"ГЕРБ се уплаши от сблъсък с хазартния бизнес" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Вече цяла година партията на Борисов и Цветанов блокира законопроекта на патриотите за ограничаване на игрите на късмета

Очертава се напрежение между партньорите в управляващата коалиция заради буксуването на промените в Закона за хазарта, предложени от депутати от "Обединени патриоти". От ГЕРБ умишлено не придвижват проекта, който отлежава вече близо година. Текстовете, внесени по настояване на Валери Симеонов от негови колеги, целят ограничаване на рекламите на игри на късмета, както и продажбата на лотарийни талони само на места, лицензирани за хазартна дейност. Вече няколко пъти през март на председателски съвети патриотите са настоявали законопроектът да бъде включен в дневния ред на парламента, но напразно. От ГЕРБ смятат, че темата била "деликатна" и не било добре да се повдига точно преди избори.

Валери Симеонов обаче заяви пред в. "Сега", че държи на предложенията си. Той призна, че "всичко в момента зависи от ГЕРБ". "Не искам да се случи същото като със закона за вероизповеданията", каза още той, припомняйки разрива в коалицията заради предложената данъчна амнистия за мюфтийството, за която ГЕРБ се оказа в комбина с ДПС.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Цветанов остава "мотора и душата" на ГЕРБ за евровота", четем в "Капитал"

Пет от настоящите евродепутати на управляващите и Мария Габриел са в листата, която беше представена в неделя

ГЕРБ тръгва в същинската кампания за евровота с познатите лица - настоящи евродепутати, без да дава знак на избирателите, че ще промени нещо, било заради скандала с апартаментите, било заради водещите кандидати на опонентите си. Листата на най-голямата управляваща партия беше представена в неделя от началника на предизборния щаб Цветан Цветанов. Така управляващите дават заявка, че вторият човек на ГЕРБ няма да отстъпи и с крачка повече назад от оставката си като депутат. Дори напротив - активността на Цветанов показва, че той ще се опита да контраатакува и да си възвърне позициите, които загуби покрай скандала с апартаментите, закупени от "Артекс" на цени под пазарните. 

Водач на листата е еврокомисарят Мария Габриел, а след нея - следващите четири позиции са за досегашните евродепутати Андрей Ковачев, Андрей Новаков, Ева Майдел и Асим Адемов. На шесто място е поставен Александър Йорданов, излъчен от СДС. Тук приключва и (в оптимистичния вариант) сигурната избираема зона. Следват бившият министър на европредседателството, сега народен представител Лиляна Павлова, Емил Радев, който представлява ГЕРБ в ЕП сега, и Ивелина Василева - бивш министър на екологията във втория кабинет на Бойко Борисов, сега председател на комисията по околна среда в Народното събрание.

Прочети още от " Капитал"

"Дворци, сараи и палати без асансьори с имунитет за оставки и разследвания" е заглавиe от в. "24 часа"

Скандалът с апартаментите на Цветан Цветанов, Цецка Цачева и Вежди Рашидов за пореден път показа, че българинът съди политиците по имотите и колите, а не отчита ефектите от работата им.

Никаква корупционна сделка не може да развълнува гражданите и институциите така, както асансьорът в кооперацията на "Артекс" - може би най-важният елемент в арсенала на тези, които изпълниха мероприятието "Апартаментгейт".

Цветанов и Цачева не са единствените, които попадат във фокуса на имотни скандали. За разлика от много други обаче те подадоха оставки. През последните 20 г. много политици живяха в дворци, сараи и истински прогимназии в елитни квартали, макар и без външни асансьори.

Но никой не подаде оставка заради съмнения как ги е придобил, построил и ползвал. Иван Костов например е известен с къщата си в "Драгалевци" в полите на Витоша още преди да стане премиер през 1997 г. Той като че ли е първият министър-председател, чието име започна да се замесва с имоти за милиони. Преди него и Виденов, и Андрей Луканов, и Филип Димитров живяха в нормални жилища.

Прочети ще от в. "24 часа"

"За Великден хотелите по морето разчитат отново на румънските туристи" четем във в. "Монитор"

Pумънският пазар е основен за туризма ни през това лято, заяви експертът в туризма проф.д-р Стоян Маринов. "За Великден, специално нашите хотели по морето, са вече резервирани и пълни. Още от миналата година по това време са направени резервациите, веднага след като преминаха миналогодишните празници.

