„Боклукът на Неапол и Палермо тръгва за България", пише в. „24 часа"
Купищата боклуци из улиците на Неапол и Палермо, които се виждат из всички колоритни репортажи за тези градове в чуждите медии, са на път да станат само спомен.
Столиците на Кампания и на Сицилия намериха разрешение на своите проблеми с отпадъците и то се нарича България. Италианските общини олекват с милиони евро в бюджетите си, но и с хиляди тонове боклук в сметищата си за сметка на две български сметища – във Варна и в Полски извор, до Камено, област Бургас.
Първата пратка от 7200 тона отпадъци тръгва за България от Джулиано, провинция Авелино до Неапол.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
“Учителки и шивачки чистят къщите на пенсионерите” четем във в. “Монитор”
Учителки и шивачки стават почасови болногледачи на възрастни хора. „Така успяват да си докарат някой лев върху ниските заплати“, обясни собственичката на търновска фирма за социални грижи Мариета Харалампиева. Почасовите грижи за възрастни набират все по-голяма скорост у нас.
Най-често до услугите на непознати прибягват хора, които живеят далеч от възрастните си родители. Срещу 250 лв. на месец те наемат човек, които прекарва по 2 часа в седмицата с пенсионера. „През това време асистентът пере дрехите на възрастния, извежда го на разходка, напазарува му и почиства дома“, обясни Харалампиева.
В случай че възрастният е тежко болен и на легло, сумата скача до 350 лв. За 4-часов асистент през седмицата сумите варират между 450 лв и 550 лв.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Опасни експерименти с ядрено гориво иска ЕВРАТОМ от АЕЦ „Козлодуй”" четем на първа страница на в. “Труд”
Международната организация „ЕВРАТОМ Агенция по доставките” подлага българската АЕЦ „Козлодуй” на небивал по своята бруталност натиск да се откаже от използването на усъвършенствано руско ядрено гориво.
Още по-скандалното е, че без да отбележи пряката връзка с радиационната и ядрената безопасност, агенцията настоява АЕЦ „Козлодуй” да използва своите реактори, за да проведе експерименти с американски уранови касети, произведени от „Уестингхаус”.
Това стана ясно от официално писмо на генералния директор на „ЕВРАТОМ Агенция по доставките” Стаматиос Цалас до изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй”, с което „Труд” разполага.
“Удържат автоматично дългове към хазната”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Борчовете към бюджета ще се приспадат от договорите за обществени поръчки
Държавната администрация, която сключва договори с граждани или фирми, първо ще ги проверява дали имат задължения към приходната агенция и митниците, и ако са налице борчове, те ще бъдат приспадани от сумата на възложената поръчка. Това предвижда приета от Министерския съвет поправка в наредбата за разплащанията на разпоредителите с държавния бюджет. Предвижда се преди плащането на дължимото по държавни договори ведомствата да проверяват фирмите и гражданите, с които работят, за задължения.
Проверката ще трае 10 дни, и ако се открият борчове, те ще ще се прихващат от дължимото от държавата плащане. Изискването се отнася за случаите, в които трябва да се направят плащания за над 30 хил. лв., както и за по-малки суми (над 100 лв.), когато са част от договор за поне 30 000 лв.
"Карина Караиванова е единственият кандидат за КФН", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Кандидатурата й ще сложи край на ерата "Мавродиев" в ключовия регулатор
Заместник-министърът на финансите Карина Караиванова е единствената кандидатура за председател на Комисията за финансов надзор (КФН). Тя беше номинирана от ГЕРБ в сряда, когато изтече крайният срок за подаване на документи в деловодството на парламента. Най-вероятно изслушването й ще е другата седмица, тогава се очаква да е и гласуването в зала. При успех КФН ще има нов председател. От него се очаква да осигури качествени проверки на пенсионните и застрахователни компании и да проведе стрес тестовете след това.
