Бутан, малка държава, притисната между Китай и Индия дълбоко в Хималаите, се превърна в неочакван център на криптовалутите. Кралството, по-известно с живописните си пейзажи и будистки манастири, изненадващо се оказа на челно място в криптосферата, след като фирмата Arkham Intelligence разкри, че държавният конгломерат Druk Holdings притежава 13 011 биткойна - над 2 пъти повече от количеството, декларирано от президента на Ел Салвадор Наиб Букеле (5877).
По текущи цени, тази сума се оценява на около 780 милиона долара, което за население от около 780,000 жители представлява 1000 долара в биткойни на гражданин, пише El Pais. Уточняваме, става дума за страна с БВП от около 3 милиарда долара.
Бутан сега е на четвърто място сред страните с най-много биткойни, след САЩ, Китай и Великобритания. Местните власти също държат около 35 милиона долара в Ethereum, 3 милиона долара в BNB (токена на Binance) и 20 000 долара в Polygon.
Arkham обясняват, че това малко състояние идва от операции по добив на биткойни, извършвани от инвестиционното подразделение на Бутан - споменатият Druk Holdings. Името му означава "гръмотевичен дракон". Този дракон се появява на знамето на страната, държейки скъпоценности като символ на богатство.
"За разлика от повечето правителства, биткойните на Бутан идват не от правоприлагащи органи, конфискували активи, а от операции по добив на биткойни, които са се увеличили драматично от началото на 2023 г.", посочват експертите. Те са проследили изграждането на специализирана държавна крипто инфраструктура чрез сателитни снимки.
Връзките на страната с криптосферата излязоха наяве още покрай фалитите на кредиторите BlockFi и Celsius, при които тя държеше малки суми. Въпреки това трескавото "копаене" доскоро беше в тайна.
Една от малкото информации, свързани с мистериозния криптозавой на Бутан, излезе наяве през май 2023 г., когато базираната в Сингапур и листвана на NASDAQ Bitdeer Technologies обясни в изявление, че е постигнала споразумение с Druk Holdings, търсейки 500 милиона долара инвестиции за развитие на "зелен" добив на криптовалути.
Хидроелектрическият капацитет на страната, който й позволява да получава чиста, изобилна и евтина енергия, идеална за добив, й е дал конкурентно предимство.
Сега правителството на Бутан обмисля да се възползва от благоприятните цени и да продаде част от "запасите" си, за да финансира социални разходи като увеличение на заплатите.
Докато в Ел Салвадор (досегашният криптоцентър на света) имаше известна опозиция срещу инвестирането на публични пари в биткойни, общественото възприятие в Бутан изглежда по-благоприятно. Проучване сред студенти по бизнес, проведено от Universal Journal of Financial Economics в страната, показа, че 91% са наясно със съществуването на криптовалутите и настроението е преобладаващо в тяхна полза.
Държавната инвестиционна стратегия отива далеч отвъд дигиталните активи: тя включва инфраструктура, енергетика и технологии като дронове и центрове за данни, да не говорим за физически мини за извличане на магнезий или графен. Азиатската банка за развитие прогнозира, че БВП на Бутан ще нарасне с 4,4% тази година и ще се увеличи със 7% през 2025 г.
Що се отнася до отношенията на Бутан с Индия, един от двата демографски гиганта, които го заобикалят, търговията е приоритет: обменът на стоки - с изключение на електричеството, се е утроил за десетилетие, от 484 милиона долара през 2014-15 г. до 1,6 милиарда долара през 2022-23 г., според данни на индийското правителство
Това е общо около 73% от общата търговия на Бутан. Бутанците се радват на по-добри условия на живот от индийските си съседи, с доход на глава от населението от 4010 долара срещу 2730 долара.
Навлизането в крипто вселената идва като изненада, защото страната традиционно е била по-фокусирана върху духовни въпроси, отколкото върху нещо толкова земно като парите, отбелязва El Pais.
В края на 70-те години Джигме Сингие Вангчук, четвъртият монарх на Бутан, искаше да изолира кралството си от обсесията по икономическия растеж, като измисли израз, който скоро щеше да стане синоним на спокойния, мирен и приятен живот на жителите му. "Брутното национално щастие е по-важно от брутния вътрешен продукт," каза тогава той. Сега наследниците му са превърнали Бутан в нещо повече от духовно убежище, където парите също имат значение.