Глобалната карантина, Сингапур е златният стандарт в борбата срещу Ковид-19, докато съществуващите неравенства се изострят в България и Колумбия пишат за International Politics and Society Мирко Гюнтер, Хелен Кортландер, Кристина Бирке Даниелс.
Сингапур - "Златният стандарт". Ето как едно проучване на Харвардския университет описва примерния подход на Сингапур в ранната фаза на коронавирусната криза. Генералният секретар на СЗО Тедрос Адханом Гебрейсус също бе впечатлен от управлението на кризата в малкия град-държава. Съставките на сингапурската рецепта за успех са: строги тестове, строга и последователна изолация, подробно групиране и реконструкция на контактни и инфекциозни вериги, модерна, бърза и прозрачна комуникация.
Два месеца след първия потвърден случай на Covid-19 в Сингапур, общият брой в момента възлиза на 509 и два смъртни случаи. Над 21 000 души са под домашна карантина и трябва редовно да използват снимки или GPS функцията на своите телефони, за да докажат, че не напускат домовете си. 152 души вече са освободени от болница.
Преди време правителствената информационна служба gov.sg започна да изпраща най-новия брой случаи и актуализации няколко пъти на ден чрез WhatsApp; изучаването им става част от ежедневието. Съответните диаграми показват клъстерите с инфекции, които съществуват в момента в Сингапур, как те са свързани помежду си и кои случаи са внесени. Визуализацията прилича на гигантска паяжина, направена от точки от данни - лесно разбираемо представяне, при което ходът на разпространението на Covid-19 може да се проследи от първия случай до днес.
Сингапур преживява третата и най-тежка вълна от инфекции на Covid-19, като броят на случаите нараства със значително по-висока скорост. Първите случаи в края на януари идваха най-вече от хора от Ухан и тези, които пътуваха до провинция Хубей. Местните инфекции последваха през февруари, като нарастващият брой клъстери не са пряко свързани с Китай. Март сега е доминиран от вносни случаи. Много от завръщащите се от Европа, Северна Америка и страните от АСЕАН са с положителни резултати. По-специално в съседните на Сингапур страни Малайзия и Индонезия, но също така и в Тайланд и Филипините, броят им нараства толкова драматично, че СЗО бе подканена да призове страните от Югоизточна Азия да "действат решително".
Реакцията на властите в Сингапур е бърза и решителна. По принцип на посетители е забранено да влизат и пътуват през страната. Всеки сингапурец, който се завърне в страната, трябва да стои две седмици самоизолация. Чужденците с разрешителни за работа могат да се върнат само ако работят в основни области на сектора на услугите, като медицина и логистика. Доколкото е възможно, сингапурците не трябва да напускат страната. В същото време училищата, търговските улици, молове и ресторанти остават отворени, макар и при значително по-строги указания. Засега общественият живот не спира. Вечерен час още не е наложен.
В тази напрегната ситуация основните компоненти на "сингапурския модел" се показват отново.
Първо, техническо ноу-хау: Ново правителствено приложение, наречено TraceTogether, трябва лесно да идентифицира тесни контакти на заразени лица. Използвайки Bluetooth и произволно генерирани идентификатори, мобилните телефони на други потребители в радиус от два метра се записват. По този начин контактните вериги могат бързо да бъдат реконструирани при спешни случаи.
Второ, сурови санкции: Чужденците, които нарушават изискването за домашна карантина или се върнат в Сингапур без предварително разрешение, могат да загубят разрешенията си за работа. Умишлено даването на невярна информация за здравето, пътуванията и личните контакти също е наказуемо.
Трето, цялостното социално приемане и подкрепата от страна на обществеността за предприетите мерки: Те включват цялостен "подход на цялото общество" в рамките на кампанията #SGunited, нейната песен "Светлината" и съвместни усилия от страна на правителството, работодателите, синдикатите и общественици.
