”Еврото ще ни спаси от бедност", пише в. “Стандарт”

Стандарт" продължава дискусията за икономическия ръст от 3% за 2015 г., отчетен от НСИ, който е най-висок от 7 години насам. Ето мнението на финансиста и бивш подуправител на БНБ Кольо Парамов.

Валутният борд, който беше въведен в България на 1 юли 1997 г., е уникален експеримент на МВФ за стабилизацията на страната. Още през септември 1996 г. се водеха спорове с Ан Макгърк, директор на фонда за България, за необходимостта от борда. Ние, които работехме в БНБ, бързахме, защото ни интересуваше паричното обръщение и необходимите оборотни пари, а не утопиите на Жан и Гечев. И ако шефът на управление "Емисионно" в БНБ Розалина Нацева не бе поръчала през май 1996 г. купюрът от 50 000 лв., нямаше да имаме необходимия брой банкноти при курс 1:3000 лв. за долар.

Когато предложих махането на борда през 2007 - 2008 г., изчисленията ми бяха приети иронично и подигравателно.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Кражба за милиард в сивия сектор на хляба" четем на първа страница на в. “Труд”
Един милиард лева годишно краде сивият сектор в производството на хляб, заяви пред „Труд“ Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.

„Тези фирми, които произвеждат хляб нелегално не внасят нито осигуровки, нито данъци, а суровината им също е купена от мелничари, работещи на тъмно. Това е чиста кражба. На ден се произвеждат 2,5 милиона хляба, а половината от тях остават неотчетени към държавната хазна. Тя обясни, че в момента в производството на хляб легално оперират около 500 фирми, а поне два пъти повече работят в сивия сектор. Освен това 10% от фирмите, които имат регистрация за производство на сладкарство произвеждат хляб в огромни количества.

Прочети още от в. “Труд”

“Изнасяме автомобили и части за 1,26 млрд.”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Износът на превозни средства и части за коли нараства от 45 млн. лв. през 2000 г. до 1,26 млрд. лв. за 2015 г. Така тази продукция вече формира 2,76% от общия износ на страната, сочат данни на Инфограф. Ролята на производството на превозни средства и части за тях за родната икономика сериозно нараства през последните години. Най-голям ръст от 2009 г. насам има при износа на пътнически и други автомобили. Но сериозен дял в експорта имат и тракторите, велосипедите и частите за коли. Броят на наетите в сектора "Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета" продължава да нараства. В периода 2000-2015 г. заетите в бранша се увеличават 5,5 пъти, като след 2009 г. се задържат над 10 000 души, а през третото тримесечие на 2015 г. за пръв път надхвърлят 20 хил. души. Това е в силен контраст в сравнение с общата тенденция в промишлеността у нас, в която броят на наетите за същия период намалява с около 15%.

Въпреки сериозното подобрение в представянето на сектора у нас след 2000 г. Румъния и Сърбия се развиват много по-добре.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Новите мегапоръчки ще са за жп строителство за 2 млрд. лв.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Топ поръчителят тази година вече е ясен - това е държавната НКЖИ. Планът на компанията, която държи жп линиите и гарите, е видим от предварителните обявления за обществени поръчки през годината. Те са за почти 2 млрд. лв., като мегатърговете ще са два - за жп отсечката между Елин Пелин и Костенец, където планираният разход доближава 900 млн. лв., и за по-късата Костенец - Септември, за която ще са нужни около 350 млн. лв. Въпросните 78 километра се финансират по европейски програми и частично от бюджета. Целта е по новата линия влаковете да се движат с до 160 км/ч. За да се постигне тази скорост, ще се изграждат тунели и виадукти и вероятно затова цената е толкова висока.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Лечението ще е възможно само след даване на пръстов отпечатък” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Пръстовият отпечатък ще е нужен за всяко лечение, поето от здравната каса. Ако иска да бъде лекуван, пациентът ще трябва да сложи пръста си на четец при личния си лекар, при специалиста, в лабораторията, в аптеката и в болницата. Изключение ще се прави само при домашни посещения и консултации от разстояние, предвижда проектът за служебен рамков договор, написан от надзорния съвет на здравната каса.

