът остава силен
"Парите в брой са сигурен начин за разплащане, който може да се използва от всеки, навсякъде и по всяко време и ще продължи да има голяма роля" въпреки наличието на алтернативи, заяви гуверньорът на централната банка Казуо Уеда.
Макар безкешовите плащания да са се утроили за десетилетие и вече да имат 39-процентов дял, Япония остава назад от средното за света. Правителството иска те да се използват в 80 на сто от транзакциите.
Източник: GettyImages
Гуверньорът на централната банка Казуо Уеда и премиерът Фумио Кишида
Новите банкноти не се очаква да създадат проблем с банкоматите и касовите апарати - близо 90% от тях са готови за тях. По-голям проблем са автоматите за самообслужване, използвани на паркинги и в ресторанти, както и вендинг машините. Огромната част от тях все още не са съвместими с копюрите и ще са нужни месеци и сериозни инвестиции от страна на бизнесите, посочват браншови организации.