Световната здравна организация - СЗО отрича да е "концентрирана към Китай" и заяви, че острата фаза на пандемия не е моментът за намаляване на финансирането, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че ще спре вноските, съобщава "Ройтерс".
Съединените щати са най-големият донор на базираната в Женева организация, за която Тръмп каза, че е дала лоши съвети по време на новата епидемия от коронавирус.
Вноските на САЩ за СЗО през 2019 г. са надхвърлили 400 милиона долара, сочат данни на Държавния департамент на САЩ, а Китай дава 44 милиона долара.
"Все още сме в острата фаза на пандемия, така че сега не е моментът да се намали финансирането", заяви д-р Ханс Клюге, регионален директор на СЗО за Европа, на виртуален брифинг, попитан за забележките на Тръмп.
Д-р Брус Ейуърд, старши съветник на генералния директор на СЗО, заяви, че работата с властите в Пекин е важна за разбирането на пандемията, започнала в Ухан през декември. "В началото на тази епидемия беше абсолютно критично да имам пълен достъп до всичко възможно... да работим с китайците, за да разберем това. Това направихме и с всяка друга силно засегната държава, като Испания и това няма нищо общо с Китай."
Ейуърд, който ръководеше експертна мисия на СЗО в Китай през февруари, защити препоръките на СЗО за запазване на отворени граници, като заяви, че Китай е работил "много усилено" за идентифициране и откриване на ранни случаи и техните контакти и гарантира, че те не пътуват.
"Китай работи изключително много и рано, след като разбра с какво си има работа, да се опита да идентифицира и открие всички потенциални случаи, за да се увери, че те са тествани, за да проследят всички близки контакти и да се уверят, че са поставени под карантина, така че всъщност знаеше къде е вирусът и къде е рискът ", каза той.
"Те бяха категорични, че тези хора няма да могат и не могат да пътуват в рамките на страната, камо ли в международен план", добави той.
Дейвид Хейман, професор в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, който ръководи отговора на СЗО на епидемията от SARS през 2003 г., заяви, че всяко намаляване на финансирането от САЩ ще бъде голям удар.
"Ако СЗО загуби финансирането си, тя не може да продължи да върши работата си. Тя вече работи с орязан бюджет. Разбира се, би било пагубно СЗО да загуби финансиране", обясни проф. Хейман.
Maniaka_CSKA
на 09.04.2020 в 03:59:29 #4Ооо, да, момента е доста точен, даже е закъснял.... да ти е ръководител на такава организация, някъкъв Етиопец... преборил няколко вируса в Етиопия, които белите държави го пребориха доста одсвна, та даже и лекарство измислиха....Стига бе хора... тази организация е за третия свят... само там работи. Закривай Тръмп, прибери тези 400м и ги разпредели по научните университети в САЩ
danny-dimitrov
на 08.04.2020 в 22:48:22 #3#2 Също и всичките тези организации ще фалират ако САЩ спре финансирането
12344321
на 08.04.2020 в 19:56:27 #2А какво ще се случи в деня, в който се окаже, че САЩ са се изтеглили от всякакви договори и не плащат вноски за никоя организация? Пак ще съмне, пак ще мръкне, животът ще си продължи, но никой няма да е принуден да слуша непрестанните им претенции и обвинения.
ISIS
на 08.04.2020 в 19:41:35 #1Ами Китай нали уж могъща икономическа сила, що не внесат 400млн те? Или и те като блядовете, могъщи само в дрънкане то на оръжия и разпространяването на всякакви болести?