Има редица сходства между Германия и Сингапур: сред тях исторически развита административна и организационна култура, иновативни предприятия и отлични постижения в научните изследвания. В същото време основните условия са различни, например в балансирането между индивидуалните свободи и правото на държавата на пълна намеса или в културата на колективно съжителство. Понякога драстичните санкции за нарушаване на правилата в Сингапур едва ли биха били изпълнени с широко одобрение в Германия.
Неотдавнашно проучване на Imperial College в Лондон обобщава основната разлика в подходите, както следва: Докато Европа се фокусира върху смекчаването, подходът в Азия е потискане - дефиниран като последователно тестване на възможно най-много случаи и в допълнение, хора без симптоми и такива извън рисковите групи. В азиатските страни, които се справят с Covid-19 най-успешно, най-важната формула е: тестване, тестване, тестване.
Сингапур научи много от кризата SARS през 2003 г. и избухването на H1N1 през 2009 г. Въпреки доказания си опит и широкообхватната международна похвала, резултатът на Сингапур в борбата с коронавирусната криза остава несигурен. Ето защо в скорошно телевизионно обръщение премиерът на Сингапур Ли Хсиен Лунг каза на хората да се подготвят за борба от една година или дори по-дълго.
България - Европейските тенденции често бавно пристигат в България. В края на февруари, докато останалата част от Европа с тревога осъзнаваха, че коронавирусът може да достигне епидемични размери, за известно време България изглеждаше като Островът на Блажените. Брой случаи: нула. В аптеките обаче стана ясно доколко българите се доверяват на тази статистика: маски, дезинфектанти и ръкавици за еднократна употреба са разпродадени, преди да има дори един потвърден случай в България.
България официално не съобщи първите четири жертви на коронавирус до 8 март - в отдалечените градове Габрово и Плевен. Веригата на инфекцията не може да бъде проследена; случаите изглежда са дошли от нищото. Училищата в цялата страна вече бяха затворени, уж поради чести грипни инфекции. В средата на март е обявена национална извънредна ситуация. Дневните центрове бяха затворени и скоро последваха магазини, обществени сгради и съоръжения.
В историята на България с коронавируса някои части просто не се връзват. Но обяснението е просто: няма тестове, следователно няма случаи. Първоначално българското правителство закупи 2000 теста - за международно пътуващо население от седем милиона. Междувременно частни донори се намесиха и общо 5000 души бяха тествани за вируса - все още твърде малко, за да се получи дори приблизителна реалистична картина на ситуацията. Когато всички български сезонни работници се завърнат от затворените курорти в северната част на Италия, броят на недекларираните случаи вероятно ще бъде огромен.
Реакцията на българите е отчасти цинична - убеждение, че правителството просто чака европейски фонд за помощ, преди да обяви първите си случаи - и отчасти с типичен фатализъм, виждайки още една криза в дългата поредица от български катастрофи. В момента има малко доверие, тъй като едва ли някой действително вярва, че правителството или здравната система могат да управляват кризата. Доверието в българските институции е ниско: фалшивите новини и теории на конспирацията процъфтяват, но над всичко това е българското убеждение, че всеки трябва да разчита единствено и само на себе си.
Въпреки че навсякъде има предупреждения за паника, никой не изглежда да изпада в паника. Но хората са загрижени. Мнозина в България все още си спомнят затрудненията в доставките на храни, съществували до 90-те години на миналия век. Увереността на правителството, че складирането на продукти от потребителите не е необходимо, е по-скоро въпрос на трезво изчисление, отколкото на бягство от страх. Повечето хора разчитат, че ще успеят да издържат на кризата у дома, независимо дали са болни или здрави.
Дори при нормални условия здравната система е с дефицит по отношение на оборудване и персонал. Хората казват: "Ако нямаш пари, трябва да умреш." Това, което преди бе корупция, сега е приватизация - държавното здравно осигуряване едва ли покрива основния минимум. Останалото идва от частни услуги, които трябва да можете да си позволите.
