„10,5 заплати при пенсия на учител от 1 януари 2017 г.", четем на първа страница на в. „24 часа"
Всички ще работим за 10% увеличение на работните заплати на учителите от 1 януари 2017 г. От 1 август 2016 г. обезщетението при пенсиониране ще се увеличи на 10 работни заплати, от 1 януари 2017 г. - 10 заплати и половина, което е над определеното в закона. Одобрено е допълнително заплащане за класен по 30 лв. от 2017 г.

Това обяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева на събора “Мисия учител”. 12 000 учители от цялата страна пристигнаха за него в зала “Арена Армеец” в неделя. Според Кунева заплатите на 100 000 учители са структуроопределяща политика в държавния бюджет и спекулации на тази тема не може да се правят.

Прочети още от в. „24 часа"

"Загубите на бизнеса са се удвоили за година” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Само за година загубите в българската икономика са се увеличили с почти 100%. Това разкрива доклад на Националната агенция за приходите, който анализира декларираните от фирмите резултати и корпоративни данъци. Данните на НАП показват, че има двоен скок на отчетените загуби за финансовата 2014-а спрямо предната година. Сериозен принос за това има фалиралата КТБ.

Декларациите, които са получени и обработени в НАП през 2015 г., показват, че загубите, отчетени от стопанския сектор, са се увеличили от 5.7 млрд. до 11.5 млрд. лева. Има фирми, които и в предишни кампании са показвали пред НАП "отрицателни печалби", а други са били на печалба в предни години. За радост успешните български фирми също са увеличили резултата. Спрямо година по-рано общо обявените от бизнеса печалби за 2014 г. са нараснали с 1.2 млрд. лв. до 16.5 млрд. лв.

Прочети още от статията на в. “Сега”

”Бърз скок на учителските заплати", четем на първа страница на в. “Стандарт”

Вдигат сумата с 10 на сто, дават 10,5 възнаграждения при пенсиониране

У чителският събор в "Арена Армеец" разбуни духовете, откакто е обявен. За първи път просветното министерство събира на едно и също място толкова много учители с идеята да повдигне духа им и да им разясни смисъла на промените.

Средните учителски заплати ще бъдат над средните за страната. Това обеща на 12 000 учители на събора в "Арена Армеец" просветният министър Меглена Кунева. Тя им обясни, че в събота се е договорила с министъра на финансите Владислав Горанов образованието да бъде централен приоритет за следващия бюджет. В момента средната учителска заплата все още е под 800 лева. В същото време за първото тримесечие на 2016 година средната заплата за страната бе изчислена на 931 лева. Министърът на образованието уточни също, че минималните учителски заплати ще бъдат увеличавани изпреварващо.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Скриват такса "грешка" в сметките за тока” четем във в. “Монитор”

Два реда по-малко ще имат сметките за ток, които ще получат клиентите на енергодружествата след влизане в сила на новите цени на електрическата енергия от 1 юли. От фактурите ще отпаднат редовете "балансиране на електроенергийната системата за снабдяване" и "балансиране на електроенергийната система за разпределение".

Става въпрос за разходите, които дружествата правят, за да закупят повече ток, ако не са прогнозирали точно потреблението. Както и да платят за дисбаланса, който са създали като излишък, ако са прогнозирали по-голямо потребление на клиентите си, а те са включвали по-малко електроуредите у дома. Това става ясно от доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за новите тарифи на електрическата енергия. Това означава, че от сегашните девет реда с различни тарифи, които формират крайната цена на тока, в сметките занапред ще има седем реда.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Нов търг за "Хемус": първи 10 километра за 90 млн. лв.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”

Търгът за 10 км от магистрала "Хемус" - между Ябланица и Боаза, ще тръгне до дни. Това обясни пред "Капитал" Ивайло Иванов, шеф на правната дирекция в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). "Документацията е в Агенцията за обществени поръчки за предварителен контрол и тъй като е писана по новия закон, очакваме да ни я върнат с коментари и нужда от корекции. След това ще обявим търга", поясни той. Поръчката е с прогнозна цена 90 млн. лв. без ДДС и ще се финансира с пари от бюджета. Тя е за проектиране и строителство.

В новото състезание все още няма яснота за срока за завършване, но в предишното той беше 32 месеца. Така, ако поръчката не бъде дълго обжалвана, вероятно строителството на 10-те километра ще може да започне догодина. И ако срокът не бъде скъсен, трябва да приключи до 2020 г. Отсечката между Ябланица и Боаза сега е една от най-бавните по пътя София - Варна, така че пускането на магистралата точно в тази част ще спести време на пътуващите.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Концесията на летище София е спряна заради жалба", пише в. “Капитал Daily”
Концесията на летище София е спряна, съобщиха от министерството на транспорта. Причината е, че компании от кувейтския консорциум МАК/АДМАК, който изгради пистата на Терминал 2 на летище София, са завели жалба в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) срещу решението на Министерския съвет за отдаването на летището на концесия. От сайта на антимонополната комисия се вижда, че жалбата е заведена на 15 юни от "Мохамед Абдулмохсин Ал-Карафи и Синове" с искане да бъде наложена мярка по спиране на процедурата за концесия до произнасянето на комисията. Същността на самата жалба обаче не става ясна, тъй като документът не е публикуван.

