"Частният сектор ще вдигне заплатите преди държавния", четем във в. "Стандарт"

От тодорживково време у българина е насадено, че политиците трябва да му дават доходите

Моето притеснение относно съобщението за увеличението на заплатите в бюджетния сектор от Нова година не е в икономически план. Това, че то ще бъде разход за бюджета, не е проблем - този разход явно вече е преценен. Моето притеснение е свързано основно с поредното натрапване на идеята, че в България доходите ги дават политиците - независимо дали това се решава от депутатите в Народното събрание, от министрите в Министерския съвет или дори от самия министър-председател. Това е един безкрайно порочен и, конкретно за България - болезнен популизъм. Защото всъщност става въпрос за процес на увеличение на цените и на доходите, т.е. за процес на конвергенция, казано по друг начин.

Това е процес на сближаване на заплатите в България с тези на Европейската общност, т.е. с онази част от света, която получава и най-високите заплати. Защото в Съединените щати и в Япония заплатите са много по-ниски, отколкото в страните от ЕС

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е на дъното на поредна антикорупционна класация" е водещo заглавиe на в. "Сега"

България отбеляза поредна черна точка в противодействието на корупцията. Нашата страна е сред получилите най-слаба оценка държави по прилагането на Конвенцията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за борба с подкупването на чужди длъжностни лица в международните търговски сделки. Това сочи доклад на антикорупционната организация Transparency International, публикуван вчера.

За периода 2014 - 2017 г. няма публично оповестени данни за производства в досъдебна или съдебна фаза по обвинение за този вид корупционни престъпления, пише в документа. По тази причина България попада в най-долната категория "Слабо/липса на прилагане" на конвенцията. Тук влизат още 21 държави. Сред тях са Русия, Индия, Япония и др., които сумарно осъществяват 39.6% от световния износ. Лошият резултат на България обаче не се дължи само на липсата на разследвания и дела за подкуп, но и на слабото икономическо развитие на страната, което предопределя ниски нива на износ.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Новата индустриална зона на Стара Загора е почти готова", четем в "Капитал"

Стара Загора иска да намери нови инвеститори. Градът никога не е страдал от липсата на бизнес, а средната работна заплата в града е номер две за страната след София. Основната причина за това обаче е енергийният сектор, който дава огромна част от заетостта и БВП на региона. А за тецовете настъпват тежки времена заради европейската декарбонизация на енергетиката. 

Бизнесът и местната власт вече работят по въпроса, стана ясно на срещата на "Капитал Градове" в Стара Загора. 

Едно от решенията, които са в по-напреднала фаза, е изграждането на новата индустриална зона "Загоре". Кметът Живко Тодоров посочи, че предстои гласуването на устройствения план на зоната, което трябва да стане този месец. Стефан Шоселов, управител на "Новотехпром" и председател на борда на директорите на зона "Загоре", заяви пред "Капитал", че пет компании, една от които австрийска, са проявили серозен интерес да инвестират в нея.

Прочети още от " Капитал"

"Министрите си отиват, олигарси за малко в ареста, но злото остава" е заглавиe от в. "24 часа"

Парламентът ще смени тримата министри заради инцидента със 17 загинали в автобуса край Своге, но жертвите от катастрофи за годината няма да намалеят и злото на пътя ще остане.

Министерските рокади преследват други цели и тушират различни от обявеното напрежения. Някои от тях са съвсем логични и дълго чакани. Просто се получи удобно нарушение да се изпълни дузпата. А министър Нанков може да се каже - получи червен картон от резервната скамейка, без да излезе на терена - покрай сухото изгоря и мокрото.

Рокадите обаче не решават проблемите.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Фирмите искат да наемат на работа и 15-годишни ученици" извежда на първа страница в. "Монитор"

Почти наполовина намаляване на заплащането им, предлагат работодателите

Да се намали възрастовата граница за наемане от 16 на 15 години и за наемането на работа на ученици, обхванати от дуална форма на обучение, да не се изисква разрешение от Инспекцията по труда за всеки отделен случай.

Това предлагат две от големите работодателски организации у нас като законодатели промени, целящи облекчаване на процедурите за прилагане на дуалното обучение, респективно - за увеличаване на интереса към тази форма на образование.