Още по-лошото е, че колкото по-дълго трае блокадата, толкова по-малко неща могат да се предоставят. В най-бедната страна в ЕС две седмици на карантина означават фалит за много малки предприятия и неплатен отпуск за безброй служители. Със среден доход от 671 евро на месец, средната класа също няма резерви за тази ситуация.
Президентът Румен Радев наскоро предупреди, че кризата може да постави стотици хиляди българи на ръба на оцеляването: "Гладът ще бъде по-голям от страха и последиците ще бъдат пагубни."
Колумбия - Сред страните от Латинска Америка случаите на коронавирус в Колумбия са статистически средни. Кризата се пресича с основни структурни проблеми, които съществуват и в други страни в региона. Това включва до голяма степен приватизирана и претоварена здравна система, недостиг на държавни социални услуги в много региони на страната и уязвимостта на големи сегменти от населението, засегнати от бедност, които живеят точно над линията на бедност. Както и в останалата част от Латинска Америка, затворите са пренаселени с до 200% поради силна политика на сигурност; липсват хуманитарни и санитарни стандарти. Това вече доведе до бунтове, завършили с 23 смъртни случая съвсем скоро.
Дори и без коронавирусна криза, президентът Иван Дуке щеше да е претоварен. Три години след подписването на мирното споразумение с FARC, много региони на страната все още са засегнати от жестоки сблъсъци между въоръжени групировки на активисти и бивши бойци на FARC, които се избиват в значителни количества. Заради коронавируса сега 100 общности и етнически организации поискаха въоръжените бойци и правителството да прекратят огъня.
В края на миналата година политическият живот бе белязан от вълна от протести - и то не само в столицата. Стотици хиляди от всички икономически класи и от политическия спектър излязоха на улиците за седмици. Те призоваха за политически и социални реформи, обединени от критиката към трудния и изглждащ назадничав курс на правителството в много области на политиката. Ако вирусът не съществуваше, Дуке щеше да бъде принуден да отговаря на скандални твърдения, че е купил гласове на изборите.
Дуке, технократ с 13-годишен опит в Inter-American Development Bank, следи внимателно кризата. Лошият му късмет е, че избраните през 2019 г. регионални ръководители на правителства винаги са с една крачка пред него - преди всичко кметът на Богота Клаудия Лопес. Със смесени предпазни мерки и инструкции без глупости тя опита блокиране, което президентът не наложи на цялата страна няколко дни. По време на политическите сътресения обаче възникна изненадващ съюз между стари върли врагове, левия кандидат за президент Густаво Петро и десния екс-президент Алваро Урибе, като и двамата се борят за бързо действащи правителствени мерки.
Остава въпросът дали вечерни часове и карнтина, и опитът на нацията с епидемиите от денга, вируса Зика и треската чикунгуня са подходяща подготовка за борба с настоящата пандемия. Първоначалната крива на заразяване е по-стръмна, отколкото в Италия. Но има още по-голяма причина за безпокойство. Пандемията с коронавируса не е само национален проблем в общественото здраве, проблемът е по-скоро в предотвратяването на многостранна хуманитарна криза в ситуация, в която икономиката вече е в лошо състояние. През 2020 г. безработицата достигна 13 на сто, най-високият процент от десетилетие насам, а колумбийското песо се понижи поради спада на цените на суровините. Не е възможно населението, живеещо в бедност, и дори работещите в неформалния сектор да работят под карантина, дори да го правят, нямат здравна застраховка, ако се разболеят. Това засяга по-специално жените. Те нямат резерви и често се налага да изплащат микрокредити с високи лихви.
Дори 9,8 милиона официално заети в момента са изложени на риск. Колумбийските предприемачи реагират по различни начини, откакто правителството предприе мерки срещу разпространението на вируса, масовите съкращения не са рядкост. Университетите и синдикатите призовават за създаване на тристранни арбитражни комитети, съставени от държавата, бизнес асоциации и съюзи, но засега безуспешно.
