Американският технологичен гигант Meta Platforms ще продължи да инвестира в своето подразделение, посветено на метавселената - Reality Labs, като се очаква сумата за 2023 година да се равнява на около 20% от общите разходи на компанията. Това се случва въпреки нарастващия скептицизъм относно решението на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг да се фокусира върху още зараждащия се сектор, съобщава Mobile World Live.
Главният технологичен директор на Reality Labs Андрю Босуърт написа в публикация в блога на компанията, че тя планира да похарчи също толкова за подразделението за метавселената през 2023 г., колкото похарчи през тази година, въпреки че отчете $9,4 милиарда загуба от тези операции за първите девет месеца на 2022 година.
Според все повече инвеститори, разходите на Meta за 2023 година се очаква бъдат около $97,3 милиарда, което означава, че средствата, които компанията ще отдели за метавселената, ще са около $19,2 милиарда.
Приходите на Meta вероятно ще бъдат ударени
Звеното Reality Labs отчете $3,7 милиарда загуба за Meta за третото тримесечие на 2022 година, или с $1,1 милиарда повече спрямо 2021-а, след като компанията инвестира 18% от средствата си в подразделението за метавселената през въпросния период.
Икономическите предизвикателства по света, съчетани с натиска върху основния бизнес на Meta, създадават перфектна буря от скептицизъм относно инвестициите в компанията, коментират инвеститори.
Около 80% от инвестициите на Meta ще отидат към "семейните приложения" на компанията, които включват Facebook, Instagram, WhatsApp и Messenger.
ozeki
на 27.12.2022 в 16:49:12 #1Само първо трябва да кажат откъде ще ги вземат тези пари за инвестиции. И в какво точно ще инвестират след като уволниха 30% от персонала си? За нови 30%? Не знам в какво може да инвестира една ИТ компания освен в персонал и техника, но в техника се инвестира ако увеличаваш персонала, но защо им е да назначават ако преди 2 месеца уволняваха? И от къде вземаш парите ако си бил на огромна загуба? Инвестира този, който има излишъци. Очевидно хората свалят звезди, за да могат да излъжат максимален брой инвеститори преди срива на технологичния пазар. Това пак е рекламна партенка за зарибяване на богаташи. Цикъла на живот на технологичните гиганти е около 30г. Това го видяхме от IBM, DELL и сега Apple и Microsoft. Microsoft вече печелят 70% от облачни услуги, което означава загиващ рисърч.