Реално Албания в момента показва, че е много по-демократична държава и много по-близо до европейските ценности в сравнение с Република Северна Македония. Това мнение изказа в студиото на БНТ проф. Кирил Топалов, член на историческата комисия между двете държави. Албания е признала българско малцинство, а по конституция в РСМ има всякакво друго малцинство, но не и българско.
Разделението между Република Северна Македония и Албания в пътя им към Европейския съюз е очевидно, то е факт, според Топалов и е много вероятно двете държави да бъдат фактически разделени в преговорния процес.
Защо да страда Албания и то от позицията на една държава, която фактически не иска да влезе в ЕС, попита Топалов и допълни, че според него РСМ е готова да жертва идеята за влизане в ЕС под изключителното влияние на Сърбия.
Топалов отхвърли категорично т.нар. мултиперспетивен подход към историята, налаган от Северна Македония в исканията им. Това би означавало в нашите учебници да пише, че цар Самуил е български цар, а в техните, че е македонски цар, който подчинил българи, гърци и други народи на Балканския полуостров.
Това е абсурд, историята и историческата истина е една, посочи Топалов, според когото обаче независимо от развитието на отношенията между двете държави историческата комисия трябва да продължи да съществува.
Според него политиците от РСМ използват всеки един повод, за да заяват надежда, че България ще промени позициите си - изборите у нас, служебното правителство у нас, дори и предстоящи срещи на ниво Европейски съюз. Това няма да стане, категоричен е Топалов, който не вижда никакво основания това да се случи. Позицията на РСМ е суетна и политиците им се държат по най-нагъл начин. Няма начин и Брюксел или изобщо Европейския съюз да окаже такъв сериозен натиск - това не е в рамките на европейските ценности.
Македонците непрекъснато се отбратовчедстват и отбратстват от нас - ние трябва да гледаме на тях вече като на една отделна държава, посочи Кирил Топалов. Той подчерта, че България прави достатъчен компромис, признавайки напълно и зачитайки държавна идентичност от 1944 г. насам - това е исторически факт. Не може да се очаква обаче да признаем такава идентичност от преди 1944 г. - това би означавала да сменим идентичността на нашите дядовци и бащи, а това би било чудовищно.
maria-ivanova
на 12.05.2021 в 19:12:01 #6Със сила хубост не става, но и с лошо не става. Тези българи, родени в областта Македония, не са виновни, че години наред са им пълнили главите с антибългарска пропаганда и в крайна сметка повечето дори не казват че са българи. Сега, когато ги спираме в пътя им към Европа, как изглеждаме в техните очи и не се ли задълбочава разделението и омразата. Освен това част от областта Македония е в пределите на Р България, така че изрази като "макета" не са приемливи.
komsomoletz
на 12.05.2021 в 12:36:01 #5Povecheto kommentari sa tochni no kommentara ot profesor Maria-Ivanova-Makedonska the Great e mnogo interesen. Skoro tja mozje i da stane pocheten grazjdanin na zapadnobulgarskija grad Skopie.
hristo-hristov-yObhJfif
на 12.05.2021 в 12:07:51 #4АКО НЯКОЕ ПРАВИТЕЛСТВО,БИЛО ТО СЛУЖЕБНО ИЛИ РЕДОВНО КЛЕКНЕ ПОД НАТИСКА НА САЩ,РУСИЯ И ЕС ПО ВЪПРОСА ЗА РСМ-ТОВА БИ БИЛО НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО.СЕГА ВЕЧЕ НЯМА МЯСТО ЗА ОТСТЪПЛЕНИЕ НА БЪЛГАРСКАТА ПОЗИЦИЯ И НЕЩАТА ТРЯБВА ДА СЕ ИЗЯСНЯТ ВЕДНЪЖ ЗА ВИНАГИ.1.ПРИЗНАВАМЕ МАКЕДОНСКА ДЪРЖАВА И ЕЗИК ЕДИНСТВЕНО И САМО СЛЕД 1944Г. 2.ИСТОРИЯТА В МАКЕДОНИЯ ЗАПОЧВА ДА СЕ ИЗУЧАВА ЕДИНСТВЕНО И САМО ОТ ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗВОРИ(ФАКТИ),А НЕ ОТ СВОБОДНИ СЪЧИНЕНИЯ НА РАЗНИ "ИСТОРИЧАРИ". 3.СПИРА СЕ С ЕЗИКА НА ОМРАЗАТА("ФАШИСТИ,ТАТАРИ И Т.Н.) И С РЕПРЕСИИТЕ НАД БЪЛГАРИТЕ В РСМ. 4.ТРЯБВА ДА СЕ ВИДЯТ РЕАЛНИ ДЕЙСТВИЯ ОТ СТРАНА НА РСМ ПО ТЕЗИ ВЪПРОСИ И ЕДВА ТОГАВА ДА СЕ ОТМЕНИ ВЕТОТО ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕС! ВСЯКО ДРУГО РЕШЕНИЕ НА ВЪПРОСА Е ПРЕДАТЕЛСТВО КЪМ БЪЛГАРСКИЯ НАРОД,ЕЗИК И ИСТОРИЯ. ОПИЧАЙТЕ СИ АКЪЛА,ГОСПОДА УПРАВЛЯВАЩИ!
ivan-koichev
на 12.05.2021 в 10:39:48 #3"съвсем ще скапят отношенията ни с РСМ" И какво ме боли ако се скапят отношенията ни с РСМ, можем си да преживяваме и без макетата. С оглед на това за да не ни се скапят скапаните отношения трябва ли цял живот да ги дондуркаме? Ако те не проумеят, че трябва да имаме добри отношения няма никакъв смисъл да им се натягаме." Със сила хубост не става"
maria-ivanova
на 12.05.2021 в 09:42:41 #2Сменете "професорите" в тази глупава комисия и сложете по-умни хора. В този си състав, комисията е вредна за България и съвсем ще скапят отношенията ни с РСМ. Да, РС Македония не е признала наличието на българско малцинство, тъй като самите македонци са българи. Това, че в областта Македония е образувана държава, която ние сме признали, не противоречи на горния факт. И стига с глуравото репчене за цар Самуил. Това че цар Самуил е и български и македонски цар още веднъж доказва, че сме един народ. Проста математика. Ако а=c и b=c, тогава a=b.
evropeetz
на 12.05.2021 в 09:29:38 #1Абсолютно подкрепям позицията на проф.Кирил Топалов.Историята не може и не трябва да бъде подменена.Дано това да е и позицията на България като цяло.