Колумбия е затворила границите със съседните страни; националните и международните полети са отменени. Затварянето на границата с Венецуела, която вече страда от икономическа и социална ситуация преди да избухне заразата, е особено проблематично. Докато границата не беше затворена, 60 000 души на ден преминаваха, за да получат храна и лекарства. Много мигранти живеят на улицата. По-специално в пограничните райони, те са зависими от съоръжения за временна помощ, които им осигуряват храна, квартира и лекарства. Въпреки това много от тези национални и международни институции вече са прекратили дейността си. Организациите за помощ съобщават, че венецуелците вече гладуват.
tatun
на 29.04.2020 в 15:30:06 #35Рядко тъп анализ на Германците се оказа това
fanty
на 07.04.2020 в 11:02:46 #34колкото и да не ми харесва написаното, за съжаление е така! споменете си случая с Кирил Домусчиев! кога в Германия ще затворят половин болница за един пациент. Единствено не съм съгласен за тестовете, защото ако днес покаже , е някой не е заразен, това не го пази за следващите дни ,та това с тестовете е нерелевантно.
peter-petrov-xoUMyZp4
на 05.04.2020 в 11:21:16 #33Чета редовно вашата група сайтове. Недоумявам от проявения в случая непрофесионализъм. Публикувате мнение на представителка на фондация "Фрийдрих Еберт" на Гернаските социалисти в България. Представяте този пасквил на антибългарски настроена социалистка като становище на Германия?! Това не е така. Обидно е да ни поставят в една група с Колумбия. Подтекстът е ясен! Попитайте тази докторка как се разви историята с откраднатите 2 милиарда евро от германската лекарска мафия? Историята с фал'ивите сърдечни и несъстовли се такива операции! Причината за ниския брой смъртни случаи в България е друга. Тя е същата, както на територията на бившето ГДР. Защо не я попитате защо в цялото бившо ГДР има 4 пъти по-малко заразени от Бавария? След като населението е 2 пъти по голямо в Източна Германия? И там ли лъжат и там ли съобщават на 8 март за коронавирус като са крили случаите цели 2 дни(заради тестовете?!)
georgi-filipov
на 05.04.2020 в 10:37:43 #32Абсолютно, безсмислена публикация, силно приличаща на фалшива новина! Двама "немски журналисти"седнали на по халба бира,измислили тази статия! В условия при които главата на Европа гори,да правиш анализ на управление на едни държави като Колумбия (незнайно защо) и България е пълна глупост! Да пишеш за трима заболели в отдалечени градове,а не за хилядите ежедневно регистрирани в Западна Европа,хилядите умиращи за ден в Италия и Испания...и да се занимаваш какво казал президента Радев?! Е това ако не е върховна простотия и фалшива новина,здраве му кажи!!! "News.bg" срамота!
Avatarx
на 04.04.2020 в 21:41:00 #31serghey-gherdjikov, това, което сте писал е откровенна лъжа. България не реагира навреме и в началото потулваше случаите. Дали по-адекватно е реагирано е ваше силно субективно мнение. Факт е, че в българия няма нито едно нормално реанимационно легло, при над 100 000 такива в Германия. Апропо и голяма част от българските лекари са в Германия, понеже в България са третирани като роби. И не, няма да има по-малък процент жертви. България е в самото начало на развитието на епидемията, затова си позволяват стари докторски величия да омаловажават болестта. Мерките в България са абсолютно смехотворни - контролът се провежда от незащитени полицаи, които всъщност в голямата си част разпространяват заразата. Инфекционните отдления са оборудвани така, че ако не умреш от това, за което са те вкарали там, задължително ще пипнеш някаква болест.И Сергей, България е абсолютно най-бедната държава в Европа в момента. Допреди двадесетина години не беше!
