Сътресенията в банковия сектор на САЩ след срива на Silicon Valley Bank (SVB) би трябвало да имат само ограничено въздействие върху европейските банки. Основната причина за това е, че те са организирани по различен начин, коментираха от агенцийте за кредитен рейтинг Moody's и S&P Global, предаде АФП.
Финансовите пазари бяха разтърсени по-рано тази седмица от фалита на две регионални банки в САЩ - SVB и Signature Bank, което принуди американските власти да предприемат мерки, целящи да предотвратят разпространението на проблемите в сектора.
Moody's, която понижи перспективата за кредитния рейтинг на американския банков сектор от "стабилна" на "негативна", заяви, че структурата на европейските банки ограничава експозицията им, тъй като те разполагат с по-голям дял депозити в централните банки.
Базираната в САЩ агенция добавя, че дълговите ценни книжа са по-малка част от балансите на европейските банки в сравнение с американските институции.
"Съществена разлика между европейските и американските системи, която ще ограничи въздействието отвъд Атлантика е, че притежаваните от европейските банки облигации са по-малко, а депозитите им са по-стабилни, тъй като не са нараствали толкова бързо", коментират от там.
S&P Global Ratings пък заяви, че европейските банки, които следи и оценява, нямат същия икономически модел или източници на финансиране като американските банки, като добави, че е малко вероятно пряката им експозиция да е значителна.
Комисарят по икономиката на ЕС Паоло Джентилони, френският министър на финансите Бруно Льо Мер и германският канцлер Олаф Шолц бяха сред европейските лидери, които успокояваха финансовите пазари относно уязвимостта на Европа на финансови сътресения.
Но Moody's предупреди все пак, че затягането на парично-кредитната политика "вероятно все още ще има влияние, както и развиващото се напрежение в банковата система на САЩ, ще отслаби доверието на инвеститорите и ще засили напрежението при финансирането на европейските институции".
насо
на 15.03.2023 в 11:35:19 #1Разбира се, че се отразява на Европа - акции, облигации паднаха с 10 %, което означава, че пенсионните фондове загубиха още 10%. Това ще се усети още повече в бъдеще от бъдещите пенсионери. За 15 години фондовете са имали доходност осреднена годишна доходност от 2%, а инфлацията е около 3,4%