41-годишната Карина Караиванова е икономист, възпитаник на Стопанския факултет на Софийския университет "Климент Охридски". Специалността й е финанси и банково дело.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Полицията не видяла ни един кортеж на мутри", четем на първа страница на в. „24 часа"
Разрешителни за 17 оръжия, сред които и картечница, са издадени на мъж с цел самоохрана, съобщи Ася Петрова, ръководител на Върховната административна прокуратура и заместник на главния прокурор Сотир Цацаров. Тя представи резултатите от проверката по Закона за частната охранителна дейност и Закона за оръжията, боеприпасите и взривните вещества. От думите ѝ стана ясно, че луди, домашни насилници, разследвани и осъдени също ползват оръжие и боеприпаси, а МВР няма регистър на разрешителните и не осъществява ефективен контрол.
Проверката е възложена на МВР в края на февруари след скандал с побой на околовръстното, при който три от мутрите на Ивайло Борисов-Ториното пребиха семейство.
120 000 граждани и фирми са проверени за оръжие от 8 март до 27 май т.г., а нарушенията са 456.
"Бензинът в България е прекалено скъп спрямо доходите” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Автогоривата в България са далеч от най-скъпите в света, но цените им са прекалено високи, ако ги съпоставим с равнището на доходите. Средната цена на най-използвания бензин - А 95, поставя страната ни на 22-ро място сред 61 държави, показва изследване на агенция Блумбърг за второто тримесечие на тази година. С други думи, в 21 държави номинално горивото е по-евтино, а в 39 е по-скъпо. Нещата обаче рязко се променят, ако се отчете и покупателната способност на населението. Според данните на Блумбърг България изпада на 52-ра позиция в класирането по достъпност, защото се оказва, че за покупката на 1 литър бензин българинът дава 5.6% от среднодневната си надница. В края на юни тя е била 33.58 лева.
През въпросното второ тримесечие у нас масовото гориво е струвало средно 1.90 лева за литър и това всъщност е най-ниската цена в целия ЕС. През същия период холандци, датчани, италианци, гърци, финландци, шведи, португалци са плащали между 2.75 и 2.97 лева за литър. В Гърция и Турция цените също сериозно превъзхождат нашите, като са съответно средно 2.83 и 2.70 лева.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Най-големите вятърни паркове: Стабилни приходи, но несигурни печалби", пише в. “Капитал Daily”
Стабилни приходи, но силно променлив краен финансов резултат, който често се редува с печалба и загуба. Това показват финансовите резултати на най-големите производители на вятърна енергия в страната за последните години. И ако при постъпленията няма изненади, тъй като са от гарантирани изкупни цени, то нестабилността на печалбите се влияе от специфични фактори при отделните компании. Сред тях са големи разходи за лихви, при други са повече за амортизации и поддръжка, обезценки на активи и вземания през годините, както и от несигурната среда. Представители на бранша са категорични, че негативен фактор са постоянно променящите се условия (като таксата за балансиране и 5% към енергийния фонд), трудното прогнозиране на произведената енергия и по-големите разходи спрямо другите ВЕИ централи.
Отчетите на най-големите пет компании в този сектор за 2015 г. са общо за 150 млн. лв., като най-голямата печалба е реализирала "Ветроком" - 7.7 млн. лв.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Цените на жилищата ще бързат бавно", пише в. “Сега”
Вече има доста белези за оживление на имотния пазар. Цените на апартаментите неумолимо вървят нагоре - по-бавно, отколкото искат продавачите, и по-бързо, отколкото се харесва на купувачите. Така или иначе, в момента те са доста по-ниски от върховете, които бяха покорили през 2007-2008 година.
Българският пазар на жилища беше сред най-тежко ударените от глобалната финансова криза. Макар че първите видими признаци на кризата в САЩ се проявиха още през 2007 г., у нас имотният бум продължи и достигна своя апогей през третото тримесечие на 2008 г. Последва голямото пропадане. Цените на жилищата у нас се сринаха с 38%, преди да ударят дъното през третото тримесечие на 2013 г. Оттогава досега жилищните имоти в страната са поскъпнали само с 8%.