serghey-gherdjikov
на 04.04.2020 в 20:26:40 #30Статията е некомпетентна и изразява единствено негативни предубеждения, писана е наизуст и е в противоречие с фактите. В България реагирахме веднага, по-адекватно от германците, и най-вероятно ще имаме по-малък процент жертви от Германия. Тогава ми се иска авторката да реагира, като обясни позицията си. Страната ни има повече болнични легла и по-лесен достъп до медицински услуги от Германия, отделно че са по-евтини. България не е най-бедната държава в ЕС, ако се изчислява правилно дохода в съотношение с цените.
stefan-slavov
на 04.04.2020 в 14:46:16 #29Заглавието е подвеждащо защото news. bg разполага с журналисти каквито има склъпват заглавия с цел да привлекат внимание Никой не ме е заливал с вряла вода и не съм попарен. Трябва интелигентност за всяка дейност, а дежурният в bg news след поредната чекия е отворил гуреливи очички и е сътворил шедьовър
zlat-georg
на 04.04.2020 в 14:18:04 #28Да бе,затова всички наоколо взеха да копират и строят КПП-та в големите си градове(Турция)!Даже и Путин,затвори Москва.
dddddd
на 04.04.2020 в 08:56:32 #27yup на 04.04.2020 в 03:54:52 Това не е Германия. Фондация Фридрих Еберт, левичарска група. Обидите и подигравките към България са подкрепени и с цитат от най-неадекватния в момента - Румен Радев.
elka-encheva
на 04.04.2020 в 01:17:57 #26Тенденциозна и супер объркана статия, някакъв микс от полуистини и явни измишльотини! Защо не анализират собствената си неадекватна реакция, при тревожните новини, които бяха започнали да идват от Италия,немчугите си го даваха още доста лежерно.То и резултата е очеваден днес, като гледаме статистиката им-заболели-починали!А "забавеното"обявяване на първите заразени у нас на 08.03!?А "фалшивата"грипна ваканция на учениците в БГ!?Къв им е зора на тия артисти, че лъжатс г*зъ си -не знам със сигурност.Може би:1.завиждат, защото нашите некадърни политици като никога се оказаха в час и предприеха някакви адекватни мерки,за разлика от повечето развити европейски държави, които този път трябваше да ни догонват,2.играят някви техни си игрички и тая смехотворна статия обслужва нечии политически интереси!Със сигурност има и 3то и 4то и истината е някъде там Ама не ми пука за нея, защото лъсва една друга истина-че бай дойчо е същият лъжлив, мазен манипулатор, без разлика от всеки един гладен за кокала политик!За чудовищното лицемерие, което им е втора природа, просто няма смисъл да говорим!! Видях го с очите си...
Tong
на 03.04.2020 в 23:39:03 #25никой не се ориентира тогава - факт. Не мисля и, че някой може да обвинява правителството, че не се е ориентирало тогава. Спокойствието беше масово по това време. Бяхме си спокойно дори в началото на март, когато новините от Италия не бяха вече никак добри. Миналото не можем да променим така или иначе. Въпросът е сега да са намери опитмално решение. С мисъл и за бъдещето след преминаване на кризата.
Tong
на 03.04.2020 в 23:33:11 #24boris, вирусът няма да изчезне - оттук нататък си живеем с него. А ако има само един изпуснат не е проблем. Проблем е, че в момента вероятно са десетки хиляди. Минали са три седмици изолация - през това време не е имало реална изолация, мерките са чиста проба бутафорни - хора по улиците, в работни помещения, в градски транспорт, а магазини. Тепърва ще имаме увеличение на носителите и на починалите (уви!). И се доверявам на водещите ни вирусолози и ми се струва логично това, което казват, че тези тестове трябва да бъдат организирани и проведени - пак казвам - колкото и да е скъпо, няма как да стигне 4,5 милиарда лева. Резонни са обаче думите ви, че ще е бавно - по това, което чета, по-малко от 3 седмици ако всички тестове са на разполжоение веднага. А си има голяма логистика за няколко милиона теста. Вероятно може да се започне с по-малко (100 000) - да се направят изчисления за вероятности. Но това вече са си мои лични размишления и не мога да съм твърдя колко ефективно би било.