Вероятно мотивите по жалбата са свързани с публикуваните наскоро условия по процедурата за предстоящата концесия на летището, според които избраната фирма концесионер няма да има задължение да плаща присъдената на консорциума сума от 45 млн. долара в арбитражното дело срещу летище София.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Синдикати зоват за 10% ръст на доходите”, пише в. “Стандарт”

За най-малко 10% ръст на доходите в публичния и частния сектор ще настоява КНСБ в преговорите с правителството и с работодателите при изготвянето на бюджета за следващата година. "Заплатите в бюджетните системи трябва да бъдат увеличени с 10-15%, а за някои сфери като социални работници и култура, ръстът трябва да бъде и 20%", заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ.

Според синдиката частният сектор също трябва да вдигне възнагражденията. "Едно увеличение между 10 и 12% е поносимо и това ще бъде нашата оферта за минималните осигурителни доходи за 2017 г.", посочи Димитров. Преговорите между синдикати и браншови съюзи за осигурителните прагове по икономически дейности и категория персонал започват да се водят през август. Те трябва да се договорят преди да се направи бюджетът на Държавното обществено осигуряване.

Прочети още от в. “Стандарт”

„Сметката за "Белене" тепърва ще се пише", пише в. “Сега”
Няма нищо по-късо от паметта на български политик. Без значение как се казва и какъв цвят е партийната му книжка. Този безспорен факт лъсна за пореден път, след като излезе решението на Арбитражния съд в Париж по делото за АЕЦ "Белене". Сегашните управляващи - като започнем от премиера Бойко Борисов, енергийния министър Теменужка Петкова и стигнем до бившия икономически министър и днешен председател на енергийната комисия в парламента Делян Добрев - определиха присъденото обезщетение като голям успех. Руснаците искали 1.2 милиарда евро, но съдът им дал 620 милиона евро. И прехвърлиха топката към правителството на Сергей Станишев и тройната коалиция, което реши да продължи строежа на централата, без да има пари. От БСП пък обвиниха първия кабинет на Борисов за спирането на проекта, което доведе до арбитража. От АБВ, водено от апологета на "големия енергиен шлем" и бивш президент Георги Първанов, поискаха ново начало за проекта. Само от НДСВ, които размразиха преди 15 години идеята за Втора атомна, мълчат.

Прочети още от в. “Сега”

“Търговци надуха 5 пъти цената на черешите“, четем във в. “Монитор”
Изкупуват ги по левче килото, Плащат на берачите по 40 стотинки на кг.
Търговци надуха цената на черешите с 500%, показа проверка на „Монитор“ по пазарите в страната. В най-добрия случай производители получават по левче за кило, а на пазара сезонният плод върви по 5 лв., та дори 6 лева за килото. На столичния пазар „Ситняково“, който е известен като един от най-скъпите, дори м  огат да се видят цени от по 10 лева за кило череши. Дори на Женския пазар в София търговците искат по 3,50 лева.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„ДАНС дебне руснаци за обиди срещу България", пише в. „24 часа"
ДАНС има задача да следи за публикации от руснаци, които системно обиждат България и целят дестабилизация на страната. Това отговаря премиерът Бойко Борисов писмено на депутата от ГЕРБ Методи Андреев. Отговорът на министър-председателя бе публикуван на сайта на Народното събрание.

При установяване на целенасочено увреждане на интересите на България ще се предприемат мерки, включително и издаване на забрана за тези руски граждани да влизат в страната, пише още в отговора си Борисов.

Питането на Андреев е по повод публикация на руския политолог Сергей Баранов за връщането на Русия на Балканите. В нея пише, че запазването на стабилността на България няма никакъв смисъл за Русия и страната трябва да бъде върната в лагера на руските съюзници.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Икономиката на Русия не е в упадък - нито вече, нито засега” пише в. „Труд"
Размерите на страната, нейните ресурси и военна мощ ще й позволят да остане глобален играч, който още дълги години ще влияе съществено върху западния свят

Последните материали на западните учени за Русия показват трайно вкоренило се мнение в аналитичните среди на Запад, че страната продължава да бъде в упадък. Но ако се проучат наличните данни, става ясно, че всъщност икономиката на Русия е нараснала в сравнение дори с някои западни конкуренти.

Ако се сравнят нейните показатели със световните или с показателите на водещите икономики на Запад, става ясно, че твърденията за продължаващия през XXI век упадък на посткомунистическа Русия, в най-добрия случай, са много спорни. Сравних за периода от 1999-а до 2015 година Русия със САЩ, с Великобритания, Франция, Германия и Италия (най-големите икономики на Запада, а четири от тях са водещите икономики на Западна Европа).

Прочети още от в. „Труд"