Рентните плащания в България са средно 2 пъти по-високи от тези във Франция, а на някои места разликата е до 5-кратна. Това обяви в студиото на Money.bg председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.

По думите му у нас говорим за 70-80 лева средно и 120-150 лева в Северозападна и Североизточна България при средно 15-17 евро във Франция и 9-12 долара в най-плодородните региони на Украйна. Проданов описа ситуацията с една дума: "безумие".

Реколтата от царевица в ЕС ще е от най-слабите за десетилетие - и заради България

Реколтата от основна фуражна култура в ЕС ще е от най-слабите за десетилетие - и заради България

Очаква се увеличение на вноса на зърно от трети страни

"Не се дължи на пазарен принцип или на конкурентен принцип. Дължи се наливане на средства от един бизнес в друг. Много компании, които имат и други бизнеси, решиха да инвестират в земеделие и да "завземат" площи - могат да го направят единствено като вдигнат рентите", обясни той.

Снимка 688135

Източник: money.bg

По думите му у нас производителят изкарва средно около 240 лева от декар пшеница, а разходът без рентата е 150-160 лева. "Когато една фирма ти дава 150 лева рента, това показва, че тя работи на загуба и единствената ѝ цел е да наема още и още земя. Целта на тези фирми е да унищожат местния фермер - вземат му земята и след това свалят рентата до конкурентни цени", заяви Проданов.

Рекордно слаба реколта събират производителите на слънчоглед у нас

Рекордно слаба реколта събират производителите на слънчоглед у нас

Жегата и липсата на вода за напояване ускориха прибирането на маслодайната култура с цял месец

Според него "българският собственик на земя не е онзи собственик от Западна Европа, който знае, че за него е по-добре да получава 100 години по 40 лева на декар, отколкото 5 години по 200 лева - земята не е средство за бърза печалба, а средство за дългосрочност, стабилитет и продоволствена сигурност на държавата".

Така или иначе, по-ниските производствени разходи във Франция и структурата на тамошните производители - по-малки по мащаб, но обединени в кооперативи с дългосрочни договори, ги прави по-малко застрашени от това, което според Проданов е огромен риск за целия сектор в ЕС.

"Украйна малко по малко върви по пътя на членството си в ЕС. Както България влезе в ЕС с всичките си дадености в земеделието, така и Украйна ще влезе с всичките си дадености и просто ще измете целия земеделски сектор в Европа", предупреди председателят на асоциацията на зърнопроизводителите.

ЕС измисли начин да намали търсенето на зърно от Русия

ЕС измисли начин да намали търсенето на зърно от Русия

Европейската комисия ще въведе мита върху вноса от Русия и Беларус в размер на 95 евро на тон

По думите му фактът, че полските земеделци вече 3 години протестират "нищо не значи за Европа".

Той коментира и състоянието на реколтата. По думите му България няма да остане без хляб и олио, но сушата се е отразила на сектора. Ако при пшеницата имаме над 6,5 млн. тона и стабилен износ, то слънчогледът ще е под 1,5 млн. тона - отново предостатъчно за вътрешния пазар, но ще има ефект върху износа.

Проданов подчерта, че цената на слънчогледа зависи от международните пазари - а там през последните седмици се наблюдава леко повишение.

Целия разговор гледайте във видеото!