Още не е ясно откога ще стане това, тъй като касата наскоро сключи договор за софтуера за пръстовата идентификация, а срокът за направата му според поръчката на НЗОК е 4 месеца. Софтуерът ще се прави от консорциума "Стемо Гама Консулт" срещу 477 000 лева с ДДС. Един четец ще струва 286.80 лв., ще може да се купува само от консорциума и ще е за сметка на изпълнителните - лекари, болници, аптеки.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Легализират гонките” четем във в. “Монитор”
Гонките да бъдат легализирани. За това настояха участниците в дискусия, организирана от парламентарната комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения. Според тях това е единственият начин да се намалят тежките катастрофи и жертвите на пътя, причинени от любителите на високите скорости. За целта ще бъдат подсигурени места в общините, където състезателите аматьори ще могат да изпробват мощността на автомобилите си, без да застрашават живота на останалите участници в движението. Това може да е на стари летища, обезопасени предварително булеварди и прави участъци. Решението, което предстои скоро да бъде взето обаче ще е в комплект и с по-високи санкции за нарушителите. Тези шофьори, които не спязват регламента да се състезават само на определените за това места, ще попадат и под ударите на Наказателния кодекс.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Миролио продаде дела си в "Булгартабак" за 26.6 млн. лв.", пише в. “Капитал Daily”
В договорена сделка за 26.6 млн. лв. във вторник на нерегулирания пазар на фондовата борса бяха прехвърлени 531 950 акции от "Булгартабак холдинг". Пакетът представлява 7.22% от капитала на дружеството и отговаря точно на дела на италианския бизнесмен с български паспорт Едоардо Миролио. Пред "Капитал" той отказа да коментира и да потвърди, че е продавачът. Други големи миноритарни акционери с близък дял са КТБ с 6.02% и компанията на Делян Пеевски с 5%. Последният, който се счита за скрития голям акционер, обяви преди около месец, че ще се раздели с официалния си дял, за да не се дискредитира името на дружеството покрай прекратените държавни поръчки на строителни фирми, свързани с депутата от ДПС.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Тол системата за магистралите ще струва 200 милиона лева", пише в. “Сега”
До месец се очаква агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) да обяви обществена поръчка за системата за електронно таксуване по пътищата, която ще замени винетките. Това става ясно от обявлението за предварителна информация, според което предстои проектиране, изграждане и въвеждане на системата за събиране на тол такси за изминато разстояние за товарните автомобили и електронна винетка за леките коли.

Според предварителните разчети това ще струва 200 млн. лв. Процедурата за обществената поръчка трябва да бъде обявена до 11 април. Моделът за електронната система беше предложен от Световната банка. Експертите на банката обаче бяха изчислили стойността на системата между 480 млн. и 750 млн. лв.

Прочети още от в. “Сега”

“Тийнейджърите ни най-много пият в Европа, водят и в секса” пише в. „Труд"

Българските подрастващи на възраст между 11 и 15 години са сред първенците по консумация на алкохол, пушене и правене на секс сред връстниците си от още 41 страни, включени в проучване на регионалния офис за Европа на Световната здравна организация (СЗО). То обхваща различни аспекти от поведението им като отношенията в семейството, с приятелите, общуването в реалното и виртуалното пространство, но и здравословното състояние, хранителните навици и други. В България проучването е проведено в периода май-юни 2014 г. след 4796 деца в трите възрастови групи - 2523 момчета и 2273 момичета.

13-годишните у нас са първи в статистиката за най-много пиещи поне веднъж седмично - 13% от момичетата и 20% от момчетата. След нас в тройката са Румъния и Албания, а най-трезвените им връстници са в Норвегия. 15-годишните българчета са втори в тази класация след Малта, а 11-годишните - пети.

Прочети още от в. „Труд"

“Всеки ден у нас се регистрират по 10 гръцки фирми“, четем във в. “Монитор”
Всеки ден в България се откриват по десет гръцки компании, пише гръцкият вестник "Та неа", цитиран от електронното издание на в. "Прото тема". Само за първите 2 месеца на годината у нас се открити 581 нови фирми с гръцки собственици.

В Благоевград, имащ население от 71 хил. души и се намира на два часа път от Солун, има 5000 фирми на гърци. Така на всеки 14 жители на Благоевград се пада по една гръцка компания.

Половината от гръцките фирми в България са регистрирани след подписването на спасителните споразумения с международните кредитори. Предимство за създаването на фирма в България е фактът, че данъкът е едва 10% срещу 29 на сто в Гърция, се посочва в публикацията.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Валенса, Горбачов и краят на свободата", пише в. „24 часа"
Политиката на гняв и възмущение се харесва на младите - те са в свят, където
историята няма значение

РЕВОЛЮЦИИТЕ в Източна Европа срещу комунизма бяха приветствани като най-добрите по рода си. Преобладаващо мирни, те доведоха до две Нобелови награди за мир. Първата, през 1983 г., получи Лех Валенса, героичният лидер на полския профсъюз “Солидарност”, обединил 10 милиона души; 7 г. по-късно лидерът на Комунистическата партия на Съветския съюз Михаил Горбачов бе удостоен с тази награда заради смелостта да признае моралния, политически и икономически провал на стария режим.

Тези двама политици – Валенса, който стана първият демократично избран президент на Полша, и Горбачов, който беше последният лидер на Съветския съюз, оттогава се превърнаха в най-ярките символи на 1989 г.

Прочети още от статията на в. „24 часа"