Първата мисия от американската програма за завръщане на Луната "Artemis 1" (Артемида 1), може да бъде изстреляна още на 29 август тази година, предадоха световните информационни агенции тази седмица, позовавайки се на съобщение на NASA. Двете алтернативни дати са 2 или 5 септември.
В капсулата този път обаче няма да има астронавт. Мисията има за цел да тества новата гигантска ракета на SLS. Това е първият й пълен полет с капсулата "Орион" на върха й. "Екипаж" в нея ще са трима манекени. Ракетата с капсулата на върха й са с височина 98 м - повече от Статуята на Свободата.
Мисията до Луната струва $4,1 милиарда.
Астронавти трябва да кацнат на Луната с мисията "Artemis 3"
Преди това, мисията "Artemis 2" е планирана за 2024 година. Първият полет с астронавти на борда все още няма да кацне на Луната, а просто ще я обиколи. Кацане ще бъде осъществено от екипажа на "Artemis 3" - мисия, която е планирана най-рано за 2025 година.
Настоящото изстрелване е планирано да се осъществи от Кейп Канаверал, Флорида. След като бъде изведена в космоса от ракетата, капсулата ще се отправи към Луната, където ще се установи в орбита, преди да се върне на Земята. В зависимост от окончателната дата на изстрелване, мисията може да продължи от 39 до 42 дни.
Хора не са кацали на Луната от 1972 година, когато се проведе мисията "Apollo 17".
Hmm
на 01.08.2022 в 09:06:52 #4$ydney, причината е, че кацането на Луната не е основната цел на *сегашната* Лунна програма. Основната цел винаги е била да се разпределят пари м/у "наши хора", а кацането на Луната е просто страничен ефект. SLS е ракетата която трябва да изстреля астронавтите до луната. Шеговитият и прякор е "Senate Launch System", защото основните решения как да бъде направена не бяха взети от инженерите в НАСА, а бяха заложени в закони на Конгреса с целта да бъдат разработени и произведени от специфични компании които се намират в щатите на конгресмените. Освен това, договорите са "Cost+", което означава, че ти се плаща за всичко което правиш и ти се дават 15% отгоре. Резултатът е, че производителите търсят причини да правят всякакви ненужни неща и колко повече забавят процеса -- толкова по-добре. Накрая ЕДИН полет на SLS ще струва НАД 2 МИЛИАРДА долара по последните оценки. Въпреки, че Конгресът се опитва да пречи, НАСА наскоро се опитва да въведе "fixed cost contracts" където може (например със SpaceX за полетите до ISS). Тези договори обикновено стават по-бързо и струват в пъти по-евтино от "Cost+" еквиванетите. Защото при тях вече истинската цел е да има нещо работещо, а не да се разпределят пари.
$ydney
на 31.07.2022 в 20:47:38 #3Добре де, преди 50 години един компютър беше кокото хладилник и се ръгаха перфокарти кацнаха на Луната. Сега всички серът с комп в ръка, но ни трябват 10 години за да измислим как да кацнем. Може ли някой да обясни? Питам за приятел
linkaln
на 31.07.2022 в 17:15:30 #2НАСА ще успее както винаги
foxit
на 31.07.2022 в 15:38:21 #1Xopa нe ca ĸaцaли нa Лyнaтa oт 1972 гoдинa, ĸoгaтo ce пpoвeдe миcиятa "Ароllо 17". —————— Като гледам колко приготовления, колко празни полети, колко отлагания, сякаш им предстои да свършат нещо за пръв път! А се говори, че са имали не знам си колко пилотирани мисии дотам преди 60 години! Нещо не се връзват нещата! Със сегашните технологии досега Луната трябваше са им бъде на махала. Май Холивуд тогава (пък и сега) е бил доста по-развит от НАСА.