България може да се превърне в регионален лидер на пазар за информационни и телекомуникационни услуги (ИКТ) и широколентов достъп, но за да постигне това е необходимо да бъде изградена общонационална стратегия за широколентов достъп, която да бъде инициирана от българското правителство.

Това каза главният изпълнителен директор на Мобилтел и говорител на ITC Broadband Платформа за България Йозеф Винацер по време на Националната среща дискусия за ускорено въвеждане на високоскоростен интернет у нас. 

Разрастването на българския пазар за ИКТ с 2 процента ще доведе до допълнителни 1.94 млрд. евро за българската икономика, заяви управляващият директор на международната консултантска фирма Arthur D.Little Карим Тага по време срещата.

Целта ни е приносът на ИКТ пазара към увеличението на БВП да бъде с над 0.5 процента. За да може това да бъде постигнато, е необходимо потреблението в българските домакинства на широколентови услуги да се увеличи от сегашните 12-14 процента до 35 процента до края на 2008г. и 50 процента до 2010г., уточни още Тага.

Очаква се пазарът за информационни и телекомуникационни услуги у нас да отбележи ръст от над 7% до края на 2007 г., достигайки стойността от близо 3 млрд. евро. 

Ръст от дори 1 или 2% на ИКТ пазара в България ще привлече много инвестиции от еврофондовете, каза председателят на Българския ИКТ клъстър Петър Статев.

ITC Broadband Платформа за България е на правилния път, тъй като вече е осъзнала нуждата от координация между всички главни играчи, подчерта представителят на платформата за Информационното общество в Гърция Леонидас Атанасиу. Той заяви, че преди всичко най-важно за успеха на инициативата е тя да получи политическа подкрепа.

Към момента България изостава с активното въвеждане на високоскоростен интернет и широколентови услуги спрямо страните членки на ЕС. за 2007г. в е-Readiness индекса на Economist Intelligence Unit (EIU), България заема 48 място и така изостава дори от съседна Румъния, уточни Тага. В подкатегорията „Политика и визия на правителството", България се отрежда на последно място след всички изследвани държави.

Платформата предлага да се доразвие рамката на e-правителството, което цели изграждането на един общ e-Government портал с единна регистрация за влизане и достъп до всички административни приложения, както и да се въведат схеми с данъчни облекчения и правителствени програми за субсидиране, които да стимулират компаниите от малкия и среден бизнес да закупуват компютри и софтуер приложения.

Според експертите от ITC Broadband Платформа за България е необходимо отпускане на по-големи бюджети за извънградските райони, както и увеличаване достъпа до широколентов интернет на хора в неравностойно финансово положение и инвалиди, чрез предоствяне на финасова подкрепа.

В стартиралата през средата на 2006 ITC Broadband Платформа за България участват следните компании: Alcatel-Lucent, БTK, Евроком Кабел, Ericsson, Hewlett Packard - България, Kapsch, Мобилтел, Nokia Siemens Networks EOOD и двете неправителствени организации български ИКТ Клъстер и БАИТ. Национален координатор на Платформата е Hochegger|BG Communications Consulting.