Ако се вярва на филми като "Терминатор" и "Матрицата", то най-малкото, което могат да ни направят машините, е да ни оставят без работа. Все пак в обозримо бъдеще оцеляването на човешката цивилизация изглежда сигурно, но не така стои въпросът с кариерните перспективи на някои професии - но далеч не всички.
Контекст: Според доклад на Goldman Sachs от март, 300 млн. работни места в ЕС и САЩ може да изчезнат заради генеративните платформи с изкуствен интелект, като така ботовете ще се занимават с една четвърт от дейностите, които до момента са били възлагани на хора.
Вече ви показахме и някои от най-застрашените професии:
Опасенията на експертите са, че за много кратко време милиони хора могат да се окажат на улицата.
От друга страна: AI все още не може да се справя със задачи, които изискват типично човешки качества като емоционална интелигентност и нестандартно мислене. Именно ролите, които акцентират върху това, са с по-малък шанс да бъдат заменени от изкуствения интелект в близко бъдеще, коментира пред BBC футурулогът и технологичен предприемач Мартин Форд.
Творците: Звучи парадоксално, но тук ще са както първите "жертви", така и едни от последните.
Сфери като графичния дизайн ще пострадат много, защото твърде често изискванията на клиентите се покриват от добре "обучен" AI. Изкуственият интелект ще замени и тези, които просто комбинират вече налични елементи или създават текстово или мултимедийно съдържание в много тесни рамки.
В същото време, обаче, креативност присъства и в професиите на лекарите, юристите и учените, като често те предлагат решения на проблемите, които не се основават просто на натрупано предходно познание. Затова и AI ще се затрудни да ги замести.
Разбиращите: За да си добър бизнес консултант или журналист трябва да разбираш човека отсреща на много нива и да създаваш силна връзка с него. Според Форд не е близо моментът, в който AI ще е способен на това.
Сръчните: Има позиции, които изискват гъвкавост, комплексни умения и бърза реакция в непредвидими ситуации. Говорим за електротехници, заварчици, водопроводчици и т.н.
"Това са може би най-трудните за автоматизиране работи. За тях ти трябва робот от фантастичните филми - трябва ти C-3PO от "Междузвездни войни", категоричен е Мартин Форд.
Източник: Явор Николов / Bing Image Creator
Осъзнаваме иронията в това точно тази статия да има AI илюстрация, но пък тази ни се вижда подходяща
Още нещо: Вероятно не е изненадващо, че най-трудните за AI професии са и едни от най-трудните за хората и традиционно има недостиг на техници, лекари или учени - изискват се години, за да станеш добър във всяка една от тези сфери, а самата работа е тежка и предлага уникални предизвикателства всеки ден.
Затова и AI в тези случаи се очаква да има по-различно предназначение - да помага на работещите хора с рутинните задачи, както и с тези, в които автоматизираният анализ на данни може да бъде полезен.
iliyan-slavchev
на 13.05.2023 в 18:38:28 #1В творческата сфера взаимовръзките между нещата са нерегламентируеми и на относително много и различни нива! Нещо за което алгоритъм не може да бъде създаден! Порди което AI ще си остане консултант по прозаични насочващи въпроси от чисто технически характер. Но и най простата професия изисква умения които един AI неяма да може да предложи! Защото е нужен комплексен алгоритъм който да решава и случайно възникнали въпроси които може и никога да не са възниквали до момента на синтезиране на програмата с алгоритми.