Повечето хотели са резервирани, защото става въпрос за едни и същи туристи, за едни и същи лоялни клиенти. Цели общини, начело с кметовете си идват тук по нашето Черноморие, защото имаме качествени обекти със съответните СПА-центрове. Тук те се чувстват комфортно. Така, че за Великденските празници, нашите обекти ще бъдат със същата заетост, като миналата година", категоричен е специалистът.

Но трябва да се мисли и в перспектива за разширяване на възможностите на родния туризъм. "Извън масовите морски и планински туризъм, всички други видове, които са близо 300, са възможност за разширяване на летния и зимния сезон. Но трябва да има събития, трябва да има неща, които се случват, да дават разнообразие на хората, които идват тук, за да им е интересно и забавно.

В това отношение има какво да се направи. Ето, например здравния туризъм - много говорим за него, но все още няма достатъчно качествени услуги, които да предоставяме, които да се превърнат в необходимост за германци, белгийци, скандинавци и те да предпочитат не конкурентите, а България.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"От 1 април: Касовите бележки за гориво с пълна информация", четем във в. "Стандарт"

Касовите бележки за заредено гориво от бензиностанциите ще съдържат информация за косвените данъци, платени от търговеца, за продажната стойност и за стойността на тяхното придобиване. Промяната влиза от 1 април 2019 г., а целта е крайният потребител да бъде информиран.

Това гласят последните промени в Наредба Н-18 за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, съобщиха от НАП.

Съгласно новите изисквания, при продажба/зареждане на течни горива, във фискалния бон, издаван на бензиностанциите, ще трябва да е отпечатана на отделни редове по вид гориво и информация за:

- размер на ДДС за продаденото/зареденото гориво;

- размер на акциза за продаденото/зареденото гориво;

- продажна цена на горивото без акциз и без данък върху добавената стойност (нето стойност);

- покупна цена на горивото без акциз и без ДДС (покупна стойност).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Последните няколко капки експертност в КФН", пише в. "Капитал"

Вакантните постове на ръководители на застрахователния и инвестиционния надзор също ще бъдат попълнени от лоялни кадри без опит

Финансовият надзор е сложна материя, която изисква комбинация от качества. От една страна, хората начело на важните регулатори трябва да са експерти, разбиращи все по-сложните практики и закони в областта. От друга, трябва да имат нужната смелост, морал и енергия да ги прилагат спрямо компании и групи със сериозни интереси и ресурс да ги реализират. А освен това трябва да имат и гарантирана независимост, за да не се огънат под корпоративен и политически натиск. 

Последните назначения по върховете на Българска народна банка (БНБ) и Комисията за финансов надзор (КФН) трудно може да се приеме, че покриват цялостно този списък критерии. Преди две седмици начело на последната беше избран Бойко Атанасов - бивш директор на НАП, който до катапултирането му в КФН в края на 2017 г. нямаше пряк досег с финансовите пазари. Сега неговите номинации за овакантените постове на двама ресорни зам.-председатели също са лица с профил по-скоро на политически лоялни кадри, отколкото на експерти. Неговото предложение е застрахователният надзор да бъде поверен на бившата му подчинена Илиана Христова, която е директор на ТД на НАП - София, а инвестиционният надзор да бъде поет от Мария Филипова, която от около година е председател на Държавната комисия по хазарта.

Прочети още от в " Капитал"

"Има ли още тарикати във властта, чиито данъци да платим?", пише в. "Сега"

Фарсът вече е изключителен - шефът на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Пламен Георгиев спешно се кандидатира за клиент на подчинената си комисия заради "Апартаментгейт". Тя пък е в патова ситуация - хем трябва да се самосезира и да започне разследване по медийните публикации за покупката на апартаменти от Георгиев (така, както се активира за имотните каши на Цветан Цветанов, Цецка Цачева, Вежди Рашидов и Ваня Колева), хем няма как - нали той я командва.

Фактът, че антикорупционната комисия пропусна да хване несъответствието в декларацията на шефа си, я прави изключително ненадеждна. Затова тя реално трябва да бъде санкционирана и съответно разследвана. От кого? От прокурорите.

