Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще заплати лечението на всеки онкоболен пациент, независимо от неговия ръст, тегло или телесна маса. Това съобщават от здравната каса.
От институцията обясняват, че в определени случаи заплащането на лекарствените продукти ще се извършва след проверка от контролните органи на институцията. Това се отнася за случаите, в които отчетеното от лечебното заведение за календарен месец количество лекарствен продукт средно на пациент надвишава определеното количество, изчислено на база на максимална месечна доза за средностатистически ръст, тегло и телесна повърхност.
Припомняме, че в медиите се появиха информации, че НЗОК ще плаща лечението на онкоболните до определени килограми и височина. Твърдеше се, че мъжете с онкозаболявания трябва да са средно 81 килограма, а жените - средно 67.
Касата е публикувала на сайта си съвместно указание с Българския лекарски съюз (БЛС) относно прилагането на лекарствени продукти за злокачествени и хематологични заболявания, чието количество за приложение се изчислява на база ръст, тегло или телесна повърхност.
От НЗОК са категорични, че засилването на контрола е в полза на пациентите. От касата смятат, че ако лечебните заведения планират правилно необходимите лекарствени продукти и ги използват ефективно, ще се намалят средствата и за лечебното заведение и за финансиращата институция.
От НЗОК са категорични, че указанието не касае по никакъв начин качеството на лечение на пациентите, което се извършва по действащите алгоритми, правила и стандарти. Те определят като голяма спекулация твърденията, че пациентите с по-високо тегло щели да доплащат лечението си. Не е истина и твърдението, че НЗОК няма да плати реалното лечение на болниците и то ще остане за тяхна сметка. Всичко ще се плати, но след контрол дали е реално извършено и ефективно планирано, категорични са от НЗОК.
От касата уточняват също, че заложеният механизъм в Националния рамков договор (НРД) не касае пациентите, а финансовите взаимоотношения между НЗОК и договорните партньори. То има една единствена цел, а именно да се засили контролът с оглед на това да се спре разхищението на скъпите лекарства за парентерално приложение. В момента от тях се изхвърлят 25-30%.
Според болници и фармацевти този процент може да се намали на 5-7% с добро планиране. Тече и дискусия защо НЗОК има преразход на средствата за лекарства. От касата подчертават, че средствата, които ще се спестят от разхищение на лекарствени продукти, ще се вложат в лечението на повече пациенти с по-добър терапевтичен ефект.
Новият вариант на указанието е подписан от БЛС и е следствие на обсъждане в регламентираната работна група. От НЗОК обръщат внимание, че въпреки поканата, на обсъждането не са присъствали националните консултанти и други лица, които се изявяват в медиите.