boris
на 03.04.2020 в 23:25:50 #23Масовото тестване, можеше да има смисъл януари или най-късно февруари - масово тестване на всички идващи от чужбина. Защото както и един министър каза - Ухан не е провинция на България. Този момент отмина. Вярно е, че правителството не се ориентира тогава, но е и вярно, че никое друго европейско правителство не го паправи
boris
на 03.04.2020 в 23:15:21 #22Tong - Това за което говорите, може да е смислено само при сто процента тестване на всички българи, а това няма как да стане, не само заради цената, а и заради времето което е необходимо. Може пандемията да отмине - ние все още няма да сме свършили дори и с част от тестовете. Точно там е проблема. Че, да - повече доказано болни ще могат да бъдат изолирани по-строго, но и все повече доказано здрави ще напират да им се разреши да живеят нормален живот. А при нормален живот - достатъчно е да има и един изпуснат - и пак целият кошмар ще започне отново.
bgpluss
на 03.04.2020 в 23:13:43 #21Tong
Tong
на 03.04.2020 в 23:02:34 #20boris, именно защото за здравната система е важно колко хора ще имат нужда от болнична помощ, затова е важно да има макс. информация за носителите - защото на никой не му пука, че го карам на крак. Но му пука, че съм вирусоносител и мога да заразя 10 човека, а те още по толкова и т.н. и от тях 2-5% да трябва да влязат в болница. И ако ме хванат навреме - няма да заразя толкова хора - при добър късмет дори никого. За това става дума. Ако следва твоята логика да не правим нищо изобщо и само с умиращите да се занимаваме, а така те просто ще стават все повече и повече докато няма къде да бъдат поети. Вирусът може да е навсякъде - по дръжки, по хранителни стоки, по дрехи... Все тая - не ми е целта да споря; каквото съм имал, съм го написал - погледнете вирусолозите и инфкеционистите какво казват, не ме гледайте мен - аз просто предавам думите им.
boris
на 03.04.2020 в 22:48:06 #19Масовото изследване на хората с бълзи тестове е скъпо и ненужно удоволствие - което единственото което ще постигне е просто по-добри данни за статистиката на СЗО. Нищо повече. Представете си, че утре ви тестват вас, държавата плаща тия 200лева и резултата от теста е, че вие сте изкарали инфекцията безсимптомно преди месец. За вас това може да е важно - ще се почувствате, може би, по-спокойни, но за държавата като държава - това знание не и дава никаква смислена и важна информация. Защото, вие може да имате имунитет - но продължавате да сте възможен преносител - пипнете нещо където някой се е изкихал - здрависате се с някой приятел и го заразявате. Масовите тестове, ще направят така, че в данните за България - няма да пише 500, а 1500 заразени и какво от това? За здравната ни система не е важно колко са болни, а колко хора имат нужда от болнична помощ. Ако някой кара грипа на крак и не му е нужен лекар - все едно е дали е вписан в статистиката или не.
