С все по-масивното разпространение на устройства, способни да идентифицират биологичните данни, тяхното управление, съхранение и употреба се превръщат във все по-голям проблем. Тъй като нито една държава по света не се слави като бастион на опазването на частната информация от зловредни посегателства, Comparitech класира 50-те страни, в които се допускат най-много злоупотреби с тях.
Анализаторите откриват, че повечето държави по света събират биометрични данни, включително и чрез банковите карти, визите за достъп или при чекирането на летищата.
"Въпреки че повечето държави разбират, че биометричните данни са чувствителна материя, тяхното използване расте все повече", пиша от Comparitech. В това отношение лидери са страните от Европейския съюз, които се справят относително добре в опазването на поверителната лична информация.
Далеч не изненадващо на челната позиция е Китай. Предвид нивото на данни, което държавата във всичките ѝ проявления събира, тя спокойно може да бъде определена като оруелианска антиутопия. Системите за лицево разпознаване също стават все по-често разпространени, както и събирането на онлайн информация за удостоверяване на самоличността.
На втора позиция е Малайзия, а челната тройка се допълва от Пакистан. И въпреки че дотук няма изненади, според анализаторите на четвърто място се класира САЩ, следвана от Индия, Индонезия, Филипините и Тайван. "Тези пет държави демонстрират притеснително пренебрежение към биометричните данни на хората", пишат от Comparitech.
"Злоупотребата с личните данни на гражданите беше запазена марка на диктаторите и полицейските държави като СССР и Северна Корея", коментират от изследователската организация MassPrivatel. "Но през последните 19 години една терористична атака направи това, което никой дори не можеше да си представи - превърна свободата в САЩ в далечен спомен."
Според анализаторската компания обаче някои програми на Департамента за национална сигурност, като Real-ID, която принуждава всеки да предостави биометрични данни при влизане в САЩ, не са взети предвид от Comparitech. "Ако бяха, САЩ щеше да е на второ място, единствено след Китай."
Сред останалите представители на челната десетка са страни, които едва ли биха изненадали някого. Те включват Индия, Южна Африка, Бразилия, Нигерия и Аржентина.