Индийският премиер Нарендра Моди приветства политическата мощ на социалните медии при посещението му в централното управление на Facebook в Калифорния.

Той се обърна към лидерите по света със съвета, че няма да спечелят от избягването от социалните медии, съобщи BBC.

Моди добави, че силата на социалните мрежи днес е, че може да каже на правителствата къде бъркат и да ги спре от продължаване в грешната посока. „Преди провеждахме избори на всеки пет години, а сега можем да ги правим на всеки пет минути", заяви индийският министър-председател.

65-годишният политик редовно използва Facebook и Twitter, за да комуникира с милионите си последователи.

Основателят на Facebook Марк Зъкърбърг беше модератор на двучасовото събитие. Той разказа за тежък момент, през който компанията е трябвало да премине. Покойният му наставник - откривателят на Apple Стив Джобс, го посъветвал да замине за Индия.
„Виждайки хората и как те се свързват, подсили това, което правехме, и е нещо, за което винаги си спомням", каза Зъкърбърг.

Индийският премиер планира да привлече още един милиард индийци в интернет чрез програмата Digital India. Някои обаче не одобряват идеята и гледат на нея като ход за масово наблюдение.

Нарендра Моди заяви, че иска да свърже всички села в Индия към онлайн пространството. В момента около един милиард индийци нямат достъп до интернет.

Facebook се отзова на плановете на Индия, като компанията увери, че проектът internet.org за безплатен достъп до редица мобилни уеб приложения може да подпомогне за включването онлайн на развиващия се свят.

Предложението обаче предизвика критики в азиатската страна заради обвинения, че Facebook бива привилегирован спрямо местни услуги. Марк Зъкърбърг обеща да отвори схемата за по-широк набор от приложения.

Обиколката на Моди в Силициевата долина включваше срещи с висши служители на Apple, Google и други компании.

Американските технологични гиганти възприемат Индия като голяма възможност за бизнес, но искат държавата да намали бюрокрацията.

Индийският премиер иска да въведе в страната успеха, който са постигнали сънародниците му в Силициевата долина. Там средно една на всеки четири компании е основана или се управлява от индийци и индо-американци.