Tong
на 03.04.2020 в 22:38:27 #18*хоксбс = го кажа
Tong
на 03.04.2020 в 22:37:50 #17Карамазов, извинявай, че ще ти хоксбс, но леко си се изцепил. Кое е абосолютно невярно и подвеждащо? А. Че всички вирусоносители и контактните с тях трябва да бъдат под карантина ли? Това дори няма да го коментирам. Б. Графикът? Това, че не си разбрал нещо, не ти пречи да го коментираш, че дори да го заклеймяваш. Явно не си чел идеята на графика, който се предлага от специлистите вирусолози - те го наричат алгоритъм - аз го преименувах: графикът (алгоритмът) за тестване не го измисляме аз или ти - а вирусолози. Идеята не е, че тестват мен днес, а теб утре, а че ни тестват всеки от нас по два или три пъти през определен период (седмица или две). Дано си схванал. Ако не си - потръси проф. Аргирова, послушай доц,. Мангъров - не спориш с мен в случая. Не аз съм измисли това, за което пиша, а хора, които знаят много повече от мен и теб по материята. Ако смяташ, че са некомпетентни и че съветите им не стават, вероятно си по-компетентен от тях. Макар че аз не съм чул за хора, които да знаят повече от тях в тази област. Вариантът, който предлагаш, е очевидно неефективен и само *** би го предложил. Не знам къде при мен си видял предложение да се тестват хората ден по ден еднократно и да им се правят бързи тестове. Чел съм доста, слушал съм доста - тестове има различни - но няма 100% сигурност при еднократно прилагане. В момента се прилагат двукратни тестувания. Ако се замислиш, в момента се случва точно това, което описваш - само без тестването. А с подходящо разпределени тествания този процес може да бъде хванат! Знаеш ли, в мрежата може да се намери доста информация - от достоверни източници - за начина, по който са овладели заразата в Южна Корея и в Тайланд - познай как. Публична тайна е, че при нас тестване и проследяване на контакти не се прилага, защото било много скъпо - много се съмнявам, че ще стигне 4,5 млр. лева цената му. Тук изобщо не говорим за спасените човешки животи. Трудно ми е да разбера защо прилагаме моделът на неуспешните (Италия, Испания и т.н.), а не успешните (Корея, Тайланд). Може би не си давате сметка и за различния контекст - генетика, ваксини (все по-усилено се говори за потенциалните ползи от БЦЖ ваксините) и др. Мерките трябва да бъдат плод на много сериозен анализ на много фактори от тесни специалисти, какъвто не се вижда да се прави!!!! Това схващаш ли??? И спрете с тая политическа пропаганда вече. Каквото не ви харесва, било пропаганда. Хайде, мислете малко! Не ми пука изобщо за политика, така ли иначе всички управявляващи правят едно и също когато са на власт - в случая говорим за това да не се окаже, че сме "спасили" едни хора от вирус, за да ги "убием" (в много по-голям мащаб) с бедност... Това трудно можеш да не схванеш дори и да си материално осигурен за три поколения напред, защото хората, които нямат нищо за губене, са най-страшни. А такива, в една срината икономика, вярвай ми, ще има!!! И съм сигурен, че и ББ се тревожи за това много повече, отколкото от covid-19. бгплюс, Това казвам и аз! Уважавай се сам, за да те уважават и другите.
Haho
на 03.04.2020 в 21:58:45 #16Първоначално българското правителство закупи 2000 теста - за международно пътуващо население от седем милиона. ------------------------------------------ Лъжа! Реакцията на българите е отчасти цинична - убеждение, че правителството просто чака европейски фонд за помощ ---------------------------------------------- Лъжа! Увереността на правителството, че складирането на продукти от потребителите не е необходимо, е по-скоро въпрос на трезво изчисление, отколкото на бягство от страх. Лъжа! - това го видяхме в цял свят, само в БГ не чух да са се били за кенефна хартия! Всичко написано за България е злобно до болка. Да го дуат германските гевреци. Ние не сме идеални и Боко и ГЕРБ са често неадекватни и неуверени. Ама швабите да напишат те какво правят, не да гледат България и Колумбия. Шибаня.ци! Обвиняват руснаците в хибридни войни, но германците ги правят за вътрешни нужди пред собствения си електорат същите хибридни войни. СТАТИСТИКАТА ПОКАЗВА починали от бронхопневмония и тежките случаи от КОВИД са процентно много по-малко от тези в Швабия. Заразените на 1 милион са в пъти по-малко. Така че немските св.ина да го д.ухат!