Кипър разкритикува остро Турция за действия, които според Никозия стоят зад създаването на нов миграционен маршрут, който непропорционално го е натоварил с най-високия процент на търсещите убежище в ЕС, информира "Франс прес".
Кипър, членка на Европейския съюз от 2004 г., е регистрирала нарастване на мигрантите и бежанците през последните седмици и месеци.
Мнозина влизат чрез нелегално преминаване на патрулираната от ООН буферна зона, която разделя острова между гръцкото мнозинство на юг и отцепническата кипърска турска държава на север.
Кипър заяви, че е имал най-високия дял на молби за убежище в ЕС в продължение на четири поредни години, при четири процента от населението си (от цялото население на ЕС), в сравнение със средната стойност за Общността от близо един процент.
"По-голямата част от миграционните потоци произхождат от Турция, страна, която не успява да изпълни всички договорки относно миграцията към Кипър", се казва в съвместно изявление на външното и вътрешното министерство на страната.
"Всъщност позицията на Турция доведе до създаването, а не до предотвратяването на нов мигрантски маршрут в Източното Средиземноморие, който непропорционално натоварва Кипър и оказва огромно напрежение върху националната система за предоставяне на убежище", допълват двете кипърски ведомства.
Никозия ще повдигне "мащаба на миграционната криза, с която се сблъсква Кипър" в Брюксел, за да гарантира, че "получава помощта, необходима за ефективното справяне с нея", се подчертава в изявлението.
В него се изтъква също, че има "спешна нужда" Европейската комисия и международните организации да помогнат на Кипър да спира нелегалните мигрантски потоци и да осигурява законно връщане.
На среща вчера външният министър Никос Христодулидс и вътрешният министър Никос Нурис подчертаха "тежестта и мащаба" и "непропорционалната тежест върху раменете на Кипър от миграционните потоци".
Те са се разбрали да издигнат проблемите с миграцията на видно място в дневния си ред преди телеконференцията на министрите на външните работи и вътрешните работи на страните членки на ЕС на 15 март, както и "предстоящите дискусии за Турция на ниво ЕС".
Кипър има най-много заявления за убежище за пръв път в ЕС спрямо големината на населението си, показват последните статистически данни на Общността.
През третото тримесечие на 2020 г. страната е регистрирала за първи път 1 640 молби за убежище, което представлява 1 848 на един милион от населението ѝ, уточнява Евростат.
През декември Нурис заяви, че през 2019 г. Кипър е получил приблизително 17 000 молби за убежище, което е увеличение с повече от 500 процента в сравнение с 2015 г.
The.Cloud
на 20.02.2021 в 10:26:19 #21460 молби и хленчене че се бил увеличил натиска, тези въобще не са свикнали да търпят несгоди, понеже са глезените копелета на европа, ами Турция какво да каже? Три милиона бежанци са на нейна територия, нито веднъж не се оплака, въпреки непоносимият бежански товар, да ги осигури с подслон хората, прехраната им. Когато ги палеха войните в на хората земите им за да оземлят израел с нови земи на чужда сметка, да са мислили тогава. Турция не им е длъжна да им поема тежестите, а те да и се зъбят постоянно чакайки всичко на подажд господи. Eбaл съм им майката, да се оправят гръцките кипърски цигани..
ce
на 19.02.2021 в 15:36:39 #1не за друго, но идват без ковид тест