Малко вероятно е срещата между руския президент Владимир Путин и американския му колега Джо Байдън в Женева в сряда да доведе до конкретни споразумения, но преговорите все пак биха били полезни. Това заяви говорител на Кремъл, цитиран от "Ройтерс".
Утре лидерите на двете страни ще се срещнат за първи път, откакто Байдън стана президент, тъй като двустранните отношения са на най-ниската си точка от години.
Съветникът на Путин по външна политика Юрий Ушаков заяви, че в понеделник програмата на срещата е потвърдена в телефонно обаждане между него и съветника по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан.
На дневен ред ще бъдат ядрената стабилност, климатичните промени, киберсигурността и съдбата на граждани на САЩ и Русия, които са в затвори на другата страна.
"Не съм сигурен, че ще бъдат постигнати споразумения. Гледам на тази среща с практически оптимизъм", посочи Ушаков.
Байдън, който през март нарече бившия служител на КГБ Путин убиец, обяви, че Русия има неприемливо поведение в редица отношения. Той също така говори за "дилемите" на Русия - нейния постсъветски икономически срив, "пресилеността" й в Сирия и проблемите с коронавируса.
По време на телефонно обаждане през април Байдън предложи среща на върха с Путин за разрешаване на споровете им.
Двустранните отношения между Русия и САЩ се сринаха до нивото след Студената война след анексирането Украйна от Русия през 2014 г. Вашингтон обвини Москва и в намеса в президентските избори през 2016 г., налагайки санкции на руски компании и частни лица.
NaskoZashtoto
на 15.06.2021 в 17:19:29 #1Знам, че нюз-а плагиатства, но трябва да си сериозно некадърен, за да постигнеш нивото на преписване, при което пропускаш съществени части от оригиналния текст и сериозно променяш смисъла. Пример за такива висоти е последният пасаж от "статията". Първият пропуск е, че Русия анексира част от Украйна - Кримският полуостров. Така излиза, че Русия е анексирала цяла Украйна, което е явно невярно. Вторият пропуск е относно най-ниското ниво в отношенията САЩ-Русия. Истината е, че непосредствено след студената война отношенията СЕ ПОДОБРЯВАТ, а сегашното състояние е НАЙ-ЛОШОТО СЛЕД СТУДЕНАТА ВОЙНА. И третата грешка е, че санкции спрямо Русия има още от 1999г. - втората чеченска война насам, а не от анексирането на Крим петнадесет години по-късно, още-по малко от предполагаемата намеса в изборите през 2016г.