Германски следователи от отделите за разследване на криминални престъпления и киберзаплахи 47 борси за криптовалути, като обявиха, че тези операции позволяват пране на пари, съобщава ДПА.
Операторите на вече спрените обменни услуги са обвинени в умишлено прикриване на произхода на престъпно придобити средства в голям мащаб, като не са изпълнили законовите изисквания за борба с изпирането на пари, се казва в изявление на Федералната криминална служба (BKA), Централната служба за борба с интернет престъпността (ZIT) и прокуратурата във Франкфурт.
Имената на борсите и данни за тях са качени на специален сайт. От него се разбира, че управляваните в Германия платформи са имали милиони потребители - и властите имат цялата информация за тях, като тя ще се използва за други разследвания.
Борсите са позволявали извършването на обменни сделки, без да се извършва процес на регистрация и без да се проверява документ за самоличност. Те са правели това, за да обменят бързо - и анонимно - криптовалути за други валути, като прикриват произхода на трансакциите.
Според властите обменните услуги, които позволяват анонимни финансови транзакции и по този начин пране на пари, са един от най-важните градивни елементи за киберпрестъпността.
Съобщава се, че сред потребителите на платформите могат да бъдат открити дилъри от даркнет платформи и оператори на ботнети.
Те биха могли да въведат парите от откупи или други приходи, придобити чрез престъпна дейност, в редовния валутен цикъл чрез такива услуги, твърдят властите.