Рентните плащания в България са средно 2 пъти по-високи от тези във Франция, а на някои места разликата е до 5-кратна. Това обяви в студиото на Money.bg председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
По думите му у нас говорим за 70-80 лева средно и 120-150 лева в Северозападна и Североизточна България при средно 15-17 евро във Франция и 9-12 долара в най-плодородните региони на Украйна. Проданов описа ситуацията с една дума: "безумие".
"Не се дължи на пазарен принцип или на конкурентен принцип. Дължи се наливане на средства от един бизнес в друг. Много компании, които имат и други бизнеси, решиха да инвестират в земеделие и да "завземат" площи - могат да го направят единствено като вдигнат рентите", обясни той.
Източник: money.bg
По думите му у нас производителят изкарва средно около 240 лева от декар пшеница, а разходът без рентата е 150-160 лева. "Когато една фирма ти дава 150 лева рента, това показва, че тя работи на загуба и единствената ѝ цел е да наема още и още земя. Целта на тези фирми е да унищожат местния фермер - вземат му земята и след това свалят рентата до конкурентни цени", заяви Проданов.
Според него "българският собственик на земя не е онзи собственик от Западна Европа, който знае, че за него е по-добре да получава 100 години по 40 лева на декар, отколкото 5 години по 200 лева - земята не е средство за бърза печалба, а средство за дългосрочност, стабилитет и продоволствена сигурност на държавата".
Така или иначе, по-ниските производствени разходи във Франция и структурата на тамошните производители - по-малки по мащаб, но обединени в кооперативи с дългосрочни договори, ги прави по-малко застрашени от това, което според Проданов е огромен риск за целия сектор в ЕС.
"Украйна малко по малко върви по пътя на членството си в ЕС. Както България влезе в ЕС с всичките си дадености в земеделието, така и Украйна ще влезе с всичките си дадености и просто ще измете целия земеделски сектор в Европа", предупреди председателят на асоциацията на зърнопроизводителите.
По думите му фактът, че полските земеделци вече 3 години протестират "нищо не значи за Европа".
Той коментира и състоянието на реколтата. По думите му България няма да остане без хляб и олио, но сушата се е отразила на сектора. Ако при пшеницата имаме над 6,5 млн. тона и стабилен износ, то слънчогледът ще е под 1,5 млн. тона - отново предостатъчно за вътрешния пазар, но ще има ефект върху износа.
Проданов подчерта, че цената на слънчогледа зависи от международните пазари - а там през последните седмици се наблюдава леко повишение.
Целия разговор гледайте във видеото!
shtimpo
на 25.10.2024 в 12:17:20 #2Един квадратен метър плодородна земя е по-ценен от онзи/онези, който я притежава, но възпрепятства (с действие или бездействие) пълноценното й използване. Плодородна почва и питейни води са незаменим стратегически ресурс Кой ги притежава, в какво здраве са и какъв е достъпът до тях са въпроси от ключово значение за националната сигурност
shtimpo
на 25.10.2024 в 10:36:41 #1Като ще сочим с пръсти да го правим както си му е реда… Имена на компании и точни примери с колко площи, какви, къде. Останалото можем и сами да свършим… (чии са собствениците им и чии са техните собственици). Играта не е трудна за разгадаване, но с половин уста няма да стане