Цикличността на криптопазара се "счупи" с навлизането на големите традиционни инвеститори и някои големи събития извън сферата на дигиталните активи могат да ѝ дадат тласък. В същото време, индустрията има нужда да се върне към своите принципи и идеали, след като през последните години в нея влязоха много опортюнисти. Това коментира в студиото на Money.bg Юлиян Величков от екипа на ETHSofia - предстоящото първо голямо Ethereum и altcoin събитие у нас.
"През последните 6 месеца виждаме предимно спадане на цената (на Биткойн - б.р.), еуфорията на пазарите замира и в момента етапът, в който се намираме, е едно изчакване най-вече какво ще се случи на изборите в Щатите, как ще се развие макроикономическата обстановка, какво ще се случи с регулациите. Пазарите изчакват да видят какво ще се случи", посочи той.
По думите му дълги години криптопазарите са се влияели най-вече от вътрешни за индустрията позитивни или негативни събития и тази независимост от цикличността на традиционните финанси е привличала инвеститори. "В същото време, те, влизайки със сериозни средства, в някаква степен докараха тази цикличност от традиционните финанси в криптоиндустрията. Виждаме, че тяхното въздействие е все по-голямо, те са и тези, които имат опит да говорят с регулаторите и по този начин оказват сериозно влияние върху криптопазарите", отбеляза експертът.
Битката за Белия дом
Величков определя като "позитивен" факта, че крипто се превърна в тема на предизборната кампания в САЩ: "Най-важните хора на върха на политическите партии в САЩ видяха, че криптоиндустрията не е нещо малко или нишово - в Щатите има, грубо казано, 50 млн. души с криптоактиви".
Експертът припомни промяната в позицията на Доналд Тръмп по темата, който "вече се изявява като яростен защитник на индустрията", защото "се опитва да привлече гласовете на хората, за които криптоиндустрията е важна".
"От друга страна, виждаме Демократическата партия, която по време на мандата на Байдън беше в много странна позиция срещу крипто. До голяма степен не успя да спре някои от случаите, за които трябваше да се намеси - като например FTX, където не реагира и не предпази потребителите. В същото време, многократно се намеси и започна съдебни дела срещу доказано положителни играчи в индустрията. Не показа по никакъв начин желание за създаване на регулаторни рамки, които да предпазят потребителите, но и да дадат ясни правила", категоричен беше Юлиян Величков.
Крипто в закона
Именно по отношение на регулациите ЕС изпревари САЩ чрез регламента за криптоактивите MiCA. Той се транспонира в българското законодателство с Проектозакона за криптоактивите. Според Величков липсата на правна рамка до момента е спирало иновацията - когато създаваш нов проект в сферата, нямаш представа даже какво е законно.
"С вкарването на MiCA в България ще получим ясни правила и рамки, които ще помогнат на предприемачите да създават свои продукти. Получат ли лиценз проектите им, те ще могат да се използват навсякъде в ЕС, което дава голяма добавена стойност. Потребителите ще имат по-голяма сигурност и защита. За самите институции това също е добре - ще имат ясни правила, по които да действат и да извършват контрол върху криптокомпаниите", посочи Величков.
Според проектозакона контролът ще е в ръцете на Комисията за финансов надзор и на Българската народна банка. "Традиционно у нас подобни институции имат проблем с капацитета, който могат да отделят за качествена регулация. В България има много закони, които са добри, но важната част е тези закони да бъдат прилагани и тази регулация да бъде видима", коментира той.
Според него текстовете имат някои елементи, "които заслужават внимание", като сред тях е предвидената възможност за т.нар "мълчалив отказ" за издаването на лиценз - вместо да има "определен кратък срок за обоснован отговор", а това не е добра практика.
Защо това ни засяга
"Тук не става въпрос за няколко човека, които да бъдат обект на тази регулация. Става въпрос за множество компании - увеличават се както техният брой, така и този на заетите в тях", категоричен беше Величков. Според него една работеща регулаторна рамка би увеличила броя на българските компании в криптосферата значително над сегашните около 50.
Предприемачи, разработчици и ентусиасти от България и чужбина ще си дадат среща от 17 до 19 октомври в рамките на конференцията и хакатона на ETHSofia в "София Тех Парк".
Идеята за голямо Ethereum/altcoin събитие е от години, но през 2024 г. стана възможно то да се проведе. Конферентната част включва около 50 лектори от компании като Lido, Binance, Nexo, Summer Finance, Euler и много други. Хакатонът пък ще даде възможност на разработчици, дизайнери и проектни мениджъри да работят по реални казуси и да се борят за награди.
"Както при всяка индустрия, които става популярна и която е свързана с финансови активи, към криптоиндустрията много бързо се присъединиха и опортюнисти - с идеята за бързо забогатяване, а някои - с цел да правят измами. Те донесоха в някаква степен и по-лоша слава на индустрията. Целта на нашето събитие е да помогнем за връщането към основните ценности - децентрализация, отворени финанси и продукти и услуги, които са достъпни за всички хора по света", подчерта Юлиян Величков.
Кога ще видим представител на КФН като лектор на ETHSofia? "Много е важно в индустрията регулаторите да си говорят с компаниите, за да може наистина потребителите да са тези, които най-много печелят от цялото нещо, да има за тях сигурност и добри правила, които да се спазват. Ще се радваме през следващата година КФН да се включат в конференцията", отговори с усмивка Величков.