Финансовата система на Китай представлява един от най-големите рискове за глобалната финансова стабилност. Това обяви гуверньорът на Bank of England Марк Карни в интервю за БиБиСи по повод 10-годишнината от разразяването на световната финансова криза.
Карни също така отбелязал вътрешни рискове за Великобритания от Брекзит, допълнително значително нарастване на дълга на домакинствата и кибератаките срещу банковата система, рискове, които Bank of England по-рано посочи в редовните си доклади за финансовата стабилност на Великобритания.
В последния си доклад през юни Bank of England отхвърли опасенията на Европейския съюз, че банките, работещи във Великобритания, са слабо подготвени за риска от излизането на страната от Европейския съюз през март следващата година без никакво споразумение.
"Един от най-големите рискове за световната икономика са събитията в Китай", подчертал Карни.
"Китай е голям източник на растеж в глобалната икономика, икономическо чудо - има много положителни черти. В същото време техният финансов сектор се разрасна много бързо, а са налице много от същите предпоставки, които бяха налице в навечерието на последната финансова криза", предупреди шефът на Bank of England.
Нова финансова криза от мащаба на това, което започна в САЩ преди десетилетие, не може да бъде изключена, ако банкерите и регулаторите не са бдителни, предупреди Карни.
"Възможно ли е нещо подобно да се случи отново? Може ли да има избухване на нова криза - ако стоим безучастно, разбира се, че може", коментира още той.
halo
на 12.09.2018 в 11:54:23 #2Насе, вярата ти в юана за мен е "малко пресилена".
NaskoZashtoto
на 12.09.2018 в 11:31:33 #1До средата на миналия век фсветовните кризи са почвали в Европа. През втората половина и в началото на този век - в САЩ. Когато кризата почне в Китай и обхване целия свят, това ще е ясно доказателство, че са станали водещата световна икономика. Изглежда не сме много далече от този момент.