Върховната касационна прокуратура трябва да възложи проверка за имотния проблем на Георгиев паралелно с проверките на висшите кадри на ГЕРБ, част от които все пак подадоха оставки. Казусът му е по-сложен - разследващите трябва прилежно да се поинтересуват от плътно затворените очи на подчинените му. И задължително трябва да тестват доколко добросъвестен е бил досега антикорупционният шеф, когато е оневинявал представители на високите етажи на властта след съмнения за търговия с влияние и конфликт на интереси. Ето например един щастлив обитател - финансовият министър, наскоро излезе сух от скандала с безвъзмездното ползване на луксозния апартамент на кръстника си. Главният прокурор Сотир Цацаров е голям експерт по симулативните сделки - преди 8 години обясняваше надълго и нашироко как хем жена му купила имот за 120 000 лв., хем в нотариалния акт го писали, че струва 1000 лв., хем платили данъци и такси върху истинската цена. Като е такъв факир във вещното право, Цацаров трябва да разпореди и да гарантира независима и обективна, изцяло прозрачна проверка на Георгиев, разбира се, в негово отсъствие от комисията.

Прочети още от в. "Сега"

"Какви права ще имат потребителите при Брекзит без сделка?" пише в. "Монитор"

Ще трябва ли да заплащам допълнителни данъци или такси, ако пазарувам онлайн от Обединеното кралство? Ще продължи ли моята пакетна туристическа ваканция, закупена от туристическа агенция в Обединеното кралство, да бъде защитена съгласно правото на ЕС след датата на оттегляне? Отговор на тези и други въпроси ще намерите в текста за правата ни след Брекзит при най-лошия сценарий.

Тази седмица Европейската комисия завърши подготовката си за сценарий на излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз без споразумение. При все че напускането без споразумение не е желателно, ЕС е готов за него.

Ако не бъде постигнато споразумение, считано от датата на оттегляне правилата на ЕС относно правата на потребителите ще престанат да се прилагат по отношение на Обединеното кралство.

Въпреки това при определени условия разпоредбите на законодателството на ЕС за защита на потребителите може да продължат да се прилагат по отношение на потребителите от ЕС, когато пазаруват в Обединеното кралство или от търговец в Обединеното кралство.

Какви са правата ми като потребител от една от 27-те държави — членки на ЕС, ако закупя стоки от магазин или уебсайт в Обединеното кралство?

Съгласно правото на ЕС, ако сключите договор с търговец в друга държава, и може да се докаже, че търговецът насочва търговската си дейност към Вашата държава — членка на ЕС на местопребиваване, ще се прилага правото на държавата членка, в която живеете.

Прочети още от в. "Монитор"

"БНБ затяга кредитите", пише в. "Стандарт"

БНБ предприема нови мерки срещу лошите кредити. От Централната банка предупреждават, че при бъдещо покачване на лихвите или спад на икономическата активност, ще се влоши способността на хората да обслужват заемите си, което ще доведе до нарастване на лошите кредити. 

Затова БНБ предприе още една стъпка за ограничаване на бързия ръст на кредитите. Управителният съвет реши да повиши размера на антицикличния капиталов буфер, приложим към отпуснатите кредити в България, на 1% от 1 април 2020 г. Още през миналата година БНБ реши, че от края на септември 2019 г. антицикличният капиталов буфер се повишава от 0% на 0,5%. Сега БНБ взе решение за неговото повишение от 1 април 2020 г., което означава, че банките ще трябва да заделят повече резерви за всеки отпуснат кредит.

Централната банка мотивира решението си с това, че отпуснатите от банките кредити за граждани и фирми "продължават да нарастват със сравнително високи за последните години темпове, особено в сегмента на кредитите за домакинства". В периоди на засилено кредитиране е възможно да започне постепенно натрупване на циклични рискове, които да се проявят в увеличение на необслужваните кредити при евентуален бъдещ спад на икономическата активност и/или нарастване на лихвените проценти, допълват от БНБ.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Цяла Европа без часова разлика. Възможно ли е?" четем в "24 часа"

Това може да стане заедно със спирането на двойното време и ще е удобно и за хората, и за икономиките

И така, двойното часово време си отива през 2021 г. Европейският парламент взе решение, според което държавите членки трябва да изберат между лятното или стандартното часово време. Тези, които предпочетат лятното, ще превъртят окончателно часовниците си последната неделя на март 2021 г. Страните, които се спрат на стандартното часово време, ще го фиксират последната неделя на октомври 2021 г.

Не е ли възможно обаче да има и часова евроинтеграция?

Двойно часово време не се прилага в над 150 държави, в това число много с водеща икономика, голяма площ и многобройно население. Прилагането на единно време за няколко часови пояса вече е намерило успешна практическа реализация в държави с голяма площ (например Китай, Индия). Те се администрират рационално с единно часово време.

Какви са вариантите за излизане на държавите от ЕС от двойното часово време?

Прочети още от в. "24 часа"