Защо движението нагоре е толкова бавно и кога цените на къщите и апартаментите ще достигнат висотите отпреди кризата? Няма да е скоро. Просто защото двигателите на растежа тогава и сега са различни.
“Разпределят се милиони за реформи на реформите” пише в. „Труд"
Много работа дели светлото бъдеще на магистратите от Закона за съдебната власт
- Г-жо Итова, ваш колега от ВСС припомни тия дни думите на виден български юрист: „Добри закони и лоши съдии е по-нежелателно явление, отколкото лоши закони и добри приложители“. Добър ли е според вас Законът за съдебната власт, който ще гласуват тия дни депутатите?
- Безспорно най-важен е човешкият фактор и затова акцентът в съдебния закон трябва да бъде върху подбора на магистратите. И при измененията на този закон преди 4 години за панацея се смяташе т.нар. конкурсно начало, с изключването на членовете на ВСС и на административните ръководители в съдилищата, прокуратурите и следствените служби от участие в назначенията на съдии, прокурори и следователи. Сега правим реформа на реформата от 2012 г. Не случайно Висшият съдебен съвет имаше забележки към втората част от Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт – по разпоредбите за инспектората, за съдийското самоуправление, а сега и за това, че на практика се затруднява работата ни по конституирането на Комисията по атестирането и конкурсите, наречена накратко КАК.
“Още година ще чакаме за евтина сянка на плажа“, четем във в. “Монитор”
Евтини шезлонги и чадъри ни очакват следващото лято по морето. Това трябва да стане с наложените базови цени за сянката от министерство на туризма. Според разчетите стойността не трябва да надвишава 4 лв. за шезлонг и още толкова за чадър, на едни от най-оборотните плажове в Златни пясъци и Слънчев бряг. Още по-тънко ще ни е по ивиците до Варна, където се предвижда сянката да е по 3 лв. за чадър и шезлонг, а при малки черноморски общини цените са до 2 лв. От години е масова практика на цените на сянката да се надуват максимално и причините са няколко. Първата е, че приходите от тях са с временен характер, а твърди се, разходите на стопаните са много. Друг фактор е, че досега не е имало регулация. Но има и трето и то е свързано с манталитета.
Има хора, които цяла година събират пари или още по-лошото - взимат кредит, за да може там да легнат на шезлонг за 10-20-30 лв., не защото е много удобен, а за да го видят всички какъв паралия. И защо стопаните да не искат такива цени, след като има кой да им ги плаща?
Прочети още от статията на в. “Монитор”
”Компютърът втора ръка падна под 400 лева", пише в. “Стандарт”
Средната цена на компютър втора употреба у нас е 374 лв. Това разкрива проучване на електронния магазин kozelat.com, цитирано от technews.bg. То дава и друга интересна за българския потребител информация. Потребителите у нас използват компютрите и лаптопите си предимно за търсене на информация в интернет и комуникация в социалните мрежи, сочи проучването. То е проведено сред 4821 български потребители, закупили хардуер от онлайн магазина. Процентът на геймърите е нисък - под 15% от общия брой. Преобладават потребители, които ползват не толкова мощен, но надежден, марков хардуер от висок клас.
Най-предпочитани са лаптопите с 4-8 GB RAM памет, а най-популярният процесор при обновените компютри е второ поколение Intel Core i3. На въпроса "Кои са най-важните характеристики на закупувания от вас лаптоп или компютър?", 52% посочват на първо място "надеждност". Следват "ниска цена" с 28% и "дизайн" с 19%. Множеството проблеми с вноса на евтин хардуер с неясен произход е променил нагласите на клиентите и в предпочитанията си те дефинират един от основните проблеми на българския пазар - надеждността на предлаганите продукти.