Първо впечатлява със способностите си. После превзема света. Накрая иска месечна такса. По този път са минали десетки технологични нововъведения през последните 20 години. Изкуственият интелект обещаваше да промени всичко... и компаниите зад него направиха същото - все повече AI платформи, набрали потребители чрез свободен достъп до своята технология, разгръщат бизнес моделите си, в които безплатното определено не е на първо място. Най-големият пример е Microsoft.
Софтуерният гигант рано яхна AI вълната и започна да интегрира изкуствен интелект във всичките си продукти. Вече обаче е ясно, че за бизнеса това ще е допълнителен разход. Най-вероятно същото чака и потребителите.
Контекст: Чат ботовете като ChatGPT и генераторите на музика и изображения се оказаха много повече от технологични "играчки" - още в края на миналата година стана ясно, че с подходящото задание, потребителите могат да получат съвсем "човешко" на вид съдържание за артистични, маркетингови и всякакви други цели.
Огромният интерес се дължеше на един основен фактор - платформите бяха безплатни и лесни за употреба. За всеки, който има минимални технически познания, беше пределно ясно, че това няма как да бъде устойчиво - AI изисква умопомрачителна изчислителна мощ и специализиран (скъп) хардуер. Не беше въпрос на "дали", а на "кога" ще трябва да се плаща сметката.
Детайли: Microsoft, които инвестираха милиарди в компанията OpenAI и използват нейната технология, обявиха колко ще ви струва да използвате бота Copilot за Office пакета. Ако искате изкуственият интелект вместо вас да анализира данни в Excel, да прави презентации в PowerPoint или да резюмира срещите ви в Teams, ще трябва да си приготвите 30 долара на месец.
От компанията обявиха цената и на Bing Chat Enterprise - чат бот с достъп до интернет, който предлага високо ниво на защита на данните. Последното е важно за бизнеса, тъй свободните AI платформи пазят и използват подадената от потребителите информация за оптимизиране на системите си - включително с участието на подизпълнители, които могат да видят чатовете.
Ако не искате поверителната ви служебна информация да "изтече" и фирмата ви не плаща за Microsoft 365, ще трябва да си приготвите още по 5 долара на месец за всеки служител.
Още нещо: OpenAI първи влязоха на AI пазара и първи показаха бизнес модела си. ChatGPT в безплатната си версия не се е променил особено от старта си. Ако искате да използвате новия му значително по-способен езиков модел или интеграциите му с различни външни системи, ще трябва да си платите абонамент.
You.com, първата AI търсачка, която изпревари и Microsoft Bing, и Google Search, вече значително ограничава безплатната употреба на своите чат бот и генератор на изображения.
MidJourney, може би най-популярната платформа за AI графика, спря изцяло безплатния си достъп с мотива, че е бил обект на злоупотреби.
За момента Google и Adobe не искат пари за своите AI решения, но, обективно погледнато, и чат ботът Bard, и генераторът на изображения Firefly са доста по-слаби от конкурентите си. Когато ги догонят, най-вероятно и те ще получат конкретна цена на месец.
Какво следва: Първоначално AI ще излиза "солено" предимно на бизнеса, защото фирмите, особено когато са настоящи клиенти на други услуги, са по-склонни да си плащат. Изглежда обаче твърде вероятно да видим ограничаване на свободния достъп до потребителски ориентираните платформи - все пак, многомилиардните инвестиции трябва да бъдат възвърнати.
Това е потенциален проблем, защото уменията за боравене с изкуствения интелект ще стават все по-важни за работещите хора през следващите години. Наличието на своеобразна абонаментна бариера може да лиши мнозина от възможности за развитие.
От друга страна: Едно от хубавите неща на технологиите е, че те се развиват непрестанно и задачите, които вчера са били немислими за потребителския хардуер, днес вече далеч не са. Това неминуемо ще се случи и с AI. Вече има възможност локално да се използват генеративни модели за свободна употреба - текстовете и изображенията, които създават, все още не са на топ ниво, но след половин година може да са достатъчно добри.
Това и ще ги направи възможна алтернатива на платените AI платформи на големите играчи.