Експертите на БТПП и БСК препоръчват и намаляване на изискването за долна граница на заплащането на работещите ученици, която от 90% от минималната работна заплата да стане 50%.Работодателите смятат, че в процеса на работа обучаемият придобива знания, умения, трудови и професионални навици, за което се влага ресурс, като поемат определени рискове - както по отношение на количеството и качеството на крайния резултат от положения труд, така и спрямо крайния резултат от обучението.

Настоящият минимален размер от 90% от МРЗ прави наемането на ученици в дуална форма на обучение неатрактивно за работодателите.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Интернет платформите ще трябва да плащат повече на медиите и артистите", пише "Капитал"

Европейският парламент одобри правила, с които медийните издатели и държателите на авторски права ще могат да договарят разпространението на техните продукти от Google или Facebook

Европейският парламент гласува със сериозно мнозинство за засилването на правата на издателите и създателите на съдържание спрямо големите интернет платформи, които ползват тяхно съдържание. Финалното решение ще бъде взето през пролетта на следващата година, след преговори между Европейския парламент и страните членки, които също трябва да одобрят законодателството.

За кожата на линка 

Една от одобрените поправки в директивата за авторските права ще позволява на медийните издатели да искат заплащане от компании като Google и Facebook, които публикуват линкове и кратки описания на техния новинарски продукт. Целта на поправката е да принуди интернет гигантите да споделят част от приходите си от реклама, които те получават благодарение на дори частичното показване на новинарско съдържание. Затова и противниците на новото законодателство определят мярката като "данък линк".

Прочети още от " Капитал"

"Либералите не са врагът. Те са жертвата", пише в. "Сега"

Развитите демокрации ще преболедуват вируса на нацизма и ксенофобията, но недотам развитите са в смъртна опасност

Първата работа на хора с първобитни убеждения, израсли в неплуралистични общества, е при появата на сериозен проблем да обвинят либералните елити. Тази пропагандна линия се движи от началото на миграционната криза в Европа през 2015 г. и върви паралелно с всички национални избори, където крайната десница (в повечето случаи с фашизоидни послания) набира скорост. Либералите изглеждат лесна плячка - тоталитарно скроеният мозък не се плаши от хора, за които различното мнение и различният изобщо си струват уважението, тъй като либералите досега не са успели да докажат силата си (да покажат мъжество един вид) чрез унищожаването на света. Националисти предизвикаха Първата световна война, а не много време след това националсоциалистите успяха отново да въвлекат целия свят във Втората световна война. После комунистите продължиха съсипията по време на Студената война и краят им се не види, ако се съди по патилата на Венецуела. Европа постигна най-големия си просперитет, когато либералната струя опитоми краищата и ги приближи към центъра, защото либерализмът по своята същност се застъпва за повече свобода на индивида.

Прочети още от в. "Сега"

"Парламентът забрани анонимните акционери" пише в. "24 часа"

Дават на прокуратурата фирми, ако не сменят акции на приносител с поименни

Да няма анонимни акционери във фирмите - това предвиждат промени в Търговския закон, приети от парламента в сряда.

С текстовете се отменят акциите на приносител, които трябва да се заменят с поименни. Промяната се прави, за да се идентифицира собственикът, защото с тези на приносител смяната на собственик била много лесна, а в Търговския регистър липсва информация за това кой упражнява властта с тях, е посочено в мотивите.

Прочети още от в. "24 часа"

"Еврокомисията препоръча отмяна на лятното часово време", пише в. "Стандарт"

Европейската комисия предлага през 2019 г. в ЕС да се премахне сезонната смяна на часовото време, като на държавите членки се даде възможност да решат кое часово време желаят да прилагат като постоянно - лятното или зимното. Темата коментира Жан-Клод Юнкер в последната си реч пред Европейския парламент.

"От трибуната всички твърдим, че искаме да действаме мащабно по важните въпроси и скромно по маловажните. Ако обаче законодателството на ЕС диктува на гражданите да преместват часовниците си два пъти годишно, никой няма да ни ръкопляска. Днес Комисията предлага това да се промени. Смяната на часовото време трябва да се премахне. Държавите членки следва да решат сами кое часово време ще прилагат като постоянно — лятното или зимното. Това е въпрос на субсидиарност. Очаквам Парламентът и Съветът да се присъединят към това мнение и да намерят решения, които работят за нашия вътрешен пазар. Времето ни изтича", каза Юнкер.

Прочети още от в. "Стандарт"