"Бюджет 2018 на София: "Целият е за чист въздух"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

"Не виждате конкретни разписани средства за справяне със замърсяването на въздуха, но всъщност целият бюджет е за това." Така кметът на София Йорданка Фандъкова коментира финансовите планове на общината за 2018 г., които бяха представени в петък.

Бюджетът на столицата за 2018 г. е общо 1.43 млрд. лв., или с около 100 млн. лв. повече от предвидените за 2017 г. средства. Огромната част от повишението обаче идва от увеличените държавни средства за заплати на учители, социални работници и медицински сестри в детските заведения, които се изплащат през общинския бюджет.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Явор Алексиев: Българинът вдигна стандарт, повече плащат данъци" е заглавиe от в. "24 часа"

Според НСИ през 2016 г. средно човек от домакинство дава за данъци 11,6% от парите си срещу 6,8% преди 2008 г.

Днес купуваме по-малко хляб, отколкото преди 10 г., но повече българи могат да си позволят месо, плодове зеленчуци

- Българинът вече дава по-малко пари за храна и повече за данъци, е сред големите изводи от годишните данни на НСИ за 2016 г. Не е ли парадоксално, г-н Алексиев?

- Действително, това са двете най-дълготрайни и ясно видими тенденции, изразяващи промяната в структурата на разходите на домакинствата. Да, вярно е, че даваме все по-малко пари за храна.

Но това е вследствие на подобрения стандарт на живот на хората в страната. Ако погледнем т.нар. децилни групи (децилна група представлява 10% от населението, например 10-те процента бедни са от първия децил, а десетте процента най-богати са от последния) и при тях се вижда спад на разходите за храна и безалкохолни напитки. Смята се, че в тези разходи влизат стоките от първа необходимост.

Прочети ще от в. "24 часа"

"100 деца годишно в плен на мама" извежда на първа страница в. "Монитор"

100 деца годишно са се озовавали в плен на един от родителите си, като най-често това е майката. Родителите на тези хлапета отказват да изпълняват съдебните решения за режим на виждане с бившата половинка и затова ощетеният се обръща към частен съдебен изпълнител.

Според статистиката на Камарата на ЧСИ-тата, предоставена на "Монитор", всяка година у нас се водят по 100 дела за предаване на дете. Това са случаи, в които не се изпълнява съдебно решение за спазване на режима на свиждане с дете след развод на родителите му, както и предаване на деца, които са били изведени от страната от единия родител без разрешението на другия. През 2016 г. ЧСИ са имали 106 дела за предаване на дете, а през първото полугодие на 2017 г. те са 56 и се очаква в края на годината цифрата да бъде около 100, коментираха от камарата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Парите от ЕС вдигат икономиката с 4,9%", четем във в. "Стандарт"

Усвояването на парите от ЕС ще доведе до ръст на икономиката общо с 4,9% през следващите три годни. Това се посочва в средносрочната бюджетна прогноза на Министерството на финансите за периода 2018-2020 г. Това се дължи основно на очакваните положителни ефекти на инвестиционните разходи при реализиране на европроекти върху производството в страната, а оттам и върху частното потребление и инвестиции. В резултат на подобрената икономическа ситуация се очаква частното потребление ще се повиши с 5,9% спрямо базисния сценария за развитие на страната без пари от ЕС, а кумулативният ръст на частните инвестиции ще достигне 20,5% към 2020 г.

Съществени негативни тенденции в посока ускоряване на инфлацията в резултат на усвояването на парите от ЕС не се очакват, въпреки че все пак инфлацията ще нарасне с 1,1 процентни пункта спрямо базисния сценарий без фондовете на ЕС.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бизнесът, който прави от снежинките стотинки", пише в. "Капитал"

Зимният туризъм в България очаква ръст, но остава с кратък сезон и е доминиран почти изцяло от местни играчи

Ако има нещо, на което зимният туризъм в Европа може да се надява, това е имигрантите да се научат да карат ски. Защото местните го правят все по-малко.

Прочети още от в " Капитал"

"Даваме повече пари за колата си, отколкото за дома" пише в. "Монитор"

Българинът отделя повече разходи за поддръжката на колата си, отколкото за битовото обзавеждане на домакинството, показват данни от анализ на Евростат за общите потребителски разходи за "обзавеждане, домакински уреди и обичайна поддръжка на домакинствата" в ЕС през 2016 г.

Според европейската статистика българинът отделя за автомобила си около 7,6% от общите си разходи (при среден показател за ЕС от 6,3%), докато за поддръжката на домакинството, покупка на домакински уреди и обзавеждане отделя едва 5 на сто от същите разходи (при среден показател за ЕС от 5,5%).

Прочети още от в. "Монитор"

"30 000 напуснаха България за година", пише в. "Стандарт"

Населението на страната се топи всяка година и официалните прогнози са през 2070 г. жителите на България да са само 5,132 млн. души. Наред с това продължава процесът на застаряване на населението. Българите имат най-ниската средна продължителност на живата в страните от ЕС, а по смъртност сме №1 в Общността. Картината се допълва с факта, че броят на сключените бракове намаляват, а разводите се увеличават. И всичко това няма начин да не е свързано с начина ни на живот, което включва доходи, стрес и качество на здравеопазването. 

Населението на страната се топи не само защото не се раждат достатъчно деца, а и защото много млади хора просто напускат страната в търсене на по-високи доходи и по-добър живот. През 2016 г. 30 570 души са емигрирали в чужбина, сочат данните на НСИ.

Прочети още от в. "Стандарт"