През януари 2025 г. пазарът на криптовалути достигна връх от 3,76 трилиона щатски долара - възстановяване спрямо спада от декември, движено от очакванията за политически инициативи в САЩ като създаването на национален крипто резерв и въвеждането на стейбълкойн регулации, посочват от Binance в месечния си анализ.
Той обхваща събитията през януари - първият месец от новия мандат на Доналд Тръмп и про-крипто лобито в държавната администрация на САЩ.
Промяната във властта, включително - оттеглянето на Гари Генслър от председателския пост в SEC, предизвика вълна от нови заявления за крипто ETF. В момента има 47 активни заявления в САЩ, обхващащи 16 различни категории активи, включително традиционно много нестабилните мемкойни (memecoins).
Въпреки че подновеният оптимизъм за регулация на дигиталните активи движи инерцията за ETF базирани на токени, новата рамка за одобрение все още се развива и така сроковете остават несигурни, отбелязват от Binance.
Именно meme манията е един от факторите за създаването на над 37 милиона токена, с прогнози надхвърлящи 100 милиона до края на годината.
Трудно е да се каже, че това е добра новина. Този растеж фрагментира капитала, затруднявайки поддържането на цените на токените и постигането на високи оценки. Притокът на нови токени подхранва спекулацията, намалява вниманието и обезкуражава дългосрочното притежание, отбелязват от най-голямата криптоборса.
Въпреки увеличението на бройката, повечето токени имат незначителна пазарна капитализация, като топ 100 токена съставляват около 98% от общата крипто пазарна капитализация.
Мемкойните заедно с AI агентите спомагат и за огромния ръст на DEX обемите през блокчейна на Solana в сравнение с Ethereum.
Като цяло, темата с изкуствения интелект и преплитането му с децентрализираните финанси (т.нар DeFAI) остава важна - но този перспективен сектор приключи януари с -10% възвръщаемост.
В края на месеца цялостната инерция отслабна, след като китайската платформа DeepSeek изпревари ChatGPT като най-изтегляното (AI) приложение, предизвиквайки спад както на американските, така и на крипто пазарите.
Началото на февруари донесе повишена пазарна волатилност поради опасения относно потенциални американски митнически политики, засягащи рискови активи в световен мащаб, включително криптовалути, става ясно от анализа.