Британският премиер Борис Джонсън провежда разговори с премиерите на Канада Джъстин Трюдо и на Нидерландия Марк Рюте в Лондон като част от по-нататъшните усилия на Запада за споразумение за нови санкции срещу Русия, информира руската редакция на Би Би Си.
Премиерът на Великобритания изложи план от шест точки за оказване на натиск върху руския президент Владимир Путин след инвазията в Украйна. Тези мерки включват:
-създаване на "международна хуманитарна коалиция" за Украйна
-подкрепа за Украйна в усилията й да осигури самозащитата си
-засилен икономически натиск върху Русия
-противопоставяне на "пълзящото нормализиране" (възприемане за нормални-бел,ред.) на действията на Русия в Украйна
-прилагане на дипломатическо решение на конфликта, но само с пълното участие на легитимното правителство на Украйна
-провеждане на "бърза кампания за изграждане на сигурност и устойчивост" сред страните от НАТО
В британският парламент вероятно ще бъде приет и закон за борба с прането на пари от близки до Путин олигарси.
Очаква се Борис Джонстън да призове международните лидери да предприемат допълнителни действия за изваждане на Русия от системата SWIFT. Джонсън също така призовава западните страни да подкрепят неговите предложения за борба с руската агресия.
Преди разговорите с други лидери Джонсън каза, че вярва, че може да се направи повече в международен план, за да се изключи Русия от схемата за банкови плащания SWIFT. Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза, че западните сили активно обсъждат възможността за забрана на вноса на руски петрол, което доведе до нов скок в цената му.
Междувременно "Ройтерс" съобщи, че британският посланик е напуснал Украйна. заради "сериозната ситуация със сигурността" в страната.
През последните дни правителството на Обединеното кралство обяви замразяване на активите и забрана за пътуване на редица олигарси. Британският кабинет обаче вече е критикуван за това, че далеч не всички близки до руския президент фигури са станали обект на санкции.
Законопроектът ще създаде нов регистър, където чуждестранните собственици на имоти в Обединеното кралство ще трябва да правят покупките си и да се проверява самоличността им.
Идеята е да се попречи на чуждестранните престъпници и олигарси да използват агенти, за да създават компании или да купуват имот във Великобритания.
Освен това новите мерки ще улеснят властите на Обединеното кралство да налагат санкции на лица, като им дадат повече време за разследване, както и ще намалят съдебни разходи за държавата по такива дела.
Външният министър Лиз Тръс каза, че законопроектът ще предложи шанс за налагане на още по-строги санкции срещу Владимир Путин и неговия режим.
Русия и руските управляващи и бизнес елити станаха обект на безпрецедентни санкции след началото на руската инвазия в Украйна. Практически всички бизнес връзки между Русия и Запада бяха прекъснати с изключения на търговията с енергоносители. Повечето световни компания спряха дейността си на руския пазар, а на руските самолети и авиокомпании бе забранено да летят над повечето страни от колективния Запад
halo
на 08.03.2022 в 10:39:31 #9Не да мислят, а да прилагат бързо!
winer1989
на 07.03.2022 в 19:41:58 #8Санкции за Русия до дупка и анални пенитрейшъни за Путин докато разбере със сигурност къде му е G-точката.
123qwe123
на 07.03.2022 в 18:18:25 #7@maria-ivanova източноевропейските държави се борят кой колко бежанци да вземе, защото нашите икономики са белязани от глад за кадри, готов съм да ловя бас, че до 3 месеца ще имам украинец колега. Да не говорим, че в Полша вече има 1 млн. бежанци украинци, далеч не съм съгласен, че не се взимат всички, отмениха се визите за украинците, премахнати са гранични проверки за тях, а в България са премахнати пътните такси за украинците. Ще се борят за максимален брой бежанци.
123qwe123
на 07.03.2022 в 18:16:04 #6Не се притеснявай за моите стотинки, ходя с колело на работа, защото ми харесва да карам колело.
maria-ivanova
на 07.03.2022 в 18:14:20 #5То навсякъде по света ги има, но важното е да не се позволява да ескалират напрежение
maria-ivanova
на 07.03.2022 в 18:12:11 #4Санкции ще предприемат, защото искат да ударят икономиката на Русия. Ако обаче бяха убедени в невинността на украинците, защо не искат по облекчена процедура да приемат бежанци? Защото, ако сега приемат майките и децата, когато всичко свърши при тех ще дойдат и мъжете им. Само че измежду тях ще са и неонацистите, за които те много добре знаят какви изпечени престъпници и убийци са.
123qwe123
на 07.03.2022 в 18:07:09 #3Русия е европейска държава и е много жалко, че избраха пътя да станат азиатска...
123qwe123
на 07.03.2022 в 18:05:51 #2Аз не използвам автомобил да ходя на работа, защото е безумие в София. Китай ще го вземат почти всичкият, да, но на пример за газта трябват години, за да направят необходимата инфраструктура до Китай, инфраструктурата до Европа има капацитет в пъти от тази до Китай. Но и когато имаш един единствен купувач, той може да ти извива както си иска ръцете, не го забравяй, т.е. Китай ще купува руският нефт на минимална цена, те хич не са прости.
123qwe123
на 07.03.2022 в 17:19:14 #1Антъни Блинкен каза, че западните сили активно обсъждат възможността за забрана на вноса на руски петрол. ---------------------------------- Доста активно се работи по въпроса, за бързо връщане към споразумението с Иран, споразумяване на САЩ с Венецуела за петрол, а както изглежда и за увеличаване на добива на петрол в Либия, скоро да се надяваме да се говори и за натиск върху Саудитска Арабия и ОАЕ за увеличаване на добива на петрол. Това ще е и най-големият удар върху Русия, с тези пари Русия плаща войната в Украйна.